Дослідження: Скільки відсотків українців все ще слухають російську музику

Українська аналітична платформа Molfar опублікувала дослідження про те, як змінилися музичні вподобання українців за останні шість місяців, на основі даних п’яти стримінгів Youtube Music, Spotify, Deezer, Shazam, Apple Music. Показники також порівняли з результатами попереднього дослідження, опублікованого в серпні 2022 року: кількість прослуховувань російських виконавців або несуттєво зменшилась, або не змінилась 

Дослідження Molfar охоплює дані з липня до грудня 2022 року.

Які стримінги найпопулярніші в Україні

За підрахунками платформи, найпопулярнішими стримінгами в Україні є Youtube Music (7,12 мільйона візитів за пів року) та Spotify (2,91 мільйона візитів). Далі йде Deezer (0,43 мільйона візитів), Apple Music (0,42 мільйона) та Shazam (0,39 мільйона). Загальна кількість українських користувачів на п’яти платформах збільшилась: з 10,38 мільйона у червні до 11,27 мільйона у грудні.

Що слухали українці протягом півроку

Для аналізу в Molfar виділили по 100 найкращих треків за локацією «Україна» на кожному окремому стримінгу. Відібрані композиції поділили за виконавцями на п’ять категорій: росіяни (ru), білоруси (by), українські співаки й гурти, які на момент вторгнення жили та працювали в Росії (UA*), українці (UA) та інші.

Якщо станом на липень-серпень, на момент попереднього дослідження, кількість російських виконавців була найбільшою на платформах Spotify (48%) та Apple Music (27%). Станом на січень 2023 року стримінги лишаються тими ж, проте кількість треків російських виконавців в топі зменшилась до 18% та 21% відповідно.

В Molfar уточнили, що кількість російських виконавців на стримінгах або зменшилась, або не змінилась.

Інші показники у Deezer: влітку 2022 року в топ-100 найпопулярніших треків в Україні знаходилась лише одна композиція російського виконавця, в січня 2023 року — вже дві. При цьому, журналісти аналітичної платформи додали, що Deezer має найменший серед стримінгів відсоток російських треків — 2%.

Найбільша частка російських виконавців припадає на жанри фонку та репу.

Кількість українських виконавців в топ-100 по Україні також зменшилась майже на всіх стримінгах: Youtube Music — на 14%, Apple Music — 11%, Shazam — 9%, Deezer — 8%. В дослідженні говориться, що тепер їх замінили групи та артисти з інших країн, не з росії чи Білорусі.

Виділяється з переліку музичних платформ лише Spotify. Якщо станом на липень-серпень 2022 року у списку 100 найпопулярніших в Україні композицій було 38 українських виконавців, в січні 2023 року їхня кількість зросла до 45.

«Зміни за друге півріччя говорять про збільшення української самосвідомості – тепер на всіх стримінгових музичних платформах українських виконавців суттєво більше, аніж російських», — пишуть в Molfar.

Мова виконання пісень в більшості випадків збігається з країною походження виконавців. В результатах по Україні на стримінгах Youtube Music, Spotify, Deezer та Apple Music переважають треки українською мовою, а на Shazam — англійською.

Деякі з композицій, наприклад діджей-сети чи фонк-треки, не використовують живий голос виконавця. На графіку їх виділили в окрему категорію «Без вокалу».

Топ-10 треків по Україні на стримінгах Youtube Music, Spotify, Deezer, Shazam, Apple Music

В Molfar склали окремі графіки з підбіркою 10 найпопулярніших в Україні треків на кожному зі стримінгів.

За часткою українських композицій в рейтингу лідирує Youtube Music (70%), далі йдуть Apple Music (60%), Spotify (40%), а Deezer та Shazam мають однаковий результат у 20%.

В попередньому серпневому дослідженні Molfar аналізували, який вигляд мають музичні чарти стримінгів після перших півроку повномасштабної війни.

Проаналізувавши топ-100 пісень по Україні, найбільшу кількість контенту українського походження прослуховували на Youtube Music 976%) та Deezer (61%), а найменшу — Shazam і Spotify (по 38% на кожному).

Серед платформ з найбільшими прослуховуваннями треків російських виконавців лідирували Spotify — 48% та Apple Music —  27%. На третьому місці — Shazam (13%).

Прочитати дослідження повністю можна за посиланням.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis