Артпростір MOT

Фонд MOT допоможе у відновленні Чернігівського художнього музею

У вересні 2023 року артпростір MOT почав збір заявок від артустанов, що постраждали від війни, для підтримки у відновленні однієї з них. За понад пів року роботи у Києві, Дніпрі, Луцьку та Львові, фонд «Модуля тимчасовості» акумулював понад 10 млн грн. У результаті відбору із залученням експертів організатори проєкту обрала Чернігівський обласний художній музей ім. Григорія Галагана, якому нададуть кошти на відновлення

Подати заявку на фінансову допомогу могли будь-які українські мистецькі установи, що зберігають та презентують мистецтво, мають власні колекції та готові прозоро висвітлювати процес відновлення.

Організатори кампанії з відновлення — команди don’t Take Fake та ГО «Алгоритм дій» — виокремили із загального переліку заявок сім пошкоджених установ, які працюють із мистецтвом, потребують допомоги у відновленні й розміщені на підконтрольних Україні територіях.

До шортлиста, разом з Чернігівським художнім музеєм, увійшли Харківський художній музей, Садиба Кеніга у Тростянці, Довженко-Центр, Одеський літературний музей, Харківська муніципальна галерея та Баштанський краєзнавчий музей. 

Хто обирав інституцію

Заявки оцінювали п’ятеро експертів зі сфери мистецтва та архітектури: арткритик, публіцист, куратор та ведучий подкасту «Культура всього» Костянтин Дорошенко, куратор, колекціонер та засновник Kyiv Art Week Євген Березницький, голова правління та співзасновниця у ГО «Музей сучасного мистецтва» Ольга Балашова, мистецтвознавиця, незалежна кураторка, арткритикиня та лекторка Наталія Маценко, а також архітектор та засновник balbek bureau Слава Балбек.

Кожен з них мав розмістити сім установ із шортлиста у порядку пріоритетності для фінансування та пояснити свій вибір. Ще дві оцінки додали команда don’t Take Fake та платформа «Алгоритм дій» — організатори кампанії з відновлення культурних установ. 

З 49 можливих балів, Чернігівський обласний художній музей ім. Григорія Галагана набрав 41.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений MOT | Module of Temporality (@mot.object)

Що кажуть про музей експерти:

don’t Take Fake

«Вибір лідера був водночас простим — масштаби руйнування Чернігівського художнього музею одні з найбільших серед усіх заявників, при цьому колекція — серед найцінніших в Україні, але і складним, адже історія кожної інституції — індивідуальна і чіпляє по-своєму».

— Діма Микитенко, художник, експерт «Алгоритм дій»

«Зберегти Чернігівський художній музей та активізувати його як потужну культурну інституцію — це дуже важливий виклик. Будівля музею є памʼяткою архітектури, що потребує ряду заходів з відновлення і належного зберігання для колекції»

— Костянтин Дорошенко, арткритик, публіцист, куратор, ведучий подкасту «Культура всього»

«Різноманітність колекції та мистецьких ініціатив, які він демонструє, свідчать про відкритість сучасності, діалог із глядачем»

— Євген Березницький, куратор, колекціонер, засновник Kyiv Art Week

«…Особливо важливо підтримувати регіональні інституції. Садиба Кеніга [ще одна інституція із шортлиста] та Чернігівський художній музей мають важливе регіональне та місцеве значення в формуванні культурного середовища, а отже їх відновлення дуже актуальне для збереження українського культурного добутку». 

— Ольга Балашова, голова правління, співзасновниця у ГО «Музей сучасного мистецтва»  

«Це інституція, яка має потенціал рухатись і розвиватись. Чернігів наразі поза зоною активних бойових дій, що сприятливо для відновлення».

— Наталія Маценко, мистецтвознавиця, незалежна кураторка, арткритикиня, лекторка

«Будівля музею є пам’яткою архітектури, музей має масштабну колекцію з цінними артефактами, яка наразі не зберігається в належному стані. Сильні пошкодження загрожують збереженню колекції та перешкоджають безпечному функціонуванню музею. Бачу готовність команди докладати значних власних зусиль із відновлення, що свідчить на користь максимально ефективного використання отриманих коштів. Наведено приклади успішного отримання підтримки від інших партнерів і ефективної її реалізації у відновленні музею». 

Що буде далі

Наразі команда чернігівського музею проводить розрахунки для оцінки вартості ремонтних робіт.

У MOT уточнюють, що перший платіж допоможе з відновленням вікон музею, дооблаштуванням зали, яка працює як укриття, а також реставраційної майстерні. 

«Для нас також важливо звернути увагу на інші інституції з шортлиста. І якщо ваша компанія чи організація бажає долучитися до їх відбудови, то будемо раді допомогти вас познайомити», — додають організатори проєкту.

Про Чернігівський художній музей

Чернігівський обласний художній музей імені Григорія Ґалаґана почав свою роботу у 1983 році у пам’ятці архітектури XIX століття.

Внаслідок артилерійського обстрілу, понівечено фасад будівлі, приміщення цокольного, першого та другого поверхів, зокрема й фондосховище. Наразі значна частина колекції знаходиться в непристосованих для зберігання приміщеннях.

Подальші звіти публікуватимуть на сайті та в інстаграмі МОТ.

МОТ — тимчасовий культурний простір від команди don’t Take Fake, який працював протягом лютого-жовтня у Києві, Дніпрі, Луцьку та Львові.

У двоповерховій конструкції, збудованій з 27 контейнерів-модулів, представлено експозицію з полотнами, скульптурами, інсталяціями та аудіовізуальними творами 28 художників з 10 країн світу, що присвятили свої роботи темі «тимчасовість» — стану невизначеності та змін, в якому перебувають українці зараз. Простір три місяці працював у Києві, а потім вирушив у подорож Україною — Дніпро Луцьк та Львів.

Докладніше про МОТ, його ідею та історію створення, архітектурний концепт та візуальну мову, а також ексклюзивні інтерв’ю з куратором проєкту та українськими й іноземними митцями читайте в нашій спецтемі.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis