Дебютный фильм Марыси Никитюк покажут на Берлинском кинофестивале

Дебютный полнометражный фильм украинской режиссерки Марыси Никитюк «Когда падают деревья» отобрали в программу «Панорама» — второй по важности конкурс Берлинского кинофестиваля, об этом сообщается на сайте киносмотра

Фильм рассказывает об украинской провинции, где пятилетняя бунтарка Витка становится свидетелем драмы между двоюродной сестрой-подростком Ларисой и ее возлюбленным, бандитом Шрамом.

Главные роли исполнили Соня Халаимова, Максим Самчик, Настя Пустовит, Женя Григорьев, Аэлита Назаренко и Петр Пастухов.

DTF Magazine связался с Марысей и задал ей несколько вопросов.

— Ви очікували, що ваш фільм відберуть на Берлінале? Як узагалі оцінювали свої шанси?

— Я можу сказати, що дуже хотіла потрапити з «Коли падають дерева» саме на Берлінале. Цей фестиваль — моя давня і палка любов, це свято кінематографу. Тут проходить купа лекцій, показів, обговорень, дискусій, зустрічей і представлено багато експериментального химерного і шокувального контенту. Тут усе обертається навколо фільмів. Щоправда, останніми роками в центрі уваги Берлінале були здебільшого гострі політичні теми. А мій фільм не про це, тож здавалося, що шансів мало.

— Ви із самого початку орієнтувалися саме на Берлінський кінофестиваль, якщо говорити про фестивалі категорії «А»?

— Ні, я не орієнтувалася на якийсь конкретний фестиваль. Бо кожен з них, як-от Канни, Локарно, Берлінале, Венеція тощо, мають своїх відбірників, свої смаки, уподобання, теми і, якщо так можна висловитися, власний «рівень артгаусності». Звісно, певні режисери створюють фільми «під замовлення» фестивалів, на їхній смак, однак це не мій шлях. У створюванні кіно й літературних текстів мене веде моє чуття реальності, імпульсу життя, мої мрії, вибухи емоцій, осмислення світу. Кіно, як і філософія, і наука, має шукати «що там за горизонтом?», а вже потім потрапляти на фестивалі.

— Берлінський кінофестиваль відомий і тим, що в багатьох представлених на ньому фільмах простежується певна соціальна лінія, тематика, політична. Ваші короткометражні роботи вирізняються містичною тематикою. Чого більше у вашому повнометражному дебюті «Коли падають дерева»?

— У «Коли падають дерева», мені так здається, вдалося знайти баланс між містичністю (я би сказала магічністю) і соціальною лінією, як ви це назвали. Адже ми кожного дня в нашому повсякденному житті досі шукаємо знаки і символи, дорогу з метафор, що проведе нас крізь страждання, біль і «нестерпну легкість буття». Саме таке чуття магії реальності і лежить в основі мого бачення та в моїх роботах. А в «Коли падають дерева» я розглядаю кілька наших ментальних родових травм. Потихеньку ми виліковуємося від них, але все ще страх жити власним життям, обирати свій шлях, ризикувати затьмарює багатьом очі.

— Події в «Коли падають дерева» відбуваються в українській провінції. Що нового іноземна аудиторія дізнається з вашого фільму про Україну? І що нового може дізнатись українська аудиторія?

— Для закордонної аудиторії буде зрозумілою основна лінія конфлікту — драма дорослішання, конфлікт між чистим дитячим сприйняттям світу і дорослим затверділим поглядом. Це архетипічне зіткнення старого і нового, воно зрозуміле в усьому світі. Для українського ж глядача, я сподіваюся, будуть доступні ті шари смислів, що я і відношу до зображення наших родових травм: вічне озирання на інших, страх бути інакшим, потреба схвалення соціуму.

Драма «Когда падают деревья» стала победителем седьмого конкурсного отбора Госкино Украины и получила финансирование в размере 10 млн гривен. Марыся Никитюк выступила сценаристом и режиссером картины. Над фильмом также работал польский оператор-постановщик Михал Энглерт, лауреат «Сандэнс» и Берлинского кинофестиваля.

Постпродакшном фильма занимались в Польше и Македонии. Продюсерами выступили украинцы Игорь Савиченко и Роман Климпуш, поляки Дариуш Яблонский и Изабела Войцек, француженка Катрин Дусар и македонец Дарко Басески.

Всего в программу «Панорама» вошли 47 фильмов из 40 стран, среди которых 27 игровых картины и 20 — документальных. В рамках фестиваля фильм сможет претендовать на следующие награды: за лучший дебют (50 000 евро), приз зрительского голосования Panorama, приз жюри FIPRESCI, награда CICAE Art Cinema, премия “Мир кино” (4 000 евро), премия Хайнера Карова (5000 евро), приз Экуменического жюри та награда от Label Europa Cinemas.

Берлинский кинофестиваль пройдет с 15 по 26 февраля, откроет его картина Уэса Андерсона «Остров собак», о которой мы писали здесь.

Украинская премьера фильма «Когда падают деревья» запланирована на сентябрь 2018 года. За сценарий «Когда падают деревья» Марыся Никитюк в 2016 году в Каннах получила приз имени Кшиштофа Кесьлевского, который вручается за лучший сценарий из Центральной и Восточной Европы, написанный и разработанный в рамках сценарной программы Независимой Кинофундации.

 Летом 2018 года начнутся съемки второй полнометражной картины Марыси Никитюк «Серафима». Здесь мы показывали первый тизер фильма и рассказывали о нем подробнее.

 Также в программу параллельного конкурса «Форум» Берлинского кинофестиваля прошел фильм украинского режиссера Сергея Лозницы «День победы». Подробнее об нем мы писали здесь.

Читайте также:

Подписывайтесь на DTF Magazine в Facebook, Twitter и Telegram

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis