«Не стій під вікном». Коротка історія Русі — однієї з перших поп-зірок України

1989 рік, на сцену з вінтажними декораціями виходить блондинка. На ній — блакитні джинси з високою талією, білі ковбойські чоботи й коротка вишиванка. «Не стій під вікном, не дивись засмучено. Не стій під вікном — я вже заручена!» — співає вона під вісімдесятницький диско-саунд, кружляючи перед камерами.

Це — Руся. Донедавна про неї згадували хіба що олдскульні українські меломани з хорошою пам’яттю. Аж раптом навесні 2022-го для себе артистку несподівано відкрило нове покоління — хіт співачки «Заручена» завірусився у ТіkTok, а відео з ним набирають тисячі, а інколи й мільйони переглядів.

На початку 1990-х Руся була однією з головних зірок на українській сцені: хіти, музичні премії, масштабні стадіонні тури та першість серед українських артисток, яким вдалось зібрати київський Палац спорту на 10 тисяч глядачів. Проте кар’єра Русі пішла на спад так само стрімко, як і злетіла. На прохання DTF Magazine музичний журналіст Філ Пухарев знайомить з історією однієї з перших героїнь української попмузики на зорі незалежності



Диригентка з амбіціями Мадонни

9 червня 1968 року в родині київського хормейстера Володимира Поривая та його дружини, диригентки Людмили, народилася дівчинка. Батьки назвали її Іриною.

За п’ять років, у 1973-му, в Ірини з’явилася молодша сестра, Наталка. У 1990-х дівчина стане популярною на так званому пострадянському просторі як співачка Наташа Корольова. Але наразі не про неї.

Ірина Поривай вирішила піти за прикладом батьків та пов’язати життя з музикою. Вона закінчила музичну школу за класом фортепіано й отримала диплом диригентки хору в київському музучилищі імені Глієра.

Наташа Корольова та Руся

«Я маю освіту диригента, але ніколи не думала, що буду співати», — зізналася Руся в інтерв’ю «Українському радіо».

У 1986-му 18-річна Ірина з батьками їде на відпочинок до кавказького міста Дагомис. Там вона знайомиться з Костянтином Осауленком, музикантом київського гурту «Міраж» (не плутати з російським). Колектив грав з Володимиром Бистряковим — відомим українським композитором, який писав музику для кіно та мультфільмів. У тому ж 1986-му Бистряков прославився завдяки саундтреку до «Острова скарбів».

В Ірини та Костянтина зав’язалися стосунки: вони зрозуміли, що хочуть пов’язати одне з одним не лише життя, а й творчість. Влітку пара виступала на курортних дискотеках, з поверненням до Києва Костянтин пообіцяв Ірині, що зробить з неї зірку.

Для старту сольної кар’єри співачці не вистачало яскравого псевдоніма. Разом з майбутнім чоловіком і продюсером вона зупинилася на варіанті «Руся». Псевдо не тільки легко запам’ятовувалося, а й мало нагадувати українським слухачам про Мадонну, тогочасну «королеву» американської попмузики.

«Багато хто й досі вважає, що я сама собі підібрала сценічне ім’я. А все було надзвичайно просто: так мене називала моя матуся — Іра, Іруся, Руся…» — розповідала співачка.


Диско по-українськи

Диско зародилось у середині 1970-х у США. Одним з його стовпів став славнозвісний лейбл Motown, який раніше презентував світові фанк. У той час до більш електронного й танцювального звучання перейшло чимало провідних попзірок світу: Марвін Гей, Донна Саммер, Стіві Вандер, Даяна Росс, The Jackson’s 5. У Європі диско-іконами стали АВВА (Швеція), Boney M. (Західна Німеччина), Адріано Челентано (Італія) та інші.

У 1980-х диско переживало кризу жанру. Водночас у цей час його популярність саме сягнула країн соцтабору. Зокрема дійшла й до України, де такої музики бракувало. На цьому вирішили зіграти Руся та її команда.

«На той час надпопулярним був німецький гурт Modern Talking. Куди б ви не пішли — їх крутили в кожному кафе, в кожному ресторанчику. Якби щось подібне зробити українською мовою — це б була бомба!» — ділився згодом спогадами Костянтин Осауленко, чоловік і продюсер Русі.

У 1989-му вийшов дебютний альбом Русі «Ворожка». До релізу ввійшло сім композицій, включно з хітом «Заручена» — саме тим, що нещодавно завірусився в українському інтернеті. Музику до всіх пісень написав Костянтин Осауленко, а тексти — поет і журналіст Анатолій Матвійчук (також співпрацював із Софією Ротару, Назарієм Яремчуком, Іриною Білик та іншими українськими естрадними та попзірками).

Швидку популярність Руся закріпила ще двома студійниками: «Різдвяна ніч» (1989) та «Даруй мені, мамо» (1990).


«Найкраща співачка України» та солдаути на стадіонах

Завдяки чому Руся стала популярною? На це є кілька причин. Перш за все, її пісні звучали в дусі актуальної для 1980-х стилістики «нової хвилі» (new wave), де живі гітари та барабани в аранжуваннях поступалися синтезаторам, драм-машинам та іншим електронним інструментам. Це додавало Русі стилю танцювального груву, якого не вистачало морально застарілій українській естраді 1960—1970-х.

Окрім того, у своїх хітах Руся розповідала про кохання простою, а головне — українською мовою. Завдяки цьому українська вперше пролунала на місцевих дискотеках, де до цього переважали англійсько- та російськомовні хіти.

Про тогочасний хайп Русі свідчать її здобутки. Два роки поспіль, у 1990-му та 1991-му, вона здобувала звання найкращої української співачки за версією Національного хіт-параду.

Влітку 1990-го Руся першою серед українських артисток зібрала київський Палац спорту на 10 тисяч глядачів. А за рік вирушила в тур Західною Україною, в якому відіграла понад 100 стадіонних концертів. Майже кожен її виступ проходив з аншлагом.


Життя за кордоном і хворий син

Наприкінці 1991-го Ірина з чоловіком переїхали до Канади. Там музиканти записали новий альбом «Руся», до якого ввійшли хіти з попередніх лонгплеїв співачки з удосконаленим «західним» звучанням. Також у той час Руся попрацювала за спеціальністю, керуючи хором церкви Святого Андрія в Торонто.

У 2021 році в інтерв’ю «1+1» Осауленко розкрила ще одну причину від’їзду. У Канаді вони з чоловіком лікували сина Володимира, в якого діагностували ДЦП. Врятувати хлопця не вдалося. Він помер у 1999-му.

Наприкінці 1990-х Руся видала в Україні ще кілька альбомів. Але її нові пісні залишилися майже не поміченими на фоні популярності Ірини Білик, Наталії Могилевської, Ані Лорак та інших новоявлених попдів.

Кар’єру Ірини Осауленко навіть намагалася врятувати її молодша сестра, Наташа Корольова. У 1998-му співачки вирушили у спільний тур Україною та росією з програмою «Дві сестри». Але Русі це особливо не допомогло, і після гастролей про неї знову забули.

Спад популярності не зупинив співачку. У 2000-х вона продовжила випускати новий матеріал. Останній на сьогодні альбом Русі має назву «Спогади про майбутнє» і вийшов у 2017-му.

«Я ніколи не забуду українську мову, але я вже думаю американською, мені сни вже сняться нею. Можливо, якби я не поїхала, все склалося б інакше. Але я ні про що не жалію», — розповідає Руся.


2022-й. Хайп у TikTok

Тепер Ірина Осауленко живе з чоловіком у Флориді, США. Подружжя виховує сина Матвія та доньку Софію.

У 2021-му співачка вперше за багато років завітала до Києва. Телеканал «1+1» зняв про Русю сюжет, де вона радісно витанцьовує на сцені літнього театру Маріїнського парку — майже так само, як у кліпі «Заручена» 30 років тому.

Ірина Осауленко є в інстаграмі. Після 24 лютого вона публікує там патріотичні фото й ілюстрації та відкрито висловлює підтримку ЗСУ у війні з російськими окупантами. Крім того, вона відповідає на більшість свіжих коментарів під своїми відео в YouTube.

У березні 2022-го в український полон під Горлівкою потрапив Андрій Рязанцев — колишній викладач, який воював на боці самопроголошеної «ДНР». Фото з чоловіком завірусилося українською мережею, а самого сепаратиста прозвали «Чмонею».

Тоді ж відео з ним потрапило до TikTok, де користувачі почали знімати пародії на його образ. Саундтреком до цих роликів стала пісня Русі «Заручена», яка нібито виставляла героя мему в амплуа горе-сватальника. Завдяки цьому про співачку дізналося молоде покоління українських слухачів.


Крінж чи краш?

Головна перемога Русі для української музики в тому, що їй вдалося поєднати західне звучання з українською автентикою. Щоправда, зробила вона це із суттєвим запізненням, коли на Заході диско втрачало позиції.

За кордоном творчість Русі, найімовірніше, пройшла б не поміченою, але в Україні виявилась у новинку. Цим співачка вирізнялася на фоні статечних естрадних метрів і викликала інтерес у молоді.

З роками популярність Русі перехопила не менш відверта в піснях, хоча й менш самобутня Ірина Білик. Саме Білик увійде в історію українського шоубізнесу як перша велика попспівачка України. Але невідомо, чи зійшла б її зірка, якби незадовго до цього на сцені не з’явилася Руся.

І якщо у 1990-х Руся була для локальної сцени новаторкою, то у 2022-му її пісні звучать застаріло, щоб претендувати на справжню популярність серед сучасних слухачів чи тим більше бути підставою для повноцінного повернення співачки на сцену. Зумери здебільшого сприймають їх як черговий мережевий прикол, хайп якого швидко мине (і вже минає).

І дарма. Бо насправді творчість Русі — той музичний релікт, про який не варто забувати. Не так важливо навіть те, що кейс співачки не мав довготермінового успіху. Важливіше інше: пісні Русі виражали дух часу та місце українського слухача в ньому.


Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis