Урбанізація й засніжені Альпи: 5 документальних фільмів про сноубординг

Кіно про сноубординг може зняти будь-хто, достатньо мати відеокамеру й дошку. Утім, зняти його яскраво, масштабно й так, щоб вражало, не кожному до снаги. Найбільш драйвовими документальні фільми виходять завдяки енергійній або медитативній музиці, несподіваним ракурсам і завжди позитивному настрою. DTF Magazine разом з Jameson пригадав 5 стрічок, які надихають негайно взяти сноуборд і вигуляти його по засніжених стежках, а можливо, і підготуватися до наступного Double Triple Snow Fest


«Сильніше. Фільм команди The Union»

Stronger. The Union Team Movie, 2016

Під титри, схожі на заставку «Справжнього детектива», починається 48-хвилинна подорож по вулицях Фінляндії та засніжених вершинах гір на Алясці. Union Team об’єднала в одному фільмі і новачків, і легенд сноубордингу: Казу Кокубо, Гігі Рюфа, Скотта Стівенса, Дастіна Крейвена та багатьох інших. В об’єктив потрапляють не лише круті трюки, але й інший бік катань на дошці. Наприклад, Джонні О’Коннор, який цьогоріч уперше виступав на Double Triple Snow Fest — 2021, веселиться в лікарні після травми від падіння, а Скотт Стівенс показує майстерність і на сноуборді, і на скейті.

«Сильніше» пропонує сноубордистам підкорити сніжні піки й взаємодіяти з об’єктами індустріальних районів, а також показує, наскільки вигідним може бути режим сповільненої зйомки. У стрічці використано візуальні знахідки інноваційної камери RED, що знімає в роздільній здатності 4К, і саундтрек, що поєднує інді-рок Grizzly Bear з гардкор-панком Dead Kennedys. Центральною темою стрічки залишається кайф від трюків і простору, де їх (не) можна виконувати.


«Нічого, крім — Теорія Постленд»

Nothing but — Postland Theory, 2018

Зафіксувати рух і момент — головна ціль творців стрічки Nothing but — Postland Theory. За допомогою екшн-камер, кількох операторів і відмінної погоди на вулицях фінських містечок знімальна група зробила короткометражний фільм про те, чим насправді живуть сноубордисти. І навіть попри те, що невдоволені містяни жаліються на спортсменів, які раптово вилітають на дорогу.

У фільмі з’являються Артем Смолін, Сіз Вілл, Саймон Хоулін, Кас Леменс і Вілл Сміт (ні, не актор та співак), які стрибають на бордах через поручні, сходинки й з дахів будинків. Леменс показує трюки перед гуртом дітей, а в кульмінації Кас тестує сноуборд на білому даху, що нагадує велику океанічну хвилю. Якщо хочеться познайомитися зі світом вуличного сноуборду в короткому форматі, Nothing but показує всі його можливості протягом 14 хвилин.


«Незапрошені — фільм про сноуборд з усіма жінками»

The Uninvited — an all girls snowboard movie, 2018

Стрічка несподівано починається цитатою сера Ісаака Ньютона: «Якщо я бачу далі, ніж інші, це завдяки тому, що стою на плечах гігантів». Мотиваційні слова англійського фізика дають зрозуміти, звідки з’являються професіонали у своїй сфері, а фільм Uninvited — що майстерність не пов’язана з гендером. У кадрі катаються виключно жінки: Кеннеді Дек, Мейлор Елліот, Алекса Маккарті, Ільфа Рунарс, Карін Онозак та багато інших.

Фільм починається зі старих відеоматеріалів 2000-х і доходить до 2018 року, коли 8-річна Анніна Перховаара демонструє, як може втерти носа професійним сноубордистам. Зберігаючи хронологію, режисер Трой Еріксон рівноцінно показав і стрибки, і падіння всіх героїв стрічки й подякував у титрах тим, хто допомагав дівчатам піти далі в сноубордингу. Поки що це найповніше зібрання сноубордисток, яких зафільмували на камеру, але якщо цього замало, є ще сиквел.


«Оазис: фільм Vans про сноубординг»

Oasen: A Vans Snowboarding Film, 2021

Oasen перекладаємо зі шведської як оазис — місце перепочинку й ескапізму, яке вважають занадто легким, щоб перечекати бурю. Такі бурі трапляються й у житті сноубордистів Домініка Вагнера, Себі Спрінгета, Каса Леменса, Нільса Авідссона та Алекса Остренга. Разом вони катаються в містах Австрії, Швеції та Швейцарії, щоб показати безтурботність під час перерв у змаганнях. Хлопці чистять дошки та клеять на них наліпки, кидають один одному м’яч та освоюють поручні, мости й тунелі.

Зафільмував їхні пригоди Бенні Урбан, який завбачливо не називає себе в титрах режисером. Він «керує» стрічкою, і це найточніше визначення його роботи на засніжених кучугурах міста. Адже процес фільмування сноубордистів можна лише контролювати, а не режисувати. На відміну від інших фільмів добірки, Oasen показує буденне життя сноубордистів. Крім цього, у ньому є анімовані вставки, які допомагають непомітно перемикатися між різними локаціями й часом фільмування.


«Мистецтво польоту»

The Art of Flight, 2011

Це єдине повнометражне кіно в нашій добірці, яке показували в 3D-форматі. Крім майстерної технологічності, режисерам Курту Моргану й Тревісу Райсу вдалося зафільмувати головну ідею цього виду спорту: сноубординг як релігія, а стрибок з трампліна як політ. Марк Лендвік, Пет Мур, Джон Джексон та інші сноубордисти вирушають в Анди, щоб підкорити найдовші після Альп смуги гір, а також відвідують Аспен та Аляску.

На IMDB стрічка тримає високий рейтинг — 8.2, а на Rotten Tomatoes глядачі оцінили її на 82%. Автори фільму не розголошують бюджет, але, за чутками, він сягає близько 2 мільйонів доларів США, що робить його одним з найдорожчих спортивних докпроєктів. І хоча такий масштаб дає змогу заохотити до сноубордингу, режисери неодноразово наголошують, наскільки небезпечною була їхня мандрівка в різні кінці світу. Творці пережили і замерзлі лопаті гелікоптера, і лавини позаду головних героїв.


Матеріал створено за підтримки

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis