Кадр з фільму Великий Лебовскі

Європейський Союз оштрафував Apple на 1,8 млрд доларів. Компанія подасть апеляцію

UPD [04.03.2024] Рішення ухвалили за результатами розслідування антимонопольних регуляторів ЄС, розпочатого після скарги Spotify 2019 року. Apple назвала рішення Європейської комісії безпідставним та планує подати апеляцію, пише Variety

Окрім виплати штрафу, компанія має відмовитись від антиконкурентних обмежень Appe Store, які не дозволяли розробникам інтегрувати підписки у свої застосунки без сплати комісії Apple. Такі обмеження, зокрема, робили підписку на Spotify дорожчою за Apple Music.

«Apple доведеться відкрити свою екосистему, аби дозволити кінцевим користувачам легко знаходити потрібні їм додатки, платити за них будь-яким способом і використовувати їх на будь-яких пристроях», — заявила Маргрете Вестагер, Європейський комісар з питань конкуренції.

Реакція Apple

Apple, своєю чергою, опублікувала заяву, у якій не погодилась з рішенням. Компанія стверджує, що Комісія не надала жодних правдивих доказів завдання шкоди користувачам та антимонопольної діяльності, а також «ігнорує реалії ринку, що розвивається».

За словами компанії, вона зіграла ключову роль у розвитку Spotify, a стримінг «хоче змінити правила і не заплатити нічого»:

«Сьогодні Spotify займає 56% європейського ринку потокової музики й нічого не платить Apple за послуги, які допомогли йому стати одним з найвпізнаваніших брендів у світі. Значною мірою вони мають завдячувати App Store, а також усім інструментам і технологіям, які Spotify використовує для поширення свого застосунку серед користувачів Apple по всьому світу».

За словами Apple, розробники Spotify безперешкодно користувались технологіями компанії з моменту запуску застосунку, а Apple навіть надсилала своїх працівників у Швецію, аби проводити консультацію з розробниками стримінгу.

Реакція Spotify

Водночас Spotify, конкурент Apple, назвав рішення Європейської Комісії «сильним сигналом про те, що жодна компанія, навіть така монополія, як Apple, не може зловживати владою, аби контролювати взаємодію інших зі своїми клієнтами».

«Вимагаючи від Apple припинити свою незаконну поведінку в ЄС, ЄК ставить споживачів на перше місце. Це основна концепція вільних ринків — споживачі повинні знати, які у них є варіанти, і споживачі, а не Apple, повинні вирішувати, що купувати, де, коли і як».

Оригінальна замітка [19.02.20204] Штраф можуть винести за результатом розслідування антимонопольних регуляторів ЄС, яке почалось через скаргу Spotify 2019 року, пише Finantial Times. Тоді стримінг звинуватив Apple в унеможливленні маркетингових сповіщень для користувачів

Видання посилається на п’ять джерел, які мають безпосередні знання про справу. За їх інформацією, штраф офіційно висунуть на початку березня. Представники Apple відмовились коментувати інформацію.

Про скаргу Spotify 2019 року

У березні 2019 року генеральний директор Spotify Деніел Ек публічно оголосив про подання на Apple скарги до Європейської комісії. Spotify звинуватив компанію у введенні антиконкурентного податку на підписки. Стримінг назвав його таким, що «навмисно обмежує вибір і стримує інновації коштом користувацького досвіду».

«Якщо ми погодимось на цей податок, це змусить нас штучно завищити ціну на преміум-підписку та зробити її вищою, ніж на Apple Music. Аби зберегти нашу ціну конкурентоспроможною для наших клієнтів, ми не можемо цього зробити», — написав Ек.

За словами генерального директора, стримінг відмовився сплачувати цей податок, через що Apple заборонила Spotify надсилати користувачам повідомлення поза застосунком, зокрема через електронну пошту.

У заяві Spotify висунув свої вимоги до компанії. Серед них були: 

— Справедливі правила та обмеження для усіх стримінгів, включно з Apple Music.

— Вільний вибір платіжних систем для користувача.

— Відсутність контролю над комунікацією між сервісами та користувачами з боку Apple, в тому числі несправедливих обмежень на маркетинг та промоакції, які приносять користь споживачам.

Реакція Європейської комісії на скаргу

2020 року Європейська комісія оголосила про початок розслідування скарги стримінгу, до якої також доєднався сервіс електронної комерції Rakuten.

2021 року Reuters повідомляли, що за результатами розслідування у ЄС готують обвинувачувальний акт для Apple, але розслідування продовжили. Компанія мала сплатити штраф у розмірі 10% від свого річного обороту — на той момент сума складала 27,5 млрд доларів.

Наприкінці того ж року компанія послабила свої правила щодо транзакцій поза App Store, дозволивши застосункам переводити користувачів на свої сайти, але з обмеженнями. Нову політику ввели у зв’язку зі звинуваченнями японського антимонопольного комітету. 

Кожен розробник мав узгодити додавання такої функції з Apple, саме посилання мало відкриватись в окремому браузері, a не у вікні всередині застосунку. Також компанії не мали права називати ціну підписки, яку користувач може оформити на сторонньому сайті.

Тоді Деніел Ек, генеральний директор Spotify, назвав нову політику «кроком у правильну сторону, але не розв’язанням проблеми». У Apple позитивно оцінили звуження розслідування, але наголосили на його безпідставності.

У лютому 2023 року Європейська комісія зняла з компанії звинувачення, пов’язані з 30% податком App Store, та зосередилась на маркетингових обмеженнях розробників.

Про інші антимонопольні штрафи технокомпаній

2017 року Європейська комісія оштрафувала Google на 2,4 млрд євро через маніпулювання пошуковими результатами.

2018 року Google також оштрафували на 4,3 млрд євро. За інформацією регулятора, компанія зловживала домінуванням на ринку Android-смартфонів, вбудовуючи свої сторонні сервіси у систему.

2020 року французький Орган з питань конкуренції звинуватив Apple у домовленостях з оптовими продавцями їх продукції. За їх інформацією, компанія обмежувала обсяги постачань клієнтам та контролювала ціни, які вони встановлювали. Тоді Apple висунули штраф у розмірі 1,2 млрд доларів, який апеляційний суд Франції, після позову компанії, зменшив до 366 млн доларів.


 

Проєкт «Strategic Media Support Program» реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis