Декриміналізація порно в Україні. Що відомо про два поданих законопроєкти

18 серпня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про декриміналізацію порно, згідно з яким пропонується скасувати кримінальну відповідальність за створення та розповсюдження порнографії. 31 серпня стало відомо, що група народних депутатів висунула альтернативний варіант законопроєкту, який не лише залишає без змін статті Кримінального кодексу України щодо порнографії, а й збільшує покарання. DTF Magazine розповідає докладніше про обидва документи 

Перший законопроєкт

15 серпня народний депутат Ярослав Железняк, один з авторів початкового законопроєкту, опублікував текст та пояснювальну записку до відповідного документу. 18 серпня сторінка законопроєкту з’явилась на сайті Верховної Ради.

Наразі виготовлення та розповсюдження порно є кримінальним злочином — у Кримінальному кодексі України прописанні чотири статті, що стосуються порнографії. 

У проєкті пропонують скасувати кримінальну відповідальність за пункти, прописані у статтях 301 та 302 Кримінального кодексу («Ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів» та «Створення або утримання місць розпусти і звідництво») — остання стаття може стосуватись, наприклад, вебкам-студій.  

Кримінальну відповідальність планують залишити за пункти: 

— Порно без згоди (порнопомста чи діпфейки);

— Екстремальне порно (насильництво, зоо- чи некрофілія);

— Порно з дітьми та для дітей. За словами Железняка, кримінальну відповідальність за цим пунктом планують посилити. 

Железняк також додав: «Аби не було спокуси маніпулювати: сутенерство, втягнення в проституцію та торгівля людьми теж лишаються кримінальними злочинами (це окремі статті)». 

Над текстом законопроєкту депутати працювали з правоохоронним комітетом ВР, незалежним експертно-аналітичним центром BRDO та «іншими громадськими організаціями та навіть держорганами». 

Альтернативний варіант законопроєкту

31 серпня Ярослав Железняк та незалежний центр Офіс ефективного регулювання BRDO повідомили, що депутат Верховної ради Владлен Неклюдов («Слуга народу») запропонував альтернативний законопроєкт, який залишає без змін кримінальну відповідальність за порнографію.

Автори цього законопроєкту заявляють, що він «покликаний захистити дітей і декриміналізувати ті порнографічні матеріали, які не передбачають отримання коштів», та зазначають, що «поширення порно в особистих некорисливих мотивах не є суспільно небезпечним», проте лише за умови, що контент не передбачає винагороду.  

Що пропонує альтернативний законопроєкт?

— Він зберігає право відкрити кримінальну справу за будь-який порноконтент, тобто кримінальна відповідальність щодо порнографії не скасовується. 

— Злочином визнаватиметься будь-яке поширення порнографічного контенту: як платного, так і особистого. «Якщо члени подружжя пересилають власні нюдси — вони також можуть бути притягнені до кримінальної відповідальності», пишуть у BRDO. 

— Збільшити покарання: поточний максимальний термін відповідальності, 5 років позбавлення волі, пропонують збільшити до 12 років (за статтею 301 Кримінального кодексу України) та підвищити суму штрафу до 85 тисяч гривень (що вп’ятеро більше нинішньої суми). 

— Прибрати відповідальність, а саме обмеження та позбавлення волі за створення або розповсюдження порнографії без згоди зображеної особи.

— Залишити без змін статтю 302 КК України («Утримання місць розпусти і звідництво»): «організатори готелів, вечірок чи вебстудій надалі будуть нести ризик кримінальної відповідальності». 

За що BRDO критикують альтернативний проєкт

В BRDO заявили, що не підтримують альтернативний варіант законопроєкту. В центрі додали, що новим документом, зокрема хочуть «повернути старе субʼєктивне визначення порнографії як “цинічної, непристойної фіксації статевих актів… зарисовок із натури, які мають на меті викликати сексуальне збудження“. Під це визначення можуть підпадати твори класичного мистецтва, наприклад, статуя Давида». 

У центрі пояснили, що законопроєкт «посилює мінімальну та максимальну відповідальність за порно з участю повнолітніх, не змінюючи відповідальність за дитяче порно», а також «продовжить витрачати час правоохоронців на боротьбу з порно за добровільною участю повнолітніх», «продовжить визнавати злочинцями волонтерів, які збирають кошти на підтримку ЗСУ хтивками», та «збільшить санкції за порно, що підсилює корупційні ризики та можливості». 

На момент написання замітки невідомо, коли законопроєкти розглядатимуть Верховною Радою.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis