Демʼєн Герст видавав створені 2017 року роботи за твори 1990-х

Журналісти The Guardian виявили, що три скульптури художника із законсервованими у формальдегіді тваринами насправді зроблені у 2017 році підлеглими Герста у місті Дадбридж, графство Глочестершир. Проте ці роботи експонувалися протягом останніх років у галереях Гонконга, Лондона, Оксфорда, Нью-Йорка та Мюнхена як зразки творчості Герста періоду 1990-х, коли він став лауреатом престижної премії Тернера.

2017 року гонконгська філія галереї Gagosian представила три скульптури у формальдегіді авторства Герста, які ніколи раніше не показували публіці — голуб, телята-близнюки та акула.

Робота з телятами називалася «Каїн та Авель» і датувалася 1994 роком, «Голуб» — 1999. А скульптура розрізаної на три частини акули з назвою «Міф досліджений, пояснений, зруйнований» датувалася 1993-1999 роками.

«Голуба» придбав приватний колекціонер під час експозиції в Гонконзі. А телят та акулу продовжували виставляти у світових музеях та галереях.

Утім, як уточнює The Guardian, на подальших виставках дати створення цих робіт змінилися на 1999 рік. Так, зокрема, вказано на акулі, яку наразі експонує Мюнхенський музей міського та сучасного мистецтва.

The Guardian також зазначає, що його журналістам не вдалося знайти жодних згадок про ці роботи раніше 2017 року. Справа ускладнюється також і тим, що Герст не має відкритого каталогу всіх своїх робіт.

Але джерела видання, знайомі з цими трьома роботами, стверджують, що скульптурам було менше року, коли їх виставили у Гонконгу. Вони додали, що співробітники компанії Герста Science LTD спеціально зістарювали скульптури.

Скульптура «Каїн та Авель» Демʼєна Герста
Скульптура «Каїн та Авель» Демʼєна Герста

Що кажуть представники Герста

Компанія Герста у коментарі The Guardian написала, що дати, зазначені на скульптурах, «не відповідають датам їхнього фактичного створення».

«Роботи з формальдегідом — концептуальні. Тому й дати зазначені на них — не день їхнього фізичного створення, а день, коли був придуманий їхній концепт. Пан Герст завжди був чесним щодо того, що насправді для нього важить у концептуальному мистецтві — не сам готовий твір, а радше ідея та намір, що стоять за ним», — ішлося в коментарях компанії.

Адвокати художника зазначили, що в мистецькій індустрії не існує жодних стандартів щодо виставлення дат створення робіт.

І що деяким скульптурам Герста дійсно спеціально надавали «старішого вигляду». Та водночас робітникам Science LTD не наказували «спеціально зістарити якусь із робіт, щоб приховати реальну дату створення».

Журналісти The Guardian проконсультувалися з низкою експертів, і всі вони відповіли, що у мистецькому світі прийнято ставити на роботах дату їхнього фізичного створення, а не день, коли у автора виник задум майбутнього твору.

Сам Герст іще не коментував ситуацію з датуванням робіт, але The Guardian уточнило, що 2020 року він публікував у інстаграмі відео, у якому розповідав про скульптури у формальдегіді. Художник зазначив, що ідея з розділеною на три частини акулою виникла у нього в 1993 році, але втілив у життя він її кілька років потому.

На думку The Guardian, створені 2017 року роботи Герста підіймають питання, чи був художник досить чесним щодо походження своїх робіт. Позаяк голуб, телята та акула не є реставрацією, копією чи репродукцією вже існуючих робіт.

«Скульптури створили не так давно для показів у галереях, але в такий спосіб, щоб публіка думала про них як про роботи періоду 1990-х. Тому цілком можливо, що й інші роботи Герста з формальдегідом з 1990-х могли насправді бути створені у минулому десятилітті», — пише видання.

«Міф досліджений, пояснений, зруйнований»
Робота «Міф досліджений, пояснений, зруйнований»

2006 року Герст замінював тіло тигрової акули у своїй роботі «Фізична неможливість смерті у свідомості когось живого», створеній у 1991 році. Тоді це спричинило ряд обговорень, чи можна тепер вважати цю скульптуру тією самою роботою.

За заміну акули заплатив власник скульптури американський мільярдер Стів Коен.

«Це величезна дилема. Художники та консерватори мають різну думку, що важливіше — оригінальна робота чи оригінальний задум. Я виступаю за задум, тому для мене це та сама робота. Але нас ще довго не зможуть розсудити», — сказав тоді Герст.


 

Проєкт «Strategic Media Support Program» реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis