Фонд Джорджа та Амаль Клуні закликав Німеччину розслідувати російські злочини в Україні

Фонд Джорджа та Амаль Клуні Clooney Foundation for Justice («За справедливість») запустив проєкт The Docket  та звернувся до Німеччини з вимогою розслідувати злочини, скоєні російськими військовими в Україні. Організація вже подала федеральним прокурорам три справи — в Німеччині їх можуть розглянути в межах універсальної юрисдикції

В документах йдеться про три епізоди: ракетний обстріл селища Сергіївка, Одеської області, влітку 2022 року, внаслідок якого загинули 22 людини, катування та страту чотирьох чоловіків в Харківській області під час окупації регіону, а також про вбивства, тортури, сексуальне насильство та мародерство під час окупації Київщини в березні 2022 року.

Пакет документів, які фонд надав прокуратурі, містить докази злочинів, зібрані фахівцями The Docket під час польових досліджень, а також аналізи супутникових знімків, дані з відкритих джерел, зокрема, проаналізовані платформами Bellingcat та Global Legal Action Network, та досьє ймовірних злочинців.

Справи порушено проти російських командирів вищого та середнього рівня. В Clooney Foundation for Justice додали, що вони представляють інтереси 16 сімей жертв російських злочинів та тих, кому вдалося вижити в усіх трьох випадках. Одну зі справ порушили спільно з українською громадською організацією Truth Hounds, проте яку саме не вказують.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Clooney Foundation for Justice (@clooneyfoundationforjustice)

Наразі на основі матеріалів німецька прокуратура має визначити, чи надані докази достатньо переконливі для початку кримінального розслідування. Згодом прокурори можуть видати ордери на арешт злочинців, зокрема через Європол та Інтерпол, та оголосити їх в міжнародний розшук.

За словами директорки юридичного напряму The Docket Анни Нейстат, надалі фонд планує подавати справи в інші країни, де діє принцип універсальної юрисдикції. Згідно з умовами універсальної юрисдикції та міжнародним правом, у випадку важких злочинів, серед яких військові, відповідальність за них поширюється за межі країни, в якій вони були скоєні.

«Німеччина та ще кілька країн працюють за так званим принципом універсальної юрисдикції, що не має жодних обмежень. Немає вимоги, щоб жертва була громадянином країни чи її резидентом. Не вимагається, щоб злочинець був присутній на судових слуханнях. Тому Німеччина може розпочати розслідування та фактично переслідування злочинців у випадку, якщо злочини визнають серйозними», — пояснила Нейстат.

Актор Джордж Клуні та юристка, правозахисниця Амаль Клуні запустили фонд Clooney Foundation for Justice 2016 року. Його мета — досліджувати масові порушення прав людини, зокрема стосовно вразливих груп, підтримувати жертв злочинів та надавати їм безоплатну юридичну підтримку, а також працювати над тим, щоб притягнути винних до відповідальності.

Наразі фонд працює в понад 40 країнах, серед яких Україна.

 

 

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis