Хелен Міррен начитала нарис з історії України у документальному фільмі «Свобода у вогні»

Британська акторка Хелен Міррен («Королева», «РЕД 2») озвучила нарис з історії України, яким починається документальний фільм режисера Євгена Афінєєвського «Свобода у вогні: боротьба України за свободу» (Freedom on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom). Світова премʼєра стрічки відбулась 7 вересня на Венеційському кінофестивалі в позаконкурсній програмі

«Свобода у вогні: боротьба України за свободу» розповідає про перші шість місяців великої війни росії проти України, що розпочалась 24 лютого 2022 року.

Стрічка розпочинається коротким історичним нарисом, в якому розповідають про «кількасот років української історії з анімацією та озвучкою Хелен Міррен». Далі фільм Афінєєвського показує, що відбувалось в Україні з лютого по серпень 2022 року, поєднуючи кадри з історіями цивільних, солдатів, лікарів, дітей та людей похилого віку, журналістів, священнослужителів та іноземців-волонтерів. Таким чином формується так званий «щоденник війни».

«Це дослідження мужності українського народу, твердого наміру стояти на своєму до “останньої краплі крові”, — йдеться в синопсисі. — … Фільм переносить глядачів у період війни, яка розпочалася одразу після Майдану (Революції гідності) у 2014 році та триває аж до російського вторгнення 2022 року».

«Свобода у вогні» — своєрідне продовження фільму «Зима у вогні: боротьба України за свободу» про подіїі Євромайдану, представленого Афінєєвським у 2015 році. Стрічка увійшла до числа п’яти номінантів на премію «Оскар» в категорії «Найкращий документальний повнометражний фільм» (і доступна для перегляду на Netflix).

Що пишуть критики про «Свободу у вогні»

IndieWire

«Документальний фільм під назвою “Свобода у вогні: боротьба України за свободу” не здається чимось недомовленим, він сповнений моментів, коли жертви війни в Україні повертаються до камери і відкрито говорять руйнівні істини. В одному з таких моментів Марія, тележурналістка, повертається до камери і майже пошепки каже: “Війна залишається незбагненною”. Фільм “Свобода у вогні” розвінчує реальність війни та змушує глядачів усвідомити правду про те, до чого вона призводить.

… Цінність фільму “Свобода у вогні” полягає не в жорстокості зображень трупів, а у нагадуванні про те, що це окремі люди, яких ламають, та справжні сім’ї, які розривають на частини. Священик каже у своєму інтерв’ю, що проблиски надії — це найважливіше. “Як залишитися людиною”, — каже він, хитаючи головою. “Це найважча і найважливіша частина».

Screendaily

«Змішуючи найчастіше жахливі кадри війни зі свідченнями широкого кола українців різного віку, “Свобода у вогні” — це актуальний, дещо сум’ятливий, часом безладний фільм — але це частково пояснюється тим, що Афінеєвському вдалося зняти його так швидко, лише через шість місяців після початку вторгнення . Будуть й інші, більш тверезі, всебічні чи відсторонені документальні фільми на цю тему — але як невідкладне свідчення масштабності цих подій та данина поваги стійкості українського народу, “Свобода у вогні” — це фільм, який заслуговує на широкий перегляд, і якнайшвидше, поки його розповідь ще залишається справді актуальною».

●●●

У 2017 році Хелен Міррен озвучила інший документальний фільм Євгена Афінєєвського Cries From Syria про війну та гуманітарну кризу в Сирії. Стрічку зібрали на основі більш ніж 100 годин відео, знятих активістами та журналістами з Сирії.

Світова прем’єра стрічки відбулась того ж року на кінофестивалі «Санденс».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis