Хто став переможцем кінофестивалю «Молодість»

28 жовтня у культурному кластері «Краків» відбулась церемонія нагородження 52 київського міжнародного кінофестивалю «Молодість». DTF Magazine знайомить з переможцями

Гран-прі отримав повнометражний дебютний фільм французької режисерки Еманюель Ніко «Дальва». Це історія про 12-річну Дальву, яка вдягається та поводиться як доросла жінка. Одного дня її забирають від батька-опікуна, а вона дізнається, що він не той за кого себе видавав. Новий шанс на життя вона отримує, зустрівши соціального працівника Джейдена і свою однолітку Самію.

У 2023 «Дальву» відібрали до програми «Тиждень критики» Каннського кінофестивалю, де фільм відзначили нагородою Міжнародної федерації кінопреси.

Найкращим повнометражним фільмом міжнародного конкурсу став фільм «Втрачений рай» бельгійського режисера Зено Ґратона. Режисер особисто представляв картину в Києві, а у відеопромові під час церемонії нагородження подякував команді фестивалю та журі, зазначивши, що участь у «Молодості» цього року стала одним з найважливіших фестивальних досвідів для нього.

«Втрачений рай» розповідає про Джо, який відбуває покарання у підлітковій виправній колонії, готуючись до повернення у суспільство. Але усе змінює прибуття новенького Вільяма, і зародження почуттів між ними. Незабаром на DTF Magazine вийде інтерв’ю з режисером.

Переможцем конкурсу документальних повнометражних дебютів став фільм швейцарсько-української режисерки Лесі Кордонець «Переступаючи кордони». Ця робота присвячена паралімпійській збірній України, що у 2014 році втратили доступ до своєї тренувальної бази в Криму через війну росії проти України.

Атлети намагаються пристосуватися до нових історичних умов у особистому й професійному житті, аби потрапити на наступні змагання. Згідно з синопсисом, цей фільм «про людей, які щодня переступають кордони своїх фізичних можливостей, у той час, коли довкола руйнуються кордони географічно-політичні, а країна, яку вони представляють на міжнародних змаганнях, зазнає ампутації своєї території».

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Molodist KIFF (@molodist_kiff)

Найкращим студентським фільмом повнометражного конкурсу визнали документальний фільм Алли Савицької — Tutti. Картина також стала найкращою роботою цьогорічної «Молодості» за результатами глядацького голосування.

Tutti присвячений київському дитячому хору «Щедрик» та подіям, які змінили життя його учасників. О 4 ранку 24 лютого 2022 життя групи дітей віком від 12 до 17 років понівечила війна. Попри потрясіння і сум’яття, вони знаходять розраду в музиці. Щоб знову возз’єднатися, розкидані по світу учасники хору мають зібратися разом та виступити на сцені славнозвісної концертної зали «Карнеґі-хол».

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Molodist KIFF (@molodist_kiff)

Найкращим короткометражним фільмом у міжнародному конкурсі став фільм «Речі, про які ми не чули» турецького режисера Рамазана Кіліча. Це «зворушлива історія про телебачення у віддаленому курдському селі».

Переможцем національного короткометражного конкурсу став створений з архівних кадрів документальний фільм Наталії Ільчук «Анкета».

Згідно з синопсисом, «це фільм про легковажну українську молодь на тлі політичної нестабільності паралельно з пошуком власної особистості та справжнього кохання. Випадкові стоп-кадри, які трапляються протягом цих нецензурованих знімань, натякають на бажання зупинити час до того, як станеться незворотне».

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Molodist KIFF (@molodist_kiff)

Найкращим фільмом національного повнометражного конкурсу обрали соціальну драму Кристіни Тинькевич «Як там Катя?». Це історія лікарки швидкої допомоги Анни, що виховує 12-тирічну доньку Катю та постає перед складним вибором

Скандал на церемонії нагородження

Під час церемонії закриття кінофестивалю «Молодість» глядачі кричали «Ганьба» під час промови голови Держкіно Марини Кудерчук. У відповідь на це чиновниця зі сцени сказала: «Хтось створює кіно, а хтось — срачі».

Частина кіноспільноти вже не перший рік вимагає відставки Кудерчук, вважає її некомпетентною, звинувачує в ігноруванні інтересів кіноспільноти й налагодження діалогу, а також у намаганні знищити Довженко-Центр шляхом «реорганізації».

Директор «Молодості» Андрій Халпахчі вступився за Кудерчук та перепросив перед нею. За його словами, Держкіно багато робить для розвитку українського кіно, а протести та деструктивна поведінка цьому заважає. Він зазначив, що коли «має зауваження до роботи Кудерчук, він відверто говорить їй про це при зустрічі, а також пропонує варіанти рішень».

«Я хочу запропонувати “Молодість” як платформу для зустрічі кінематографістів з керівництвом Держкіно України. І висловити всі претензії, побажання в такій зустрічі. Бо кричати і писати у фейсбуці… Ви знаєте, скільки отримали ми про відкриття фестивалю у фейсбуці й все інше? Щось не так, і те не так. Зустрічаймося. Давайте спільно щось робити. Бо просто кричати слово “ганьба” — не зовсім конструктивний шлях», — сказав Халпахчі під час церемонії закриття.

52 кінофестиваль «Молодість» відбувся 21-29 жовтня у Києві, в кінотеатрі «Жовтень» та культурному кластері «Краків». У 2023 до міжнародного конкурсу повнометражних фільмів відібрали 12 робіт з усього світу. Це учасники та лауреати найвідоміших кінофестивалів: Канн, Берлінале, Локарно, Сан-Себастьян, Роттердама, Сараєво тощо.

Національний конкурс повнометражних фільмів відбувся 2-5 жовтня під час Гамбурзького кінофестивалю. Там представили сім повнометражних фільмів: «Назавжди-назавжди» Анна Бурячкова, «Я і Фелікс» Ірина Цілик, «Ти мене любиш?» Тоні Ноябрьової, «Люксембург, Люксембург» Антоніо Лукіча, «Як там Катя?» Христина Тинькевич, «Ля Палісіада» Філіпа Сотниченка та «Я, Ніна» Марисі Нікітюк.

Загалом на цьогорічній «Молодості» показали понад 150 фільмів.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis