Книжковий арсенал оголосив переможців конкурсу «Найкращий книжковий дизайн 2022»

Книжковий арсенал визначив 14 переможців «Найкращого книжкового дизайну-2022» у п’яти категоріях: книга для читання, візуальна книга, дитяча книга, утилітарна книга та експеримент. Конкурс проводили усьоме, усього журі отримало 142 заявки

«Візуальна книга»

Fountain of Exhaustion. Acqua Alta. Автор: Павлов Маков. Видавництво: ist publishing. Візуальне оформлення: 3Z Studio (Харків/Київ).

Видання створене спеціально для Національного павільйону України на 59-й Венеційській бієнале. Книга розповідає про історію, контексти та інтерпретації роботи Павла Макова «Фонтан виснаження». У 2022 році в Arsenale di Venezia фонтан вперше запрацював як діючий мистецький об’єкт, з поданою всередину водою, хоча був задуманий художником ще в 1995 році у Харкові.

Книга знайомить з хронологією «Фонтану виснаження» з 1995 до 2022. Тут зібрані архівні матеріали, які унаочнюють трансформацію художнього твору протягом двадцяти п’яти років, а також тексти різних авторів — про практики Макова, про часові й просторові конотації «Фонтану виснаження», про воду, річки та канали, затоплення та спустошення, персональні ландшафти й глобальні питання сьогоднішнього дня.

«Іловайськ. 2014». Автори: Олександр Глядєлов, Максим Дондюк, Максим Левін, Маркіян Лисейко. Видавництво: «Бланк-Прес». Візуальне оформлення: Катерина Большакова.

Книга фіксує події боїв за Іловайськ, зокрема першого штурму Іловайська 10 серпня 2014 року, висування батальйону «Донбас» до села Осиково 14 серпня, бойових дій та обставин перебування українських сил в Іловайську 17 – 29 серпня (зачистка села Грабське, вхід в Іловайськ, бої в місті, спроба прориву з оточення).

«Культ і образ Онуфрія Великого». Автор: Ростислав Забашта. Видавництво: «Родовід». Візуальне оформлення: Альона Соломадіна.

Монографія науковця Ростислава Забашти, присвячена образу Онуфрія Великого — ранньохристиянського пустельника-аскета та одного з найшанованіших святих.

Автор досліджує причини поширення й піднесення його культу на українських землях та особливості зображення святого в іконопису.

«Книга для читання»

«Camera Lucida. Нотування фотографії». Автор: Ролан Барт. Музей харківської школи фотографії. Візуальне оформлення: Надія Кельм, Ольга Жук.

Хрестоматійне дослідження французького філософа Ролана Бартаа. Один з найзнаніший текстів про фотографію, уперше перекладений українською.

Camera lucida — остання книга в доробку Барта, опублікована за декілька місяців до його смерті. Ця коротка розвідка є одночасно і дослідженням природи фотографічного медіума, і персональною рефлексією на смерть матері, чий образ автор намагається відшукати в її дитячому знімку.

Емоційна напруга, з якою Барт оплакує відхід близької людини, перетворює культурологічний аналіз фотографії на феноменологічний: за Бартом, фотографія постає асимволічною, позасеміотичною і такою, що здатна впливати на емоції та тіло, оминаючи раціональний аналіз.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений MOKSOP (@moksop_museum)

«Божої вам ласки, містере Роузвотере». Автор: Курт Воннеґут. Видавництво: «Вавилонська бібліотека». Ілюстратори: Марія Гавриш та Володимир Гавриш. Дизайн та верстка: Володимир Гавриш. Концепція та післямова: Марія Гавриш та Володимир Гавриш. Артдиректор: Роман Малиновський.

Книга розповідає про витівки мультимільйонера Еліота Роузвотера, який повертається з Нью-Йорка до рідного містечка у штаті Індіана. Там він готує несподіваний експеримент — роздати всі свої гроші випадковим людям, які завітають до його офісу. У цьому тексті вперше з’являється постійний і улюблений Воннеґутовий персонаж — письменник-фантаст Кілґорт Траут.

Українською текст переклала Тетяна Некряч.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Вавилонська бібліотека (@babylon.lib)

«Розмови про архітектуру». Автори: Богдан Волинський, Олег Дроздов. Видавництво: ist publishing. Візуальне оформлення: Уляна Биченкова.

Книга написана архітектором Богданом Волинським протягом циклу зустрічей з архітектором Олегом Дроздовим.

Жовта обкладинка видання символізує світловий контур вікна. Усередині — роздуми Дроздова про будинок із садом та міський простір, рельєф і світло, сакральне і профанне, плоть і погоду, ринок, політику і архітектурні конкурси, професійну спільноту і освіту.

Питання, які обговорюють архітектори, підсумовують перші двадцять років архітектурної практики Дроздова, а також стають спробою поговорити про теми, які далі набувають ваги — у їхніх практиках та архітектурі сьогоднішнього дня.

«Дитяча книжка»

«Жовтий метелик». Автор: Олександр Шатохін. Видавництво: «Видавництво Старого Лева». Візуальне оформлення: Олександр Шатохін.

Сайлентбук «Жовтий метелик» ілюстратора Олександра Шатохіна — це «тиха книжка» про життя після спустошливої війни.

Колючий дріт на початку з павуком — образ обмежень і сковувань та страху, що дає війна. Війна, як колючий дріт, заганяє тебе в певні рамки, обмеження, несвободу.

Метелики — символ того, що було до війни. Дівчинка — це власне Україна, що тікає і протестує проти обмежень, рабства. Зустрічаючи метеликів, вільних і яскравих попри все, дівчинка розуміє, що життя продовжуватиметься, свободу метелика неможливо обмежити чи знищити.

«Казка про чорний квадрат». Авторка: Марія Білінська. Видавництво: «Парасоля». Візуальне оформлення: Марія Білінська.

Своєрідний нон-фікшн про мистецтво для дітей.

«Це тиха ніч, мій астронавте». Авторка: Оксана Лущевська. Видавництво: «Книголав». Ілюстраторка: Катерина Степаніщева. Верстальниця: Катерина Воєвська.

Коротка повість, у формі дитячого щоденника. Головна героїня — семирічна дівчинка Ія, яка занотовує перші десять днів російського вторгнення в Україну. В оповіді є деталі повсякденного життя Ії під час війни, її турботи, мрії та переконання. Ще один важливий герой книжки — вигаданий астронавт, який допомагає дівчинці триматися.

«Утилітарна книга»

«Illustration in Ukraine. Ілюстрація в Україні». Видавництво: «CP Publishing». Концепція видання: Люсія Бондар та клуб «Pictoric». Дизайн обкладинки та верстка: Роман Куриляк. Ілюстрації: клуб «Pictoric».

Спільне видання CP PUBLISHING та клуба ілюстраторів PICTORIC. Книга містить понад 200 сторінок з роботами 30 українських ілюстраторів. Також книгу доповнили розповідями художників про їхню творчість, першу створену ілюстрацію, стиль і техніку, а також особисті питання про натхнення й емоції.

Частиною книги стали ілюстрації Романи Романишин, Анни Андрєєвої, Поліни Дорошенко, Анастасії Шолік, Тетяни Якунової та інших.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Pictoric (@pictoric.ua)

«Довідник безбар’єрності». Видавництво: ist publishing. Візуальне оформлення: Володимир Гавриш. Ілюстрації: Ольга Дегтярьова.

Гід з коректного спілкування, що знайомить з новими нормами безбар’єрної мови. Його створенили у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, що виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.

«Експеримент»

«аlЬmanaХ», самвидав. Візуальне оформлення: Ульяна Сукач-Кочеткова (верстка, власні вірші); Рогожина Надія Олексіївна (ілюстрації, дизайн, шрифтовий дизайн, дизайн символів, відбір поетів). Разом: концепція, архітектоніка, дизайн.

Фото: Олександр Попенко
Фото: Олександр Попенко

«NA4JOPM8». Автор: Ігор Чекачков. Видавництво: ist publishing. Візуальне оформлення: Аня Налєнска-Мілах, Ігор Чекачков.

«NA4JOPM8» — назва фотографічної серії українського фотографа Ігоря Чекачкова. Вона виникла після випадкового знищення однойменного жорсткого диска автора, на якому зберігався десятирічний архів у 250 000 фотографій. Архів вдалося відновити, але лише частково.

Фотографії, що стали битими файлами, пройшли випробування обставинами й згодом пережили довготривалу художню рефлексію. Книга порушує соціальні та політичні питання українського суспільства через особисті історії, звертаючись через них до таких загальнолюдських переживань, як втрата та пристрасть, близькість та самотність.

Випадковість комп’ютерних алгоритмів дозволила фотографу реалізувати мету, яку він ставив перед собою кілька років поспіль — об’єднати в одній серії два полюси своєї практики — зображення приватного та публічного життя.

«ПлюсМінусНескінченність», локальний журнал про глобальне. Візуальне оформлення: Катерина Дрозд. Обкладинка: BananaShampoo, Катерина Дрозд.

Третій номер журналу про сучасну культуру Сходу України.

Фото: Олександр Попенко
Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis