Nike розкритикували за дизайн форми для збірної Англії з футболу

Nike представив форму для футбольної збірної Англії на Євро-2024. Вболівальники англійської збірної та британські політики розкритикували бренд за те, що в дизайні він використав власну версію національного прапора Англії, та закликали повернути йому оригінальний вигляд, пише TIME. Наводимо позиції критиків, а також Nіke та Футбольної асоціації, які вже повідомили, що не змінюватимуть дизайн форми

Англійський прапор — це біле полотнище з прямим хрестом Святого Георгія.

Так на футбольних джерсі для Євро-2024 Nike змінив кольори: звичний червоний хрест на білому фоні замінили на хрест, виконаний у червоному, фіолетовому, блакитному та синьому кольорах.

Футболки також доповнили англійським гербом із зображенням трьох левів у червеному полі.

Як відреагували на форму у Великій Британії

З критикою щодо зміни кольорів прапора виступив, зокрема, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. У коментарі Sky News він пояснив, що «віддає перевагу оригінальним» футболкам збірної Англії.

«Коли справа доходить до наших національних прапорів, ми не повинні щось з ними робити, бо це наша гордість, ідентичність та показник того, ким ми є».

Міністерка культури Люсі Фрейзер також написала у твіттері, що «бажання фанатів [збірної] завжди має бути на першому місці», а оновлений прапор — це «явно не те, чого вони хочуть».

«Це [прапор], включно з хрестом Святого Георгія, — наша національна спадщина, яка об’єднує. Гратися з нею безглуздо та непотрібно».

До критики приєднався і лідер Лейбористської партії Великої Британії Кейр Стармер. У коментарі The Sun він розповів, що є «великим футбольним уболівальником та ходить на ігри англійської збірно, як чоловічі, так і жіночі» та пояснив, що всюди «використовують [оригінальний] прапор, тому його не потрібно змінювати».

«Нам просто потрібно ним пишатися. Я думаю, що вони [Nike] мають переглянути своє рішення та змінити все назад. Я навіть не впевнений, що вони можуть належним чином пояснити, чому, на їхню думку, першочергово потрібно було змінювати саме прапор».

Колишній голкіпер збірної Англії Пітер Шилтон сказав, що теж не згодний зі зміною у дизайні прапора.

«Я традиціоналіст. Англійська збірна представляє нашу країну [Велику Британію] і кольори нашого прапора — червоний, білий і блакитний».

Як пояснили дизайн в Nike

Анонсуючи нову форму, у Nike додали, що так хотіли «вшанувати футбольних героїв минулого в сучасному стилі» та «додати грайливий апдейт» до національного прапора.

Комплект, за словами бренду, розробили на честь перемоги збірної Англії на Чемпіонаті світу 1966 року.

«Ми — гордий партнер Футбольної асоціації (FA) з 2012 року і розуміємо значення та важливість хреста Святого Георгія. Ми не мали наміру образити когось, враховуючи те, що цей символ означає для англійських уболівальників», — прокоментували критику у Nike.

Що говорять у Футбольній Асоціації

Футбольна асоціація, реагуючи на критику форми, також пояснила, що «ряд елементів дизайну створені як данина пам’яті команді-переможниці Чемпіонату світу 1966 року». Зокрема, що кольорова окантовка на футболці та хресті відсилає до тренувальної форми, яку носили англійські футболісти у 1966 році.

«Це не перший випадок, коли різнокольорові дизайни, натхненні хрестом Святого Георгія, використовуються на футболках англійських футболістів. Ми дуже пишаємося червоно-білим символом, зображеним на англійському прапорі. Ми розуміємо, що він означає для уболівальників, як він об’єднує та надихає, і 23 березня, під час матчу Аглії проти Бразилії, він стоятиме на видному місці на стадіоні Вемблі».

Попри критику нової форми, Nike та Футбольна асоціація заявили, що не планують змінювати дизайн напередодні Євро-2024.

У березні стало відомо, що з 2027 року Nike виготовлятиме спортивну форму для національної збірної Німеччини з футболу. Команда припиняє співпрацю з adidas, яка тривала протягом останніх 70 років.


Проєкт «Strategic Media Support Program» реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis