Рубен Естлунд на зніманні

Режисер «Трикутника смутку» порівняв камеру зі зброєю та запропонував видавати на них ліцензії

В інтерв’ю The Guardian шведський режисер Рубен Естлунд («Квадрат», «Трикутник смутку») розмірковував про «силу великих та малих екранів» та порівняв відеокамери зі зброєю

«А що якби ви могли користуватися камерою лише отримавши ліцензію? Так само як ви потребуєте її для того, щоб володіти зброєю. Принаймні так це працює у розвинених країнах. Бо ж камера також потужний інструмент», — розмірковує Естлунд.

Режисер працює здебільшого з сатирою та іронією, проте, зазначає The Guardian, «дуже серйозно» ставиться до кіно. Водночас він побоюється, що інші «можуть бути менш відповідальними».

«Фільми змінюють світ, це важливо враховувати, якщо ви у цій професії. В індустрії розваг існує дивне відчуття, що якщо ви маєте справу з художньою вигадкою, це не впливатиме на світ. Та вам потрібно дуже важко боротися, щоб люди усвідомили, який ефект мають зображення, що ми споживаємо», — вважає Естлунд.

За статистикою, мешканці Швеції проводять за екранами своїх гаджетів близько девʼяти годин щодня — це, наприклад, більше ніж триває навчання у школі. На думку режисера, одна з причин цього — перехід від суспільства, заснованого на тексті до заснованого на образах. Він також наголошує на «ключовій ролі камер у таких змінах».

Ще режисер вірить у силу кінотеатрів, адже «вони пропонують певний вид людського об’єднання, що здатне разом реагувати та формулювати думки».

«Такі фізичні зустрічі, де можна вживу обговорити побачене, ставатимуть усе важливішими у світі, що занурюється у метавсесвіт. Кінотеатр одночасно дає можливість і засумніватися у своєму погляді на світ, і підтвердити його. Ми нарешті зрозуміли, що найбільша сила кінотеатру не у великому екрані, а у способі споживання інформації, бо вас у будь-який момент можуть спитати, що ви думаєте з приводу побаченого. А коли ви дивитеся щось наодинці, ви не обробляєте зображення у інтелектуальний спосіб, а радше як зомбі», — каже Естлунд.

Наразі Естлунд зайнятий зніманням нового фільму «Система розваг не працює» (The Entertainment System Is Down). Місцем дії картини стане літак під час далекомагістрального польоту, що «занурюється в смертельний хаос, коли система розваг на борту вимикається».

«Сучасні люди звикли “залипати” в екрани, і нам ніколи не буває нудно. Незабаром після зльоту цього далекомагістрального рейсу — я думав про маршрут, приміром, від Лондона до Сіднея — пасажири отримують жахливу новину, що розважальна система не працює. Їхні iPhone та iPad починають заряджатися, але вони приречені на аналогову нудьгу», — пояснив Естлунд.

Спеціально для цього фільму режисер планує побудувати літак у натуральну величину. Докладніше про роботу над новим проєктом Естлунда читайте в нашому матеріалі.

Щодо акторського касту — у квітні джерела видання Variety отримали інформацію, що одну з ролей в новій роботі шведського режисера може виконати Кіану Рівз.


 

Проєкт «Strategic Media Support Program» реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis