Швейцарія програла суд у справі щодо змін клімату

Європейський суд з прав людини визнав країну винною у бездіяльності щодо протидії змінам клімату, пише BBC. Позивачем стала організація Swiss Senior Women for Climate Protection — дві тисячі швейцарських жінок віком понад 64 роки й чотири жінки віком 80-90 років

Жінки стверджували, що їхнє здоров’я та якість життя погіршуються через зростаючу спеку в Європі — зокрема, вони не можуть «виходити з дому протягом спекотних періодів через погане самопочуття». А бездіяльність швейцарського уряду підвищує ризик їхньої смерті.

Це перша така справа, виграна в ЄСПЛ, і, як зазначає ВВС, прецедент може спричинити зміни в законодавстві 46 країн Європи включно з Великою Британією.

Згідно з вироком ЄСПЛ, «Швейцарія не змогла виконати зобовʼязання передбачені Конвенцією прав людини» і порушила права громадян на повагу до приватного та сімейного життя. Також що країна «мала значні прогалини» у державних політиках боротьби з кліматичними змінами — наприклад, неспроможність скоротити викиди вуглецевого газу.

Це не перша справа у ЄСПЛ щодо бездіяльності урядів в питаннях кліматичної політики.

2023 року до суду звернулись шестеро португальців віком 12-24 років. Вони позивалися проти урядів 32 європейських країн. У справі йшлося про те, що лісні пожежі та хвилі екстремальної спеки не дозволяють їм грати на вулиці, ходити в школу, а також спричиняють тривожні стани щодо майбутнього.

ЄСПЛ відхилив цей позов — на думку інституції молоді люди мають спочатку позиватися безпосередньо до португальського уряду.

У 2021 році суд почав розгляд справи колишнього мера французького міста Гранд-Сінт Демʼєна Карема. Політик звинувачував уряд Франції у тому, що його місто опинилося під загрозою затоплення через кліматичні зміни.

ЄСПЛ не задовольнив позов Карема — на момент подання скарги той уже переїхав з Франції до Брюсселя.

Європейська конвенція з прав людини, якою послуговується ЄСПЛ, не містить чітких положень щодо навколишнього середовища. Проте суд уже виніс рішення на підставі статті 8 Конвенції — там йдеться про те, що держави зобов’язані забезпечувати «здорове довкілля» у випадках, пов’язаних з утилізацією відходів або промисловою діяльністю.

Березень 2024 року став найтеплішим за всю історію спостережень в Європі. А також десятим поспіль місяцем (з червня 2023), коли середня місячна температура перевищує звичні для регіону показники.

 


 

Проєкт «Strategic Media Support Program» реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis