Кадр з фільму Джексі 2019 року

Соцмережа Bluesky відкрила доступ для усіх охочих

Протягом року до соціальної мережі Bluesky можна було долучитись лише за спеціальним запрошенням. Попри це її аудиторія перетнула позначку в три млн користувачів, з яких 1,6 млн заходять у застосунок щомісяця. Лише на початку лютого 2024 проєкт співзасновника Твіттера (тепер Х) Джека Дорсі оголосив про відкриту реєстрацію для всіх охочих 

Бета-тестування застосунку почалось у лютому 2023 року, коли Bluesky вийшов на IOS — доєднатись до соцмережі можна було лише за кодом-запрошенням від розробників, або інших користувачів. 

На своїй сторінці CEO компанії Джей Грейбер повідомила, що протягом доби з моменту запуску відкритого доступу до Bluesky, до соцмережі доєднались 550 тисяч нових користувачів.

Чим Bluesky відрізняється від Х

Так само як і Х та його аналог Mastodon, Bluesky працює за принципом мікроблогу — користувач пише короткі повідомлення, які можна доповнити фотографіями. 

Самі пости можна лайкати, поширювати, на них можна відповідати. За замовчуванням користувачеві доступні дві стрічки публікацій — від тих, за ким він слідкує, та від незнайомих акаунтів, які пропонує алгоритм застосунку. 

На відміну від централізованої моделі Х, де користувач не може налаштовувати стрічку, a модерацію проводять працівники, Bluesky базується на принципах децентралізації. AT Protocol, на якому побудований застосунок, дозволяє мати більше контролю над власним досвідом використання соцмережі. 

Так, користувачі можуть створювати кастомізовані стрічки, налаштовувати власні рекомендації, залежно від кількості лайків на постах, які вони хочуть бачити, наявності відповідей та інших параметрів.

Завдяки відкритості AT Protocol розробники також можуть створювати власні застосунки на базі Bluesky та сервери всередині соцмережі, які матимуть власну модерацію та правила, але все ще будуть частиною екосистеми. Такий принцип роботи команда називає «федерацією».

Хто створив Bluesky

Робота над проєктом почалась наприкінці 2019 року — тоді Bluesky створили як дослідницький проєкт всередині Х, який мав на меті розробку його децентралізованої версії.

«Це відкриє доступ до набагато більшого масиву публічної дискусії та дозволить зробити свій внесок у неї, зосередити наші зусилля на створенні відкритих алгоритмів рекомендацій, які сприятимуть здоровій дискусії, і змусить нас бути набагато більш інноваційними, ніж у минулому», — пояснював тодішній CEO Х Джек Дорсі.

У серпні 2021 року проєкт очолила Джей Грейбер, яка й досі займає пост генеральної директорки Bluesky. У жовтні компанія зареєструвала власне ТОВ. 

Джек Дорсі, який пішов з посади генерального директора Х у листопаді 2021 року, входить до ради директорів компанії.

Команда Bluesky складається з 40 людей, більша частина з яких працює над модерацією та підтримкою користувачів.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis