Тризуб-фенікс: що треба знати про українську інсталяцію на Burning Man 2023

31 серпня в пустелі Блек-Рок в Неваді представили український перформанс-проєкт, створений для фестивалю Burning Man 2023. Авторами інсталяції виступили митці Олексій Сай та Богдана Косміна, а фігура стала першою українською скульптурою, яка взяла участь у традиційному спаленні фігур на Burning Man, для якого організатори фестивалю щорічно обирають близько п’яти робіт з-поміж понад сотні представлених. DTF Magazine розпитав художника Олексія Сая та розповідає про інсталяцію та роботу над нею

Про скульптуру

Інсталяцію являє собою металевий український герб у спрощеній, бруталістській стилістиці. Ззовні скульптура прихована за восьмиметровим дерев’яним коробом, який став відсилкою до конструкцій, якими в Україні захищають пам’ятники від ракетних обстрілів.

Під час спалення дерев’яна огорожа згорала, тим самим показуючи металевий тризуб — метафору до фенікса, що постав із попелу.

«Ми не хотіли використовувати залякування чи бути нав’язливими. Ми хотіли зробити перформанс цікавим, щоб це було атрактивно. Щоб люди розуміли, що нас потрібно не тільки жаліти, а й сприймати серйозно. Нам треба показувати не лише нашу віктимність, а й силу також», — пояснив Олексій.

За його словами, на створення скульптури, прихованої за конструкцією, його надихнув пам’ятник Тараса Шевченка в центрі Києва. Митець розповів, що, пояснюючи задум в коментарі американській журналістці CNN, він розповів про ракетний обстріл Києва у жовтні 2022 року, коли один з ударів відбувся коло його будинку в центрі міста.

«Вона запитала в мене, що взагалі за задум такий, захист пам’ятників. Я розповів, як у мене в 100 метрах від будинку прилетіла ракета і потрапила в дитячий майданчик. А біля нього стоїть пам’ятник [Тарасу Шевченку]. Вся вулиця без вікон, музей Ханенків постраждав, а пам’ятник лишився захищеним, хоча він був ближчим до місця ракетного удару, ніж та вулиця».

Олексій додав, що задум з дерев’яною конструкцією покликаний «розповісти про наші реалії» для західної аудиторії: «Це проста робота, в ній немає нашарування сенсів. Вона і має бути простою та очевидною для сприйняття. Задум із феніксом, що відродився з вогню, — це очевидно».

За словами художника, те, що організатори фестивалю дозволили провести спалення скульптури, «це рідкісне явище». Він уточнив, що перформанс з українською інсталяцією провели першим серед інших обраних для спалення робіт.

Про реалізацію проєкту

Ініціатором участі України на Burning Man став Віталій Дейнега, засновник фонду «Повернись живим» та нині заступник Міністра оборони України, який був учасником першої української команди на фестивалі у 2015 році. Саме Віталій запропонував Олексію Саю долучитись до створення інсталяції.

Віталій пояснив, що «алегорія цього твору дуже проста»: «Нас як націю хотіли знищити. Але вогонь нас загартував. Ми вийшли з вогню і він тільки зробив нашу шкіру грубшою, а нас — сильнішими. Ми переродились через вогонь. І нехай ми цього для себе не вибирали — але ми впорались і продовжуємо впоруватись кожного дня»

За запрошенням Віталія до проєкту також долучилась Алла Лопаткіна, засновниця Ukrainian Resistance Foundation та власниця логістичної компанії, яка проживає в США понад 20 років. Саме команда Алли в Чикаго надалі займалась виробництвом оригінальної скульптури, представленої на Burning Man.

Олексій Сай розповів, що над створенням інсталяції вони працювали паралельно в Україні та США, починаючи з зими 2023 року. Вони з Богданою Косміною створили потрібні макети, а за створення інженерної конструкції відповідав керівник бюро «Майстерня чудес» Мітя Зіновьєв, який раніше разом зі Славою Балбеком працював над інсталяцією антарктичній станції «Академік Вернадський». Надалі за інженерним проєктом та під керівництвом Міті американська команда взялась за побудову скульптури.

Попри те, що фізичну інсталяцію в повному розмірі створювали вже в США, українська команда проєкту проводила під Києвом тестове спалення прототипу за підтримки організаторів ГогольFest. Для цього створили прототип у зменшеному розмірі, щоб зрозуміти, як спалення дерев’яної конструкції вплине на основний металевий тризуб.

«Burning Man лише має анархістичний вигляд. Насправді ж, це дуже серйозна робота з підготовкою, бо монтаж, наприклад, проходить в дуже екстремальних умовах, я б сказав, що в марсіанських. Тому все було затверджено: від плану з монтажу до плану зі спалення», — уточнив Олексій.

Burning Man — щорічний фестиваль, який проводять у пустелі Блек-Рок у штаті Невада. 2023 року фестиваль відбувається з 27 серпня по 4 вересня.  

Цього року Україну на Burning Man представляє ще одна інсталяція — «Храм їжака». Її представила команда «Спільноти бьорнерів України». Скульптура стала «меморіалом пам’яті українцям, що загинули під час повномасштабної війни»: під куполом у вигляді їжака зібрані рамки з історіями загиблих художників, артистів, музикантів та інших митців. 

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis