«Це політичне питання»: Член журі Берлінале Альберт Серра — про прихильність до путіна

15 лютого стартував Берлінале — у день відкриття пройшла пресконференція з командою міжнародного журі, яке визначатиме головних переможців кінофестивалю. Журналістка видання Deutsche Welle поставила запитання іспанському режисеру та сценаристу Альберту Серра («Смерть Людовика XIV», Pacifiction), який входить до складу журі, щодо його цитати 2018 року про прихильність до володимира путіна, але той так і не зміг дати чітку відповідь 

Deutsche Welle пише, що журналістка нагадала режисеру про інтерв’ю 2018 року російському журналу Colta, а у відповідь на запитання Серра «намагався віджартувалися». Ми наводимо переказ діалогу:

Журналістка: Моє перше запитання адресоване Альберту Серра. У 2018 році в інтерв’ю російському журналу Colta ви сказали, що дуже захоплюєтеся путіним і хотіли б працювати на російську розвідку і навіть змінити професію з редактора на шпигуна.

Альберт Серра: Я також сказав, що хотів би стати папою Римським.

Журналістка: Але насправді ви звучали дуже переконливо.

Альберт Серра: Я не знаю, потрібно зважати на контекст. Можливо, так і було.

Журналістка: Добре. А ваша думка про путіна, ви змінили її чи, як і раніше, захоплюєтеся?

Альберт Серра: Це політичне запитання, кому з лідерів ви надаєте перевагу. Я не знаю. Все змінилося зараз, бо йде війна і всі незадоволені росією. Моя думка не має значення у цьому контексті. Я думаю, що все набагато складніше, я абсолютно впевнений, ніж говорити, що ось це — добрі люди, а це — погані. І нічого не зміниться. Якщо ви скажете, що Трамп — погана людина, що зміниться? Нічого. Це просто твердження. Я думаю, що реальна політика набагато цікавіша і складніша, ніж бути тут і просто говорити, що ось це хороша людина, а це погана.

Після розмови з Альбертом Серрою, журналістка звернулася до української письменниці Оксани Забужко, яка цього року також увійшла до складу міжнародного журі Берлінале.

Журналістка: І друге питання Оксані Забужко. Як ви ставитеся до того, що ділите членство у журі з шанувальником путіна?

Оксана Забужко: Це цікаве питання. І я була дуже заінтригована, почувши відповідь Альберта. Але є й хороші новини, бо вчора ввечері ми сиділи разом за вечерею, і він купив мою нову книгу про цю війну італійською мовою. Тож я сподіваюся, що він трохи просвітиться.

Як відреагували на інтерв’ю Серри інші члени журі

За словами журналістів Deutsche Welle, присутні на пресконференції, включно з членами журі «мали шокований вигляд, дізнавшись про інтерв’ю чотирирічної давності та почувши його відповідь у традиційному для російської пропаганди стилі не все так однозначно“».

Проте, один з учасників журі, американський актор та режисер Брейді Корбет спробував виправдати Альберта.

«Я не знайомий із контекстом, у якому Серра сказав ці слова про путіна в інтерв’ю, але я не можу уявити, що такий видатний режисер говорив це серйозно: напевно, це було сказано з гумором і з нюансами. У будь-якому разі, з більшою кількістю нюансів, ніж тут це було представлено, — цитують слова Корбета в Deutsche Welle.

На ці слова Брейді відповів німецький режисер Крістіан Петцольд: «Він [Альберт Серра] досить сильний… щоб захиститися самому».

Ексклюзив: подкаст DTF Magazine про з художнім керівником Берлінале

У новому епізоді подкасту «Нове німецьке кіно», записаному за тиждень до старту кінофестивалю, ми поговорили з його художнім керівником Карлом Шатріаном. Про те, як він формує склад журі і чому запросив туди саме українську письменницю, а не представника чи представницю української кіноіндустрії, якими мають бути фільми, щоб їх відібрали у програму Берлінале,  а також про трансформацію фестивалю і німецький кіноландшафт загалом.

Слухайте на подкаст-плафтормах DTF Magazine: Apple Podcasts, Spotify, «Google Подкасти» та SoundCloud.

«Берлінале» — один найбільших та найвпливовіших кінофестивалів світу. Цьогоріч проходитиме  з 15 до 25 лютого. Фільмом-відкриттям став Small Things Like These режисера Тіма Мілантса з Кілліаном Мерфі в головній ролі. Президенткою міжнародного журі у 2024 році стала оскарівська лауреатка Люпіта Ніонго («12 років рабства», «Ми», «Чорна Пантера»).

В основному конкурсі змагатимуться 15 фільмів. Серед них нові роботи Олів’є Ассаяса, Брюно Дюмона, Андреаса Дрезена, Клер Бюргер, Абдеррахмана Сіссако, іранців Мар’ям Могадам і Бехташ Санаєха. Останнім, за інформацією «Берлінале», заборонили подорожувати та конфіскували у них паспорти, крім того, їм загрожує суд через їхню професійну діяльність.

На кінофестивалі у межах програми Forum, зосередженій на «пошуку нових форм кіномови», відбудеться світова прем’єра двох українських фільмів — «Редакції» Романа Бондарчука та «Мирних людей» Оксани Карпович.

А в програму Panorama Documente, що фокусується на фільмах на соціальну тематику, відібрали «Трошки чужа» Світлани Ліщинської.

Докладніше про ці та інші українські фільми на цьогорічному Берлінському кінофестивалі ми розповідали у нашому матеріалі.

Також за «Золотого ведмедя» Берлінале цьогоріч змагатиметься новий неігровий фільм російського режисера Віктора Косаковського, країнами виробництва якого на сайті кінофестивалю значаться Німеччина, Франція та США. Згідно, інформації в медіа, зокрема в Financial Times, Косаковський з 2008 року не живе в росії, не отримував державного фінансування на створення своїх фільмів, а також засудив вторгнення росії в Україну.


 

Проєкт «Strategic Media Support Program» реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis