«Цьому місту пощастило». Олег Дроздов — про архітектуру Харкова

Харківська архітектура — це і найбільші спальні райони України з геть однаковими будинками й дворами, і місто зі значущими пам’ятками української модерністської архітектури, і перший хмарочос України. Як це вживається в одному місті, чому там ненавидять старі будівлі й водночас не розуміють нові та через які метаморфози пройшла архітектура Харкова? Про це все ведуча подкасту Аня Білоус розмовляє з одним з найвідоміших архітекторів України Олегом Дроздовим.

Епізод вже можна послухати на платформах


Герої подкасту

Олег Дроздов — зірка української архітектури. Його проєкти люблять і ненавидять. Особливо це показав скандальний театр на Подолі.

Дроздов живе й працює в Харкові — місті, яке можна порівняти з урбаністичним вінегретом, але якому, однак, вдалося зберегти цілком упізнаване обличчя. Також він заснував Харківську школу архітектури, яку називає одним зі своїх найважливіших проєктів.

12. «Цьому місту пощастило». Олег Дроздов — про архітектуру Харкова

Докладніше про випуск

  • Як в одному місті співіснує архітектура модернізму, перший хмарочос України, десятки, якщо не сотні, вишів і сучасні пластикові МАФи?
  • Хто насправді сформував його архітектурний вигляд?
  • Як на архітектуру вплинули університети?
  • Що треба знати про історичне кільце Харкова, про яке майже ніхто не здогадується?
  • З чим пощастило Харкову та чому його називають містом конструктивізму?
  • На які будівлі точно варто звернути увагу, якщо ви будете в Харкові?

Про це й не тільки говоримо з Олегом Дроздовим.

Цитати з подкасту:


Крутість Харкова в тому, що ще до революції 1917 року він був новим науковим центром, що динамічно розвивався. Через те, що до Університету доєднався Політех, заснований на кілька років раніше київського й усього другий у Російській імперії після петербурзького. Разом з інженерами прийшов й engineering design (дизайн, який роблять з урахуванням максимальної зручності його майбутніх користувачів. — Прим. DTF Magazine.

Те, що в одному будинку селили фізиків, а в іншому — хіміків, створило колажну структуру міста. І тепер у ньому існують окремі автономні утворення, погано зв’язані між собою. Це дуже нагадує шахтарські містечка.

У Харкові дуже столичний модерн, сецесійний. Цьому місту пощастило, бо його будівлі створювали молоді й амбітні, які вигравали різноманітні конкурси та приїздили сюди будувати. Також Харків — місто конструктивізму, хоч багато вже й перебудували, адже цей стиль перестали любити ще за Сталіна. Наприклад, сильно постраждали будівлі університету імені Каразіна, який раніше був набагато розкішніший, з горизонтальними вікнами й підвісними галереями.

Деякі реставрації — і в Харкові, і в Києві — на вигляд так не в тему, ніби бабусям вставили силікон.

Ми не розуміємо, що будівлі, які ще можна зберегти, варто зберігати в первісному вигляді, з нотами й відчуттям того часу. У нас коротка пам’ять, аж занадто, ми не розуміємо, що минулих епох більше ніколи не буде. Накладаючи мейкап реновацій, ми руйнуємо історичні будівлі, замість того щоб їх просто полюбити, повернути те, що в них і без нас було бездоганним, і навіть будувати на цьому спекулятивну програму. Так навіть легше, бо ностальгія живе в кожному з нас, споживач ставитиметься до старої архітектури з теплотою.

У деяких архітекторів радянських типових забудов була лише одна можливість для польоту фантазії — орнаменти на будинках.

Загалом українська архітектура поки що тільки формується. У нас є перша українська приватна незалежна школа, українські архітектори виграють міжнародні конкурси. Але поки що мало умов для її існування, бо передусім архітектуру формує суспільство.

У нас триває війна між городянами й забудовниками, у якій городяни винні навіть більше. Вони голосують власною гривнею, купуючи камери в тюрмах, та обирають тих, хто ними маніпулює, — людей без мети й цінностей.

Слухайте також наші подкасти про архітектуру Львова та Одеси.

✨ Спеціальні пропозиції від Visa 


Для справжніх урбаністів та тих, хто любить подорожувати є безліч пропозицій від партнерів Visa. Серед них:

— 50% знижки на поїздки з Bolt в аеропорт або до залізничного вокзалу;
— безкоштовні проходи Fast Track в аеропорту;
— безкоштовний тест на COVID-19 для виїзду за кордон;
— повне міжнародне страхування на час подорожей (включаючи випадки COVID-19)
— безкоштовний доступ до понад 300 електронних та аудіокниг на Yakaboo
— доступ на рік до серіалів, фільмів та 225 телеканалів на Sweet TV за 1 грн/міс.

Як отримати та ще більше інформації — на сайті Visa.


Про подкаст «Міста і люди»

Це спільний подкаст-проєкт DTF Magazine та інноваційного партнера міського життя Visa, який охопить Львів, Одесу, Харків, Івано-Франківськ, Дніпро й Київ. Щомісяця власною студією ми приїжджатимемо в одне з цих міст, щоб розповісти, чим живуть у регіонах, і познайомити з головними локальними іменами, ком’юніті й ініціативами. Усі подробиці — у розділі «Подкасти».

Підписатись на «Міста і люди» в Apple PodcastsGoogle Podcasts і SoundCloud

Більше подкастів

Спільний проєкт

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis