Картина Олександра Ройтбурда «Пліт Медузи»

У Dymchuk Gallery відкриється виставка робіт Олександра Ройтбурда

2024 року київська Dymchuk Gallery святкує своє 10-річчя. На честь цього команда галереї представить серію виставок «Колекція» з роботами, зібраними у мистецькій збірці Dymchuk Gallery. Перша виставка присвячена художнику та директору Одеського художнього музею Олександру Ройтбурду — експозиція почне роботу 9 березня та працюватиме до 24 квітня 2024 року 

У Dymchuk Gallery пояснили, що вони — «галерея з одеським корінням, тому почати серію з виставки робіт Олександра Ройтбурда здається більш ніж органічним».

«Більшу частину життя Олександр присвятив розвитку мистецької інфраструктури в Одесі та загалом в Україні. Ще на початку 2000-х українські колекціонери під впливом Ройтбурда відкривали перші незалежні галереї сучасного мистецтва, а останні роки життя він віддав боротьбі за існування Одеського художнього музею, який врешті-решт отримав статус національного», — йдеться в анонсі.

У коментарі DTF Magazine куратор Dymchuk Gallery Максим Ковальчук розповів, що виставкою «Колекція. Олександр Ройтбурд» вони хочуть «виразити почуття вдячності людині, яка боролася проти провінціалізації Одеси».

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от DYMCHUK GALLERY (@dymchukgallery)

«Я знайомий з Олександром із 2012 року. Тоді ми з командою працювали над великою виставкою Arthouse для першого Одеського кінофестивалю, а його роботу розмістили на тогорічному постері фестивалю, — розповідає Максим. — Бувши аспірантом кафедри філософії, мені було цікаво дізнатися в автора: чи він у своїх роботах спирається на ідеї постмодерну, напряму, який тоді вже потроху вщухав. Чи переплетіння, які можна бачити у роботах, є відлунням ідеї ризоми, яка, за логікою авторів Делеза і Гваттарі, наче коріння, що повʼязує все з усім».

За словами Ковальчука, «Ройтбурд тоді тільки посміхнувся», але «якщо взяти до уваги грайливість, іронію та містифікації, до яких автор вдавався у своїх роботах, то картина потроху складалася».

«Перед нами явище, яке може дати глядачеві стільки, скільки йому або їй дозволяє кругозір і детективне бажання розібратись. Одного разу мені вдалося врятувати мозаїку одеського художника другої половини 20 століття Юрія Єгорова. З новин я дізнався про реконструкцію кінотеатру “Зоряний”, у вестибюлі якого була мозаїка Єгорова. Я звернувся до Олександра Ройтбурда з питанням, чи може Одеський художній музей прийняти мозаїку, якщо я знайду можливість транспортувати її до музею. І далі сталося неймовірне: після перемовин між музеєм і кінотеатром власник кінотеатру, ймовірно під впливом Ройтбурда, збагнув цінність мозаїки й передумав її демонтовувати».

Які роботи представлять на виставці

В експозиції «Колекція. Олександр Ройтбурд» представлять роботи митця 2008-2010 років, а також одну з ранніх робіт 1989 року.

Серед них: «Самурай», «Промоутер в гостях у Девелопера» (2008), «Пліт Медуза», а також твори з інших серій митця, які демонструвалися, зокрема, на виставках «Одеська школа: традиції та актуальність» у Мистецькому Арсеналі та «Арт-Донбас» у 2013 році.

«Обирати роботи для виставки не було можливості. Майже всю колекцію від початку повномасштабного вторгнення евакуювали до сховища, — пояснює Максим. — На щастя, в Києві залишилося кілька робіт Олександра, яких цілком вистачить для початку розмови про вплив колекціонування, у якому Олександр Ройтбурд відіграв ключову роль, на мистецьку інфраструктуру України».

Подія в Фейсбуці

Олександр Ройтбурд — один із найдорожчих та найвідоміших українських художників сучасності. Він помер 8 серпня 2021 року.

Ройтбурда вважають одним з основних художників «Української нової хвилі» — постмодерністської течії, що виникла в українському живописі у 1980-1990-х роках, у період розпаду СРСР, розбудови та становлення незалежної України.


 

Проєкт «Strategic Media Support Program» реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis