Кіліан Мерфі у ролі Джуліуса Оппенгеймера

У Хірошімі влаштували передпоказ «Оппенгеймера». Як там відрегували на фільм?

Передпоказ організував незалежний японський дистриб’ютор Bitter End, який з 29 березня показуватиме «Оппенгеймера» у Японії. На панельній дискусії після сеансу своїми думками про фільм поділились колишній мер Хірошіми Такасі Хіраока, японський документаліст Тацуя Морі, a також американський поет та мешканець Хірошіми Артур Бінар, пише The Asahi Shimbun

Також на івент запросили близько 110 старшокласників.

Такасі Хіраока, який народився 1927 року та керував містом впродовж 1991–1999 років, розкритикував «Оппенгеймера» за те, що фільм фокусується на житті винахідника, проте «не залишає місця для висвітлення питання ядерної загрози».

Він також висловив сумніви щодо рішення не показувати руїни та жертви Хірошіми та Нагасакі у фільмі.

«Фільм знято так, щоб підтвердити висновок про те, що атомна бомба була використана для порятунку життів американців», — зазначив Такасі.

Натомість документаліст Тацуя Морі зазначив, що «справа не лише в тому, чи показувати сцени Хірошіми та Нагасакі, чи ні»: «Фільм розкриває трагічність і жорстокість ядерної війни опосередковано, не показуючи жодних кадрів. Це може не так вразити глядачів, але спричинить потужний вплив, коли достукається до їхніх сердець».

Самого Оппенгеймера Морі водночас описав як персонажа, «на якого тиснуть з усіх боків і який перебуває в постійному емоційному конфлікті», що робить його постать «більш вагомою».

«Намагання побачити речі з різних перспектив — критично важливо», — додав документаліст та звернув увагу на те, що Японія, яка була агресором протягом Другої світової війни, досі не підписала договір ООН про заборону ядерної зброї.

Внутрішній конфлікт Джуліуса Оппенгеймера також оцінив Артур Бінар, 57-річний американський поет, який переїхав до Японії після закінчення коледжу та живе у Хірошімі. Він вважає, що «Оппенгеймер» дозволить глядачам «відчути усю жорстокість спільної розробки військових та вчених», a також змусить їх «задуматись та заново поглянути на те, що їм розповідали».

Думки японських школярів про «Оппенгеймер»

«Одна лише сцена випробування бомби була достатньо жахливою для мене», — сказала Ноа Яманіші, яка закривала вуха протягом неї. —«Сьогодні ми живемо у світі з незліченною кількістю ядерної зброї. Це змусило мене замислитися над тим, що ми маємо діяти негайно, аби запобігти ядерній війні».

Юта Саката зазначив, що попри відсутність прямих сцен наслідків бомбардувань, «фільм все одно змусив використовувати уяву».

«Я сподіваюся, що глядачі проведуть власне дослідження, щоб дізнатися, що сталося в Хірошімі та Нагасакі», — додав Саката.

«Оппенгеймер» виходить в прокат у Японії через вісім місяців після світової прем’єри. Довгий час питання прокату в країні байопіка про винахідника атомної бомби та бомбардування міст Хірошіма і Нагасакі залишалось невизначеним. Ні Крістофер Нолан, ні студія Universal Pictures не коментували плани щодо релізу. Дистриб’ютор Toho-Towa, який зазвичай випускає фільми студії Universal на японському ринку, відмовився від байопіка режисера.


 

Проєкт «Strategic Media Support Program» реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis