Обкладинка нового роману Артема Чеха

Український кріпак та північноамериканський раб: Артем Чех випускає новий роман

Видавництво Meridian Czernowitz готує до друку новий роман українського письменника Артема Чеха «Пісня відкритого шляху». Чех («Точка нуль», «Хто ти такий?»), який наразі служить в ЗСУ, почав працювати над книгою у травні 2021 року, але через повномасштабне вторгнення публікацію довелося перенести

«Пісня відкритого шляху» — роман про колишнього кріпака, який після служби на Кримській війні, потрапляє в Америку і воює на боці Півночі у громадянській війні. Там він знаходить собі друга, колишнього раба Сема, з яким разом відправляється в подорож Америкою.

Назва книги натхненна поемою американського письменника Волта Вітмена зі збірки «Листя трави».

«Мій найбільший і наймасштабніший. Про їхню війну, але про Україну. Про нашу одвічну війну, але про їхню одвічну боротьбу також. Про Південь і Північ. Про рабство і свободу. Про Україну і Росію. Про зброю, подорожі, дружбу, любов, зневіру й успіх. Від села Софіївка Канівського повіту до підкорення шляхів Льюїса і Кларка. Це той самий, за який мені не соромно і виходу якого я чекаю сильніше за всі попередні», — так описує свою нову роботу Чех.

«Артем Чех знову написав про війну — і знову не про ту. Тобто не про цю. Тому, з одного боку, Song of the Open Road можна розглядати як жанрово-стилістичну забавку, пригодницько-історичну гру в Америку, — пише про книгу її літературний редактор, письменник й перекладач Олександр Бойченко. — Колишній кріпак з українського села у складі Російської імперії, опинившись в епіцентрі американської трагедії, врешті-решт стає втіленням американської мрії. Але, з другого — серйознішого — боку, відкритий шлях головного героя — це й шлях геть від Москви, шлях крізь війну до свободи, шлях від росіянина в пролозі до українця в епілозі».

11 квітня в український прокат вийшов фільм «Я і Фелікс» заснований на романі Чеха «Хто ти такий?». Зняла фільм режисерка та дружина письменника — Ірина Цілик.

Він розповідає історію дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х, про його сім’ю, друзів, перше кохання, і стосунки з колишнім контррозвідником та солдатом ГРУ Феліксом, який служив під час війни в Афганістані.

«Я знімала цей фільм найперше для українських глядачів і глядачок, тобто це глядацьке кіно. Перші покази в Україні підтвердили мої відчуття, що фільм попадає в доволі різні цільові аудиторії, — ділиться Ірина. — “Наступного разу приведу маму”, “Треба було брати своїх підлітків”. Мені здається, так і є. Я знімала кіно для нас (покоління людей, що були підлітками в 90-ті), для наших дітей, але також і для наших батьків, з якими багато про що варто поговорити».

Роль Фелікса, травмованого війною, зіграв український письменник й поет Юрій Іздрик, а Тимофія в різні роки — син режисерки Андрій Чередник. У фільмі також знялись Анастасія Карпенко («Як там Катя»), Владислав Балюк, Галина Веретельник-Стефанова та Андрій Ісаєнко.

Світова прем’єра фільму відбулася на 38-му Варшавському міжнародному кінофестивалі у жовтні 2022 року, а українська — в межах Київського тижня критики того ж року.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis