Вийде каталог виставки художниці-шістдесятниці Алли Горської

Видавництво «Родовід» готує до друку каталог виставки «Алла Горська. Боривітер», що до 28 квітня триває в Українському домі в Києві. Це перша ретроспективна експозиція художниці-шістдесятниці 

«Алла Горська. Боривітер» представляє понад 100 робіт мисткині: живопису, графіки, ескізів мозаїчних панно з музейних і приватних колекцій, створених у Києві та на сході України.

А також архівні матеріали, що показують творчу діяльність та найближче оточення художниці. Зокрема, на виставці можна побачити портрети інших шістдесятників — Василя Стуса, Івана Світличного, Василя Симоненка, Івана Драча та Ліни Костенко.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений RODOVID Press (@rodovidpress)

Спеціально для виставки сучасні українські художники Олексій Сай і Микола Марусик створили відеосвітлову інсталяцію за мотивами вітража Горської «Шевченко. Мати». Мисткиня зробила його 1964 року до 150-річчя Тараса Шевченка у вестибюлі Червоного корпусу КНУ. Того ж року роботу знищили, а радянська влада звинуватила Горську у «антирадянській агітації та пропаганді».

За словами організаторів виставки, «сьогодні весь творчий доробок Горської практично втрачено: більшість її робіт лишається на окупованих з 2014 року територіях, а на підконтрольній Україні областях збереглися тільки дві мозаїки». Так, наприклад, композиція «Боривітер», що дала назву виставці, розташована у Маріуполі й зазнала ушкоджень внаслідок обстрілів міста російськими військами.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Український Дім (@ukrainskyi_dim)

Каталог «Алла Горська. Боривітер» доповнений статтями історика Радомира Мокрика, арт-критикині Єлизавети Герман, театрознавиці Ганни Веселовської, мистецтвознавиці Діани Клочко, мистецтвознавиці Оксани Семенік. Передмову від кураторської групи написала мистецтвознавиця Олена Грозовська.

Авторство біографії мисткині належить Олені Зарецькій, онуці Горської й засновниці фонду її імені.

Видання доступне до передзамовлення до 20 квітня.

Алла Горська — українська художниця-шістдесятниця, дисидентка, громадська діячка та правозахисниця. Авторка монументальних робіт, графічних та живописних творів, а також ескізів для декорацій театральних вистав за мотивами творів Івана Драча, Миколи Куліша та Михайла Стельмаха.

Радянська влада переслідувала Горську та її творчість: її роботи забороняли та демонтували, саму Аллу за вітраж «Шевченко. Мати» виключили зі Спілки художників, а згодом за нею почалися переслідування з боку КДБ, які закінчилися вбивством художниці у 1970 році.

2023 року у видавництві «Прометей» вийшла книга «Алла Горська. Мисткиня у просторі тоталітаризму». Видання називають «найповнішим аналізом життя та всієї величі постаті Горської у контексті шістдесятництва», автором якого став син художниці — Олексій Зарецький.

 


 

Проєкт «Strategic Media Support Program» реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis