Дені Вільнев на зніманнях фільму Дюна

«Я ненавиджу діалоги»: Дені Вільнев вважає, що телебачення зруйнувало кіно

На думку Дені Вільнева, телебачення принесло у кіно діалоги, «створені для театру та телебачення». Про це, a також про роботу над третьою «Дюною», режисер розповів у інтерв’ю The London Times

Про діалоги у кіно

Вільнев пов’язує акцент на репліках з успіхом «Золотої епохи телебачення», який керівники вирішили перенести у кінематограф.

«Чесно кажучи, я ненавиджу діалоги. Діалоги — це для театру і телебачення. Я не запам’ятовую фільми через гарну репліку, я запам’ятовую фільми через сильний образ. Діалоги мене взагалі не цікавлять. Чисте зображення і звук — ось у чому сила кіно, але, дивлячись сьогоднішнє кіно, це щось неочевидне. Телебачення зруйнувало кіно».

Тому Вільнев хотів би зняти «переконливий фільм без жодного слова», який не відчувався б «як експеримент». «Люди виходитимуть з кінотеатру й казатимуть: “Чекайте, діалогів не було?”. Але вони не помітять їх відсутності».

Режисер працював над телеадаптацією новели «Син» норвезького автора Ю Несбе для HBO, проте у лютому 2024 року повідомив, що відмовився від проєкту. Він пояснив рішення тим, що телесеріал — це «не його засіб вираження».

Про довгий хронометраж своїх фільмів

Коментуючи хронометраж першої та другої частин «Дюни», які тривають майже три години кожна, Дені Вільнев сказав, що «довіряє своїм глядачам»: «Ця історія занадто щільна. Я б ніколи не зняв “Дюну” одним фільмом. Тільки розділивши історію на два фільми я міг досягти успіху». 

«Також згадайте “Оппенгеймера”. Це тригодинний фільм про ядерну фізику з рейтингом 18+, який переважно складається з розмов, — продовжив режисер. — Але його авдиторія молода — для моїх дітей це був фільм року. Існує така тенденція. Молодь любить дивитися довгі фільми, адже, якщо вони платять, то хочуть бачити щось суттєве. Вони прагнуть змістовного контенту».

Про ризики, пов’язані з виходом «Дюна: Частина друга»

Хоча Вільнев з самого початку планував «Дюну» як трилогію, вихід сиквелу фільму залежав від успіху першої частини у прокаті. Цю умову режисер та Warner Bros. обговорювали ще до початку знімань.

Тепер режисер називає рішення «авантюрою», a можливість скасування сиквелу «божевільною».

«Я щойно завершив “Той, хто біжить по лезу 2049”, який мав успіх у критиків, але не став касовим проривом. Тож я був скромний. Мені потрібно було довести свою спроможність. Кіно — це суміш індустрії та мистецтва — тут є ризик, а Волл-стріт ненавидить ризик».

У грудні 2023 року Дені Вільнев розповів, що «майже закінчив» сценарій триквелу «Дюни» і «мріє створити третій фільм», проте його реліз залежатиме від успіхів другої частини «Дюни» у прокаті. Перед зніманням Вільнев планує зробити перерву від франшизи.

«Можливо, я зроблю перерву, аби просто побути “якомога далі від сонця”. Для свого психічного здоров’я я міг би зробити щось інше [між частинами “Дюни”], але мрію востаннє побувати на планеті, яку люблю». 

В інтерв’ю The London Times Дені Вільнев підтвердив своє бажання зняти триквел, але він «не хоче поспішати»: «Небезпека Голлівуду полягає в тому, що люди захоплюються і думають лише про дату релізу, а не про якість».

Прем’єра «Дюна 2» відбудеться в Україні 29 лютого. Ролі у другому фільмі саги зіграли Тімоті Шаламе та Зендая, а також Флоренс П’ю, Леа Сейду, Хав’єр Бардем, Остін Батлер, Ребека Фергюсон, Дейв Батіста, Джош Бролін, Шарлотта Ремплінг, Стеллан Скашгорд, Крістофер Вокен.

У фільмі також взяла участь Аня Тейлор Джой, про що стало відомо лише на прем’єрі «Дюни 2» у Лондоні, яку акторка відвідала. Роль Тейлор Джой не розкривають, проте медіа стверджують, що акторка зіграла у стрічці одну з важливих персонажок саги.

Користувачі соцмереж та деякі профільні портали, серед яких Kotaku, припустили, що Аня могла зіграти Алію Атрід — молодшу сестру Пола. Докладніше про її роль у сюжеті ми розповідали тут.


 

Проєкт «Strategic Media Support Program» реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis