Які книги українці купували у 2023 році

Видання Forbes опублікувало рейтинг книг, які українці найчастіше купували у книгарнях у 2023 році. Його склали на основі інформації, яку виданню надали великі українські книжкові ритейлери: КСД, Yakaboo, «Наш Формат» та kniga.biz.ua 

Перше місце в рейтингу зайняла «Я бачу, вас цікавить пітьма» (2020) українського письменника Ілларіона Павлюка.

У 2023 році книга стала найпродаванішою у «Видавництві Старого Лева»  — за інформацією комунікаційниці «Видавництва Старого Лева» Оксана Зьобро, читачі купили понад 44 тисячі примірників.

Книга розповідає про кримінального психолога Андрія Гайстера, якого відправляють консультантом у селище Буськів Сад. Там він розслідує зникнення дитини, яке відбулося взимку. Один з жителів села — серійний маніяк на прізвисько Звір, вбивств якого «тамтешні мешканці воліють не помічати». Розслідування заходить в глухий кут і лише Андрій вірить, що зможе знайти дівчинку.

На другому місці — роман «Тисяча пам’ятних поцілунків» Тіллі Коул (2022). 2023-го в Україні продали понад 35 тисяч примірників.

У центрі сюжету книги — п’ятирічний Руні, який щойно переїхав з батьками із Норвегії до маленького містечка американського штату Джорджія. Хлопець засмучений через переїзд, проте згодом він знайомиться з дивакуватою сусідкою Поппі і разом з нею починає виконувати пункти з заповіту її покійної бабусі.

Закриває трійку книга українського автора — науково-фантастичний роман «Колонія. Нові темні віки» (2022) Максима Кідрука.

«Колонія» — перша книга з його фантастичного циклу «Нові Темні Віки» про світ у ХХІІ столітті. Події книги відбуваються у 2041 році, коли людство колонізувало Марс ще не оговталося від хвороби клодис, яка призвела до найбільшої за пів століття пандемії. Серед людей з’являється новий патоген, який інфікує виключно жінок, а група вчених намагається вивчити його особливості та причину появи. Одночасно з цим в марсіанських колоніях проживає понад 100 тисяч мешканців, які борються за робочі місця у сфері науки та змушені працювати на низькокваліфікованих роботах. Вони прагнуть змін, які надалі ставлять під загрозу саме їхнє існування.

Серед 12 книг рейтингу: «Людина в пошуках справжнього сенсу» австрійського психолога та психіатра Віктора Франкла про його власний досвід перебування в концтаборі під час Другої світової війни, «Танці з кістками» Андрія Сем’янківа, «За перекопом є Земля» Анастасії Левкової про історію Кримського півострова, «Брама Європи. Історія України» Сергія Плохія, «Бійцівський клуб» Чака Поланіка та «Мистецтво війни» Сунь-дзи.

Про популярні книжкові жанри

У коментарі Зростає Forbes засновник видавництва «Наш Формат» Владислав Кириченко розповів, що цього року зріс попит на українських авторів, які пишуть на військово-історичну тематику, біографії та психологічну літературу.

У «Книгарні Є» також додали, що у їхній книгарні почали активніше купувати книги з популярної психології — у їхньому списку зі 100 найпродаваніших книг року жанр займає 15 позицій. Першою за популярність у книгарні стала зарубіжна художня література, а третьою — українська.

Найпопулярніший жанр у КСД — сучасна проза: книги Донни Тартт, Чака Поланіка, Колліна Гувера та Джорджа Орвелла. На другому місці — горори, на третьому — детективи.

«Книгарня Є» та Yakaboo також відмітили, що за 2023 рік в Україні зріс попит на англомовні книги.

У грудні Український інститут книги опублікував рейтинги найпопулярніших книжок та перекладів за версіями немереживних книгарень, а також рейтинг самих книгарень. Ознайомитися з результатами дослідження можна тут.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis