Бієнале сучасного мистецтва «Manifesta» може відбутися в Україні

Під час вітальної пресконференції на «Manifesta 14», яка відбуватиметься у Приштині до 30 жовтня, її засновниця та директорка Гедвіг Фієн оголосила про план провести «Manifesta 17» в Києві у 2028 році, пише Artnet. Підготовка до київської бієнале може початися на початку 2023 року

У коментарі Artnet Фієн розповіла, що «івент допоможе відбудувати й влити нові сили у культурну екосистему та інфраструктуру України протягом наступних шести років». Вона також зазначила, що бієнале стане спільним проєктом «Manifesta» та Українського інституту. А також, що один з концептів полягає в тому, що Цюрих, Роттердам та Палермо, які у різні роки приймали подію, «усиновлять» освітні та мистецькі інституції України.

За словами Фієн, ідея влаштувати «Manifesta 17» виникла у неї одразу після початку повномасштабного вторгнення росії в України та «отримала підтримку з боку Європи та України».

Artnet уточнив, що директорка бієнале «має тільки частковий вплив на рішення про обрання нового міста для проведення події». За правилами «Manifesta», міста та регіони мають подати заявку на проведення івенту, а потім Фієн спільно з правлінням обирають нового господаря шоу. Український інститут вже надіслав відповідне прохання.

Це друга заявка Києва на проведення бієнале. У 2014 році українська столиця змагалася за право приймати «Manifesta» у 2018 році, але отримала відмову через анексію Криму та війну.

Наступна бієнале «Manifesta 15» відбудеться у 2024 році у Барселоні та ще 10 каталонських містах. Організаційний комітет події «зосередиться на вмінні мистецтва та культури долати полярність та розділеність суспільства».

«Manifesta 16» відбудеться у 2026 році у Рурському регіоні Німеччини.

Перша європейська бієнале сучасного мистецтва «Manifesta» відбулася у 1996 році у Роттердамі. Подія переосмислює стосунки між культурою та суспільством, досліджує та ініціює позитивні соціальні зміни через сучасне мистецтво та спонукає місто-господар до діалогу з різними локальними комʼюніті.

Щоразу «Manifesta» намагається обрати неочікувану локацію, яка показуватиме ДНК Європи, що постійно змінюється, та знайомить з тим, як етичні та естетичні норми, що постійно змінюються, впливають на довколишній світ.

Головна мета поточної «Manifesta 14», підтримати жителів Косова, громадяни якого можуть без віз відвідати лише чотири країни світу, у їхньому прагненні перетворити Приштину на «відкритий світові мегаполіс на Балканах».

Україну на косовському бієнале представляє художниця Алевтина Кахідзе. Також українські художники та художниці входять у склад колективів Abazi / Greville / Pinchuk», Radio International Collective, Secondary Archive, які також беруть участь в «Manifesta 14».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis