Франсуа Озон («8 жінок», «Молода і прекрасна») дав інтервʼю російському виданню «Афіша» напередодні виходу 22 червня в російський прокат фільму «Мій злочин» (в українських кінотеатрах він вийшов 27 квітня). Французький режисер розповів, чому він вирішив показати свою нову картину в росії попри заклики до бойкоту.
DTF Magazine наводить деякі цитати Озона з інтерв’ю, зокрема про війну, знайомих друзів-росіян та цензуру його фільмів
— «Я французький режисер, який прагне розповідати історії! Мій ідеал фільму — одночасно охопити якомога більше людей та лишитися досить особистим. Я не зацікавлений у створенні елітарного кіно, я маю взяти тему, що дозволяє задуматися, і звернутися з нею до широкої аудиторії, яка, можливо, на початку не згодна з моїми ідеями».
— «Головне питання для західних режисерів зараз — чи бойкотуватимемо ми росію? Мій фільм уже вийшов в Україні, й українські журналісти сказали мені: “Сподіваємося, ви бойкотуватимете…”. Я відповів, що я, звісно, проти війни, але російський народ має право на інформацію, на перегляд фільмів, що можуть змінити менталітет, і це те, що мене цікавить першочергово. Я хочу, щоби фільм вийшов у росії і його побачили російські глядачі. Бойкотувати — означає підігрувати путіну. Культура, як і інформація, не може мати кордонів».
Від редакції DTF Magazine. Одна із причин бойкоту показів іноземного кіно в росії — мінімізувати надходження податків до бюджету держави-агресора, які сплачують дистриб’ютори.
— «Найжорстокіше для мене — те, що ми належимо до покоління, яке обіцяло собі, що в Європі більше не буде війни. І ось ми бачимо те, що бачимо, і це дуже тривожно, й існує велике нерозуміння ставлення росії до України. Мені дуже сумно, тому що багато моїх друзів-росіян перебувають у відчаї. Вони поїхали з росії й дуже тяжко переживають ситуацію, бо стали вигнанцями для усього західного суспільства — у Європі та поза її межами. Але я тішуся, що мої фільми можуть виходити у прокат, тому що я пережив цензуру в росії. Прокат мого фільму “З Божої волі” (історія дорослого чоловіка, який знову зустрічається зі священиком, який зґвалтував його у дитинстві. — Прим. DTF Magazine) відтермінували в останній момент (але фільм зрештою вийшов у російський прокат. — Прим. DTF Magazine). У ньому йдеться про католицьку релігію, але береться під сумнів авторитет влади, що, напевно, визнали небезпечним».
— «У країнах Ближнього Сходу мене часто просять вирізати певні сцени. Я створив фільми, що захищають сексуальну свободу, захищають пари, якими б вони не були — гетеросексуальними, бісексуальними або гомосексуальними… Я зняв “Літо 85-го”, який теж показували в росії, але наразі я не знаю чи показують його там. У будь-якому разі мої фільми дуже часто критикують патріархат та лицемірство патріархату… На мою думку, будь-які сімʼї можливі. І коли бачу, що ЛГБТ-фільми цензурують у деяких країнах, мені сумно».
Напередодні прем’єри стрічки в Україні Озон та виконавиці головних ролей у «Моєму злочині» записали спеціальне відеозвернення до українських глядачів.
«Я знаю, що триває війна. Важливо, щоби фільми виходили для вас, особливо комедії. Тож, якщо ця стрічка може принести вам якусь користь, я буду дуже щасливий», — сказав режисер.
Комедія «Мій злочин» створена за мотивами п’єси Жоржа Берра та Луї Вернейля 1934 року, події якої відбуваються в Парижі 1930-х років.
Молоду акторку Мадлен — її зіграла найперспективніша актриса 2023 року за версією кінопремії «Сезар» Надя Терешкевич — звинувачують у вбивстві відомого впливового продюсера, бо вона остання, хто бачив його живим. Мадлен справді приходила до продюсера у справах і зіткнулася з домаганням із його боку. Завдяки подрузі-адвокатці Полін суд виправдовує молоду акторку і вона стає справжньою іконою фемінізму та робить успішну кар’єру. Але один візит ставить під загрозу цю історію успіху.
Над образами персонажів «Мого злочину» працювала художниця з костюмів Паскалін Шаванн, яка створювала вбрання для фільму Озона «8 жінок».