Кінофестиваль Kharkiv MeetDocs проведуть у Києві

З міркувань безпеки шостий міжнародний фестиваль документального та художнього кіно Kharkiv MeetDocs перенесли до Києва. Цьогорічні покази відбуватимуться з 1-6 жовтня в кінотеатрі «Жовтень» 

Організатори вирішили не скасовувати фестиваль через війну, тому, що «під час російського вторгнення, документальне кіно грає надзвичайно важливу роль, позаяк воно не просто засвідчує події — документальні фільми є інструментом інформаційної війни та складовою доказової бази злочинів ворога».

«Не можна згортати діяльність, коли українська культура потребує якнайширшої присутності у світі. Сьогодні документалістика стає основним напрямком українського кінематографа, і це зрозуміло. Митці прагнуть відрефлексувати події навколо та зафіксувати історичний момент, розповідаючи українцям і світу невигадані історії нашої боротьби за існування. І ми як фестиваль документального кіно просто не могли стояти осторонь», — вважає Євгенія Крігсхайм, директорка та засновниця фестивалю.

Фільмом-відкриттям обрали «Втечу» (Flugt) данського режисера Йонаса Поера Расмуссена. Головний герой стрічки – біженець з Афганістану Амін Навабі, який мусив залишити свою країну, щоб врятувати своє життя, і зрештою осів у Данії.

Це історія вимушених змін країн та домівок, складних сімейних та особистих стосунків, рятування від торговців людьми та пошуків долі далеко від дому.

Ось список українських документальних фільмів, що братимуть участь в національному конкурсі фестивалю:

«Плай» (2022), Єва Джишиашвілі

Історія про родину Малковичей, людей, які зберегли більше, ніж втратили під натиском нашого неоднозначного сьогодення, що сплутало всі земні й небесні закони. Їхня сила і слабкість в любові: до своєї землі, до ближнього. Вони незгодні та покірні водночас, немов гори. Бунтують проти несправедливості життя і мужньо приймають удари долі.

Малковичі для людського ока — загублені серед красивої й суворої природи, але насправді там, де від початку часів панує гармонія і любов, що передається від покоління до покоління.

«Терикони» (2022), Тарас Томенко

Це фільм про дітей, які живуть у зоні бойових дій в Україні. Насті було шість, коли ракета, випущена російськими військами в новорічну ніч, назавжди змінила її життя. Це забрало життя її батька і зруйнувало їхній будинок. Школа Насті розташована лише за 500 метрів від лінії фронту.

Війна стала буденністю. Просто частина ландшафту. Єдиний засіб для виживання родини Насті — металобрухт, який вони збирають під обстрілами.

Першокласнику Сєні — сім років. За сім років свого життя він бачив сім років війни й жодного дня миру. Малий любить залазити на терикони, щоб спостерігати захід сонця. Його вітчим копає могили, щоб заробити грошей на новий костюм і рюкзак для Сєні.

«Назовні» (2022), Ольга Журба

Фільм охоплює життя підлітка Роми протягом семи років. Хлопець, випускник центру реабілітації для дітей позбавлених батьківського піклування, повертається в рідне провінційне місто. Але він не має ані житла, ні підтримки та у перший день повноліття фактично залишається на вулиці. Там він живе поки його старший брат, який нещодавно вийшов із в’язниці, не бере його під своє крило.

Самостійне життя захоплює Рому у вир карколомних подій, де як іскри пам’яті з’являються епізоди з його дитинства: від барикад Революції гідності до безтурботного перебування в дитячому будинку.

«Щоденник нареченої Христа» (2022), Марта Смеречинська

Режисерка фільму Марта Смеречинська дивиться в очі своїм страхам й занурюється в реальність своєї сестри Насті, греко-католицької черниці, в монастирі Наречених Христа на Західній Україні, щоб заново пізнати світ, у якому вони обидві зросли.

Стосунки Марти з сестрою Настею, яка відмовилася від усього мирського, щоб стати частиною релігійного світу, також показують досвід інших сімей та їхніх дочок, які приєдналися до закритої чернечої спільноти. Марта обговорює свої почуття з монахинями, бере у них інтерв’ю, тоді як інші черниці бачать через Марту зв’язок зі своїм минулим і сім’ями. Так режисерка шукає відповідь на питання, чому молоді дівчата обирають шлях черниць.

«Освітяни. Канікули в окупації» (2022), Костянтин Кляцкін

На початку повномасштабного вторгнення в Україну російські війська понад місяць тримали в окупації передмістя столиці. Цей фільм присвячений освітянам Київщини, які навіть під обстрілами, ворожим контролем, постійною загрозою життю не впали у відчай.

Глядач помандрує освітніми закладами Гостомеля, Ірпіня, Бучі та Ворзеля, щоб ближче познайомитись з тими, в чиїх руках було, є та буде майбутнє нашої країни.

«День українського добровольця» (2022), Володимир Тихий

«День українського добровольця» — перший повнометражний фільм режисерського об’єднання Babylon’13, який показали на Sheffield DocFest-2022, найбільшому документальному кінофестивалі Великої Британії.

Дія фільму відбувається в Україні протягом одного дня — 14 березня 2022 року, на 2944-й день російсько-української війни. За останні кілька тижнів напружена війна сюрреалістично перемішала місця та людей і створила постапокаліптичний вимір, відкриваючи нові якості та ролі.

Тисячі киян переїхали жити на станції метро. Спокійні околиці столиці перетворилися на зони бойових дій, руйнувань і грабунку російських окупантів. Люди більше не живуть «робочими днями» чи «вихідними», а підраховують натомість кількість днів після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Фільм розповідає про цей день із життя зірки попмузики, відеоінженера, історика, реставратора мистецтва, полярника та пенсіонерки, які змушені були кардинально змінити своє життя.

«Не бачити / Не грішити» (2021-2022), Анна Єресько

Рік тому Славік — артистичний, трохи наївний харківський кераміст, здійснив подорож по всій Україні, щоб зібрати 25 гіпсових форм різних частин тіла 25 українських дівчат. Зліпок голови робив у Лисичанську, ноги в Слов’янську, сідниці — в Чернігові. Потім він об’єднав усі деталі у цілісну керамічну скульптуру «Єдина Україна» на честь 30-річчя незалежності.

Та Славік віруючий, і церква, яку він відвідував з дитинства, не схвалює його мистецтво, адже він часто робить зліпки жіночих інтимних частин тіла. Так він розпочав власне дослідження про тонку грань між мистецтвом і гріхом. Хлопець зустрівся та поспілкувався зі священниками різних церков, членами спільноти студентів-християн, провокаційними музикантами-віруючими, і познайомився зі спортсменкою паралімпійської збірної України Юлією, яка захоплюється танцем на пілоні.

У підсумку Славік вирішує зробити нову скульптуру, зав’язавши собі очі.

«Між небом та горами» (2021), Дмитро Грешко

У той час як весь світ зупинився під час пандемії COVID-19, жителі гірського села Колочава на Закарпатті, живуть звичним життям. Тільки працівниці сільської станції швидкої допомоги знають, що відбувається насправді.

«Привоз (2021), Єва Нейман

Фільм документує життя одного з найстарших і найбільших базарів Європи: пристрасті по обидва боки прилавків, сни вантажників, таємні мрії продавчинь риби та роздуми про світобудову і сенс життя від базарної охорони й очільника барахолки.

Стрічка також була учасницею фестивалю Sheffield DocFest-2022.

Також 1-6 жовтня у межах Kharkiv MeetDocs також відбудеться фестиваль незалежного короткометражного українського кіно «Бардак». Покази відбудуться у просторі KINO42.

Частину коштів з продажу квитків команда MeetDocs направить на допомогу 132-му розвідувальному батальйону, який захищає Харківщину.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis