MOT та «Довженко-Центр» покажуть у Дніпрі добірку української анімації

12 червня в артпросторі «Модуль тимчасовості», розташованому на площі Героїв Майдану у Дніпрі, відбудеться показ семи українських анімаційних фільмів. «Ніжне, пристрасне, палке» зібрана командою «Довженко-Центру» та представляє українську анімацію 1960-1990-х років, створену студією Укранімафільм

Усі стрічки з добірки об’єднані темою кохання, проте представлені у різних форматах: реалістична лялькова анімація, об’ємна анімація, стрічки в техніці оригамі та класична мальована анімація.

«На глядачів чекає перше екранне втілення Мавки з ”Лісової пісні” Лесі Українки —  містична й трагічна історії перетворення дівчини на дерево, легенда про Кримські гори, романтика цирку, іронічна поезія Івана Драча, історія про ніжне кохання Ведмедя та Жабки чи ненаписаний лист про кохання у ритмі джазу», — прокоментували анонс в «Довженко-Центрі».

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений MOT | Module of Temporality (@mot.object)

Які фільми в програмі

Кримська легенда
1969, Алла Грачова, 10 хв

Анімаційне зображення легенди про виникнення Ведмідь-гори, що розташована на Південному березі Криму. Мінімалістичне та майже графічне художнє втілення підкреслюють ліризм історії про любов, втрату та довгі очікування.

Художник картини Радна Сахалтуєв здебільшого спеціалізується на гротеску та іронічних карикатурах, які він створював у співавторстві з режисером Давидом Черкаським. У «Кримській легенді» він створив нетипову для себе витриману та елегантну картинку, оперуючи кількома основними кольорами і прибираючи з кадру всі зайві деталі.

Біла арена
1987, Ірина Гурвич, 9 хв

Фільм розповідає про дивовижний цирк, у якому виступають білосніжні артисти і тварини. Проте за лаштунками відбуваються справжні людські драми: білий клоун безнадійно закоханий у повітряну гімнастку, котрій милий серцю зовсім інший.

Режисерка Ірина Гурвич проекспериментувала з мультиплікаційними техніками й використала у фільмі об’ємну анімацію, де персонажі та декорації створені з тонкого білого паперу методом оригамі. Важливе драматургічне та композиційне значення у фільмі також відіграють світлотіньові рішення.

Осінній вальс
1989, Юрій Скирда, 9 хв

Мелодрама про кохання невеселої жабки та ведмедя-балагура. Наближається зима, й герої вимушені розлучитися. Ведмідь намагається якось підбадьорити свою меланхолійну компаньйонку, проте все марно. Одного разу з парою трапляється прикрий випадок, який мотивує героїню нарешті проявити всю свою ніжність та турботу.

Режисер Юрій Скирда поєднав у фільмі лялькову та мальовану акварельну анімацію, створивши ліричну атмосферу осіннього лісу, який готується до довгого зимового сну.

Лісова пісня
1976, Алла Грачова, 18 хв

Екранізація однойменної п’єси Лесі Українки. Лірична драма про любов Мавки до звичайного хлопця Лукаша.

Режисерка Алла Грачова, працюючи в техніці перекладки, експериментувала з ракурсами та масштабами. Вона перемежувала в одному кадрі подвійні-потрійні експозиції — це дало їй змогу показати паралельно дії, які відбуваються у реальному світі та у світі мрій і спогадів. 

Ненаписаний лист
1985, Євген Сивокінь, 8 хв

Що написати, коли хочеться про все розповісти в найменших деталях, але боїшся, що не отримаєш відповідь? Анімаційна історія про те, як багато значив у житті люблячої пари лист, який так і не побачив світ.

У стрічці палітра людських почуттів оживає за допомогою витончених образів, малюнків та мелодійності.  

Тополя
1996, Валентина Костилєва, 9 хв

Екранізація однойменної поетичної балади Тараса Шевченка 1939 року. 

Молода селянка закохується у козака, але той їде на війну. Дівчина все ще сподівається, що він повернеться, натомість матір знаходить для неї старого багатія. Дівчина не хоче йти заміж і звертається за допомогою до ворожки, яка дає дівчині чаклунське зілля. Якщо випити його на світанку, а коханий ще досі живий, — він має з’явитися, коли ж ні, — навіть ворожка не наважується. 

В анімаційному фільмі режисерка Валентина Костилєва звернулася до методу лялькової анімації. Вона надзвичайно тонко й деталізовано показала емоції персонажів: у певних моментах здається, що лялька справді плаче чи переживає відчай та жах. 

Секрет приворотного зілля
1980, Євген Сивокінь, 9 хв

Анімація, створена за мотивами поеми Івана Драча «Дід Любимененепокинь». 

Історія про діда, який знався на різних травах та приворотах. Люди приходили до нього поночі за своїм щастям і майже всім  він допомагав знайти свою пару. В чому ж секрет приворотного зілля від діда і кому воно ніяк не могло допомогти — можна дізнатися, переглянувши стрічку.

Як потрапити на показ

Початок запланований на 20:15. Вхід на подію можливий лише за попередньо придбаними квитками на сайті Concert.ua.

Ціна квитка — 150 грн. Всі кошти з продажу квитків йдуть у фонд МОТ, мета якого — відновлення культурних інституцій, що постраждали внаслідок російської агресії (докладніше тут).

Кількість місць обмежена.

Особливості відвідування

1.Під час цієї події виставка не працюватиме. Відвідати експозицію можна у будні з 13:00 до 20:00 та у вихідні з 11:00 до 20:00.

2. У разі повітряної тривоги у Дніпрі подія припиняється, а відвідувачі зобов’язані залишити простір МОТ. Якщо протягом 15 хвилин ми отримаємо сигнал про відбій, виступ продовжиться. У разі остаточного скасування івенту організатори розглянуть можливість повторного проведення.

3. Охорона МОТ може попросити вас залишити в гардеробі верхній одяг, парасольки, великогабаритні сумки та рюкзаки. 

4. Охороні надається право огляду сумок та рюкзаків на вході до експозиції.

5. Простір МОТ обладнаний пандусом, тому відвідувачі на візках зможуть безперешкодно потрапити до виставкової зали кінопоказу, а у разі потреби скористатися спеціально облаштованою вбиральнею.

6. Більше про особливості відвідування — на сайті квиткового оператора. 

«Модуль Тимчасовості» — тимчасовий культурний простір від команди don’t Take Fake. У двоповерховій конструкції, збудованій з 27 контейнерів-модулів, відбувається виставка за участі 25 художників з 10 країн та серія спеціальних подій.

У такий спосіб команда хоче продемонструвати, що в Україні навіть під час війни можливі масштабні культурні проєкти, а також зібрати кошти на відновлення культурних інституцій, які постраждали внаслідок російської агресії.

Протягом лютого-травня простір працював на Контрактовій площі у Києві, а з 1 по 25 червня — на площі Героїв Майдану у Дніпрі.

don’t Take Fake представляє MOT. Слідкуйте за проєктом у нашій спецтемі



Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis