«Модуль тимчасовості»: don’t Take Fake відкриває в Києві культурний простір

У лютому на Контрактовій площі в Києві розпочне роботу MOT — новий проєкт команди don’t Take Fake. Це двоповерховий тимчасовий культурний простір, побудований з 27 контейнерів-модулів, де протягом трьох місяців показуватимуть роботи світових та українських художників. Мета проєкту — привернути ще більше уваги до України та зібрати кошти на відновлення культурних установ, які постраждали внаслідок російської агресії.
DTF Magazine докладніше розповідає, в чому особливість МОТ, хто з великих митців долучився до проєкту, який вигляд матиме простір і як туди потрапити.

Архітектурний концепт MOT

То що ж таке МОТ?

MOT розшифровується як «Модуль тимчасовості». Уже в назву включена тема і проєкту, і виставки, що там відбудеться, — тимчасовість.

У команді don’t Take Fake пояснюють, що МОТ — «це спроба зафіксувати плинність життя та часу в мистецтві, а також показати його невизначеність і водночас підтримати бажання в усіх, хто залишається в Україні, продовжувати жити, створювати та виборювати».

«Ми хочемо показати світові, що навіть під час війни та постійних загроз в Україні не лише переосмислюють своє минуле, борються за сьогодення, а й думають про майбутнє, зокрема про культурне майбутнє країни.».

Концепт інтер’єру MOT

Ідея проєкту з’явилась у команди в липні 2022 року, а фокус на культурі та мистецтві органічно сформувався завдяки бекграунду don’t Take Fake

Завдання MOT — за допомогою мистецтва та культури привернути ще більше уваги світу до України та культурних проєктів, які реалізуються в країні попри війну.

«Ми живемо в часи, коли мистецька реакція на події має вплив на мільйони людей. Мистецтво — універсальна мова, — пояснюють у MOT. — Не треба говорити французькою, португальською чи корейською, щоб зрозуміти художника, народженого в іншій країні. Але кожен з них може бути почутим усім світом і допомогти почути інших».

Розпочавши роботу над «Модулем тимчасовості», don’t Take Fake залучили до проєкту ще дві команди — дизайн-студію CREVV, яка розробила візуальну мову та логотип MOT (про це докладніше читайте тут), а також бюро balbek bureau, команда якого відповідала за архітектурну концепцію та інтер’єр.

У чому особливість простору

MOT — це двоповерхова конструкція площею 417 квадратних метрів, створена з 27 металевих контейнерів-модулів. Їх можна розібрати, транспортувати та зібрати наново за менше ніж 10 днів. Одночасно в MOT можуть перебувати до 100 людей.

Простір містить кілька різних за розміром зал. Завдяки невисокій стелі (яка в окремих модулях не перевищує 2,3 метри) MOT зберігає певне відчуття тиску та дискомфорту — те, що відчувають люди, переховуючись в укриттях під час повітряної тривоги. Натомість основний виставковий простір — це оупен-спейс заввишки близько чотирьох метрів.

Процес будівництва МОТ. Усі фото — Віталій Юрасов

Хто працював над архітектурною формою?

Ідея конструкції з контейнерів виникла 2011 року. Рік по тому український архітектор Слава Балбек зайнявся її проєктуванням і будівництвом. За першочерговим задумом, це мав бути багатофункційний простір, який можна перевозити і встановлювати на різних локаціях. Контейнери спеціально виготовили на Іллічівському судноремонтному заводі, а основу зібрали в Миколаєві. Проте невдовзі проєкт заморозили.

2022 року don’t Take Fake викупили контейнери в попереднього приватного власника та запропонували Балбекові приєднатись до створення MOT, розробивши новий архітектурний концепт та інтер’єр простору. Тож 10 років по тому Слава вже з власним архітектурним бюро повернувся до контейнерної конструкції, майже повністю перепланувавши початковий проєкт.

За сім місяців роботи balbek bureau у співпраці з технічною командою don’t Take Fake перетворили набір контейнерів на повноцінне приміщення, оснащене автономними системами освітлення, опалення, вентиляції та водовідведенням. В інтер’єрі та деяких меблях використовували, зокрема, листову сталь з маріупольського заводу «Азовсталь» і металургійного комбінату імені Ілліча, які були знищені в боях за Маріуполь.

Локація може автономно працювати в разі тривалих відключень світла.

Що буде всередині? 

Розповідаємо про виставку

Основа «Модуля тимчасовості» — виставковий простір, де 17 лютого відкриють експозицію з полотнами, скульптурами, інсталяціями та аудіовізуальними творами 28 художників з 10 країн світу.

Куратором виставки виступив Фабріс Бусто — французький арткритик, куратор і головний редактор журналу Beaux Arts, який вже 25 років пише про мистецтво Франції та світу. Фабріс працював над багатьма проєктами сучасного мистецтва, зокрема над виставкою Paris-Delhi-Bombay у центрі Жоржа Помпіду, присвяченій індійським та французьким митцям. Він також є радником урбан-проєкту Le Grand Paris, який ставить на меті трансформувати регіон. 

У don’t Take Fake з самого початку планували виставку в МОТ міжнародною, щоб привернути більше уваги та зібрати якомога більше коштів на відновлення пошкоджених і зруйнованих артінституцій. Тож шукали куратора, який міг в обмежені строки — майже нереалістичні для такого проєкту чотири місяці — зібрати експозицію з роботами як уже визнаних у світі художників, так і тих, хто тільки починає про себе заявляти. Усі роботи з виставки в кінці проєкту виставлять на благодійний аукціон в підтримку України.

Концепт інтер’єру МОТ. Інформаційна зона 

«Ця виставка створена у форматі розмови між 28 митцями-учасниками та відвідувачами на тему “тимчасовості”, крихкості цього часу, який є підвішеним, невизначеним і може призвести до будь-чого, адже ніщо не є застиглим чи остаточним», — пояснює Фабріс Бусто концепцію експозиції.

Участь у виставці беруть гучні імена світової артсцени. Серед українців — Жанна Кадирова, Марія Куліковська, Роман Мінін, Олексій Кондаков і Нікіта Кравцов. З міжнародних митців — французькі художники JR та Zevs, стритарт-художник Vhils — автор київського муралу з зображенням Сергія Нігояна, американський скульптор Марк Дженкінс, південнокорейська мультидисциплінарна артистка KIMSOOJA, індійський авангардист Субодх Гупта та лос-анджелеський художник Клеон Петерсон. Також новий аудіовізуальний проєкт презентує нью-йоркський дует Soundwalk Collective, вірш до якого написала та зачитала Патті Сміт, та багато інших. З повним списком учасників можна ознайомитися незабаром на сайті простору, а також в інстаграмі проєкту.

Після завершення проєкту команда MOT планує організувати благодійний аукціон. На ньому виставлять частину робіт, представлених в експозиції простору, а також інші твори представлених художників. Докладну інформацію про аукціон опублікують згодом.

 «МОТ — це про те, що навіть посеред суцільного лиха й колапсу є місце для життя». Інтерв’ю DTF Magazine з куратором Фабрісом Бусто

Концепт інтер’єру МОТ

Виставка — це не все.

Що ще представлять у MOT

Спеціальні події. На період своєї роботи МОТ також стане майданчиком для кінопоказів. А ще тут відбуватимуться перформанси, лекції та дискусії.

Частиною простору стане гіфтстор. У ньому представлять не лише мерч музею, а й колаборації. Команда МОТ створила серію лімітованих колекцій у співпраці з українськими митцями та брендами, серед яких m0d44, O(FourFour), Broq, Pilsok, Woolkrafts та інші.

«Речі, представлені на полицях, створювалися в Україні під час повномасштабної війни, в умовах постійних відключень світла та зупинки підприємств. Для нас це не так товари, як уособлення витривалості українського бізнесу і фіксація часу у фізичних об’єктах, що доповнюють проєкт».

Докладніше про колаборації ми розкажемо в окремому матеріалі у спеціальному розділі, присвяченому MOT.

Архітектурний концепт МОТ

Спеціально до проєкту вийде колекційний друкований номер DTF Magazine. Він продовжить досліджувати тему виставки — тимчасовість.

Окрім статей, інтерв’ю, есеїв, щоденників, в основі журналу — роботи українських митців. Так редакція DTF Magazine хоче представити мистецтво та рефлексію тих, хто перебуває у стані тимчасовості та невизначеності.

На сторінках видання можна буде побачити твори майже 30 митців з різних міст України та в різних напрямках — живопис, графіка, літографія, фотографія, скульптура. Майже кожна з представлених робіт створена протягом 2022 року і є історією особистого досвіду та рефлексією на нову реальність, у якій крана опинилась після 24 лютого.

Деякі роботи створені художниками під час перебування в окупації. Крім історій українців, готуються публікації про досвід інших країн, зокрема з Афганістану та Сирії.

Так заради чого це все?

Мета MOT — не лише привернути увагу до культурних процесів в Україні, а й допомогти відновити культурні об’єкти, постраждалі або знищені внаслідок російської агресії.

Як це працює? Організатори акумулюють кошти з продажу квитків, а також весь прибуток з гіфтстору і вторговані гроші з аукціону як окремий грошовий фонд. 100% цих коштів передадуть на відбудову українських артінституцій, пам’яток і музеїв, не витрачаючи ресурси на операційні витрати. Таким чином кожен гість, який купить квиток, будь-що в гіфтсторі або який візьме участь в аукціоні, автоматично долучиться до поповнення фонду та допоможе у відновленні культури.

Кількість проєктів, які команда зможе підтримати, залежатиме від зібраної фінальної суми та нагальної потреби установ на момент завершення збору. Перелік інституцій та установ команда формуватиме разом зі спеціалістами в галузі культури — звітність про всі витрати публікуватимуть у соцмережах проєкту.

Архітектор Слава Балбек / Фото — Віталій Юрасов
Співзасновники don’t Take Fake Дмитро Соболь і Тарас Євтушенко / Фото — Віталій Юрасов 

Як потрапити?

MOT почне роботу 17 лютого і працюватиме без вихідних протягом трьох місяців, до 14 травня: з 12:00 до 19:00 — у будні та з 11:00 до 20:00 — у вихідні.

Вхід до 19:00 у порядку живої черги. Рекомендована ціна квитка — 200 гривень. Проте кожен відвідувач сам вибиратиме суму, яку готовий заплатити за вхід (подібно до системи з довільним донатом), або ж зможе зайти безплатно. Для оплати вхідного квитка підійде будь-який формат: готівка, картка або оплата криптовалютою, яку надає сервіс WhitePay.

О 19:00 розпочинатимуться спеціальні події, вхід на які буде доступний лише за платними квитками, доступними на сайті MOT. Програму анонсують на сайті, у соцмережах проєкту та на DTF Magazine.

Ви не в Києві, але хочете в MOT? Команда don’t Take Fake і Sensorama Lab за підтримки найбільшої європейської криптобіржі WhiteBIT перенесе «Модуль тимчасовості» в метавсесвіт, де буде доступний детальний 3D-тур експозицією. Про механіку та запуск організатори обіцяють розповісти згодом.

Завдяки кому став можливим MOT

Компанія DTF Agency (don’t Take Fake) інвестувала у придбання контейнерів і будівництво «Модулю тимчасовості» і реалізує проєкт за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). MOT став можливим і завдяки підтримці української криптовалютної біржі WhiteBIT, а також за сприяння Офісу Президента України.

«Працюючи над проєктом, ми зустріли чимало однодумців серед українського та міжнародного бізнесу, які зробили свій внесок у реалізацію MOT і стали нашими партнерами, — зазначають у DTF Agency. — Серед них — GoodWine, Reynaers, Ajax, Bigmedia, MEGOGO, 24 print, Sensorama, 16on9. І, звісно, бюро balbek bureau та дизайн-студія CREVV».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis