На KISFF покажуть ретроспективу короткометражних фільмів Девіда Лінча

Частиною програми 12-го Київського міжнародного фестивалю короткометражних фільмів KISFF стала добірка «Жахи на вулиці Девіда Лінча». Вона складається з чотирьох фільмів, знятих ще до повнометражного дебюту режисера — стрічки «Людина-гумка» 1977 року. Покази відбудуться 16 та 20 листопада в кінотеатрі «Жовтень» 

Над стрічками Девід Лінч працював під час навчання в Пенсильванській академії. В них режисер вивчає питання насильства, тілесності та сновидінь.

2002 року короткометражні фільми вийшли у США єдиною добіркою.

«Шість чоловіків хворіють», 1967 рік

Фільм-рефлексія на хворобу шести людей — їхні шлунки по черзі наповнюються кров’ю, що призводить до блювоти. У стрічці по шість разів прокручують одне й те саме хвилинне відео, а вся картинка доповнюється звуками чи то швидкої допомоги, чи то сигналами повітряної тривоги. 

Сам Лінч описував «Шість чоловіків хворіють» як «П’ятдесят сім секунд зростання і вогню та три секунди блювоти». На створення стрічки режисер витратив 200 доларів, що в ті часи вважалось великою сумою. 

«Стрічка засвідчила впізнаваний стиль режисера, який часто виготовляє пап’є-маше для своїх стрічок та не цурається ручної роботи. Якщо говорити про сенси, то чіткої відповіді від режисера не дочекаєтесь. Однак саме в університетські роки у нього почалися проблеми зі шлунком через часте споживання кави та цигарок. Можливо, це своєрідна візуалізація його внутрішніх болів», — пояснили в KISFF.

«Абетка», 1968 рік

Трихвилинна стрічка, присвячена темі сновидінь.

Після створення дебютного короткометражного фільму Лінчу запропонували 1000 доларів для знімання наступної стрічки. 450 з них він витратив на нову камеру для «Абетки», проте по завершенню втратив весь відзнятий матеріал і перезнімав фільм на залишок коштів.

До створення «Абетки» долучилась й родина режисера. Девід пофарбував стіни своєї вітальні в чорний колір, а обличчя дружини Пеггі, яка виконала роль в фільмі, — в білий, для контрасту. Крім того, в озвучці «Абетки» Лінч використав запис плачу доньки Дженніфер.

В KISFF додали: «Існує легенда, що ідея картини з’явилася через розповідь племінниці Пеггі Лінч, яка уві сні вимовляла по кожній літері абетки». 

«Бабуся», 1970 рік

За сюжетом хлопчик тікає від знущань батьків до бабусі, яка «здатна надати йому безумовну любов».

Це перша стрічка, над якою Лінч працював разом з саунддизайнером Аланом Сплетом, з яким вони надалі працюватимуть протягом тривалого часу. Працюючи над «Бабусею», Сплет провів з режисером 63 дні, щоб записати всі необхідні для фільму звуки.

«Бабуся» став одним з двох короткометражних фільмів, які Лінчу профінансував Американський інститут кіно. На знімання стрічки він виділив 5000 доларів при заявлених понад 7000 доларів — у підсумку грошей виявилось недостатньо для завершення проєкту. Лінч представив одному зі співробітників інституту частину відзнятого матеріалу і йому погодились докласти кошти до бюджету.

«Ампутована», 1973 рік

Над «Ампутованою» Лінч та оператор Фредерік Хелмс працювали після невдалого запуску виробництва «Людини-гумки». 

Головну роль зіграла Кетрін Колсон, що пізніше зіграє роль жінки з поліном у серіалі «Твін Пікс». Медбрата, який змінює головній героїні бинти, зіграв сам Лінч — це перша поява режисера в кадрі, що згодом стане знаковим елементом його фільмів.

12-й Київський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів KISFF відбудеться з 16 по 22 листопада.

Для цьогорічного фестивалю команда підготувала 28 тематичних програм та 50 показів, які відбудуться в кінотеатрах «Жовтень», КІНО42, в «Українському домі» та онлайн на платформі «ТИТР».

Докладніше з програмою фестивалю можна ознайомитись на сайті KISFF.



Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis