На Маврикії декриміналізували одностатевий секс. Вперше з 1838 року

Таке рішення прийняв Верховний суд острівної держави Маврикій, пише видання Advocate. Кримінальна відповідальність за одностатеві сексуальні стосунки діяла в східноафриканській країні з 1838 року 

Рішення винесли після розгляду справи місцевого активіста Абдула Рідвана Фірааса Ах Сіка проти штату Маврикій. Він стверджував, що заборона на анальний секс між двома чоловіками, прописана в статті 250(1) Кримінального кодексу Маврикія від 1838 року, порушує конституційні права людей.

Разом з Абдулом позивачем була вказана Collectif-Arc-en-Ciel — найбільше об’єднання з питань захисту прав ЛГБТК+ на Маврикії. Вести справу їм допомагала правозахисна британська громадська організація Human Dignity Trust, що займається юридичним захистом представників спільноти ЛГБТК+.

Верховний суд Маврикія погодився зі стороною обвинувачення, назвавши статтю 250(1) Кримінального кодексу «неконституційною, оскільки вона криміналізує єдиний природний спосіб для позивача та інших гомосексуальних чоловіків мати статеві акти», тоді як гетеросексуальним чоловікам вільно надають право займатись сексом у природній для них формі.

Судді зазначили, що «секс за згодою між дорослими чоловіками», який відбувається в приватній формі, не повинен вважатися незаконним, а також наголосили: «закон 1838 року не був вираженням внутрішньої демократичної волі, а був успадкований від Великої Британії як частина нашої колоніальної історії».

З грудня 1810 року Маврикій знаходився під правлінням Великої Британії. Острів здобув незалежність у березні 1968 року.

Для введення рішення суду в дію маврикійський парламент повинен скасувати закон 1838 року.

«Отримати вирок на свою користь — це величезне полегшення. Відсьогодні я, як громадянин та людина, можу вільно любити того, кого захочу, без страху. — прокоментував рішення Абдул Рідван Фіраас Ах Сік. — Це також означає, що наступні покоління [жителів Маврикія] можуть вільно та повноцінно прийняти свою сексуальність, не боячись арештів. Це важливий крок для того, щоб наша спільнота стала повноцінною частиною маврикійського суспільства».

Теа Браун, виконавча директорка Human Dignity Trust, додала, що «це нарешті скасовує 185-річну державну стигматизацію ЛГБТК+ на Маврикії», а також назвала рішення суду «важливим повідомленням іншим країнам Африки та за її межами, які досі криміналізують одностатеві стосунки».

Більшість африканських країн все ще негативно ставляться до ЛГБКТ+ на державному рівні.

Так в травні 2023 в Уганді прийняли один з найсуворіших законів щодо ЛГБТК+ у світі. Президент Уганди Йовері Мусевені підписав законопроєкт «про боротьбу з гомосексуалізмом» (Anti-Homosexuality Bil) — у деяких випадках законопроєкт передбачає довічне ув’язнення та смертну кару для представників ЛГБТК+.

Прийнятий місцевим парламентом в березні законопроєкт запроваджує довічне ув’язнення за гомосексуальність, «вербування, просування та фінансування» одностатевих стосунків. Згідно з документом, смертна кара передбачена при «обтяжувальних обставинах», серед яких інтимні контакти без згоди, з людьми молодше 18 років та з людьми, «зараженими хворобою, що триває все життя», наприклад, ВІЛ.

Крім того, за умовами законопроєкту, друзі, родичі чи інші члени спільноти «будуть зобов’язані повідомляти владі про осіб, які перебувають в одностатевих стосунках».

В березні «за» законопроєкт проголосували 389 депутати парламенту, проти — лише двоє.

 

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis