Netflix врегулював позов шахістки Нони Гапріндашвілі через наклеп у серіалі «Хід королеви»

Netflix досяг мирної угоди у позові на пʼять мільйонів доларів, який у вересні 2021 року проти стримінгу подала грузинська шахістка Нона Гапріндашвілі, пише Deadline. Причиною позову став «сексизм та історична неточність» у серіалі «Хід королеви», який вийшов у 2020 році. Гапріндашвілі не сподобалося, що її назвали «жінкою, яка ніколи не грала з чоловіками». Про умови мирної угоди не повідомляється

Про Гапріндашвілі йде мова в останньому епізоді «Ходу королеви»: головна героїня Бет Хармон (Аня Тейлор-Джой) приїздить на турнір до Москви, щоб зіграти з радянськими шахістами.

«Єдина незвична риса в ній — те, що вона жінка, але це геть не рідкість тут, у росії. Тут є Нона Гапріндашвілі, але вона чемпіонка світу серед жінок і ніколи не грала з чоловіками», — звучить в епізоді.

81-річна Гапріндашвілі, яка нині живе у Тбілісі, стала у 1976 році першим міжнародним гросмейстером серед жінок, а у 1978 — першою жінкою, яка отримала таке звання серед чоловіків.

З чоловіками вона грала ще до отримання таких титулів. На доказ цього The New York Times привів у приклад статтю 1968 року, що свідчить про те, як на одному з престижних турнірів грузинка обіграла сімох чоловіків.

Гапріндашвілі вимагала пʼять мільйонів доларів у якості компенсації збитків за «руйнівну брехню, що підриває та принижує її гідність перед багатомільйонною аудиторією». Також шахістка вимагала видалення епізоду, у якому стверджується, що вона не грала з чоловіками.

«Вони створили видуманого персонажа, який намагається прокласти шлях для жінок, коли насправді я вже пройшла цією дорогою, надихнувши наступні покоління. Це перекеслює моє життя, так ніби воно геть не має значення», — заявила Гапріндашвілі в інтерв’ю, що її адвокати додали до позову.

Також у позові йшлося, що «історія, яка мала надихати жінок, демонструючи, що шахістки можуть на рівних грати з шахістами на найвищому рівні, натомість принижує ту жінку, яка справді грала з чоловіками й обігравала їх задовго до подій серіалу».

Крім цього в позові Гаприндашвілі зазначалося, що Netflix назвав її росіянкою, «попри те, що точно знав, що вона грузинка, а грузини постраждали від російського домінування за часів СРСР, а також зазнали переслідувань і захоплень територій після розвалу Союзу».

Як уточнив The New York Times, у книзі Уолтера Тевіса, за мотивами якої знято «Хід королеви», згадується про те, що Гапріндашвілі грала з чоловіками: «Нона Гапріндашвілі не ввиступала на турнірах такого рівня, але вона не раз зіграла з кожним із чоловіків-гросмейстерів, які тут беруть участь».

У відповідь на позов шахістки стримінг заявив, що «дуже поважає пані Гапріндашвілі, але вважає її позов безпідставним та має намір довести це у суді». Але федеральна суддя відхилила вимогу Netflix відхилити позов грузинки.

«Суду невідомі випадки відмови у позові за наклеп через зображення реальних людей у вигаданих творах. Той факт, що шоу є вигадкою не звільняє Netflix від відповідальності заа наклеп, якщо такий існує у цьому проєкті», — йшлося у рішення судді Вірджинії Філліпс.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis