Сергія Лозницю виключили зі складу Української кіноакадемії

18 березня члени Правління та Наглядова Рада виключили режисера Сергія Лозницю («Донбас», «Майдан») з Української кіноакадемії через відсутність національної ідентичності

«Режисер Сергій Лозниця неодноразово підкреслював, що вважає себе космополітом, “людиною світу”, — йдеться у зверненні кіноакадемії у Facebook. — Проте зараз, коли Україна з усіх сил боронить свою незалежність, ключовим поняттям у риториці кожного українця повинна бути його національна ідентичність. І тут не може бути жодних компромісів чи напівтонів».

Також стрічки Лозниці «В тумані» та «Донбас» потрапили до фестивалю російського кіно Univerciné de Nantes у французькому місті Нант. Слоган фестивалю — «Від Львова до Уралу». Члени Українська академії вважають включання цих фільмів «неприпустимим», а до організаторів підготували звернення про перегляд вектору події та зміни слогану, «оскільки таке позиціювання нівелює кордони суверенної України, не є коректним та не відповідає географічній та історичній дійсності».

Після критики програми та вектору фестивалю на його сайті розмістили заяву: «Програма складена з російських та українських фільмів, які за своїми словами або позицією їхніх авторів виступають проти війни та ставлять під сумнів контекст. Відібрані роботи, звісно ж, створені до війни та показують наше занепокоєння». У фоє кінотеатру організатори фестивалю проведуть збір коштів на підтримку Червоного Хреста в Україні.

Українська кіноакадемія у своєму зверненні також просить не позиціювати Сергія Лозницю як представника української культурної сфери. Таку ж пропозицію висловила режисерка Ірина Цілик («Земля блакитна, ніби апельсин») у Facebook.

Сергій Лозниця поки що не прокоментував виключення з Української кіноакадемії, але 27 лютого опублікував допис, в якому назвав війну росії з Україною «самогубством і божевільним вчинком», додавши, що вона «неминуче призведе до краху злочинного російського режиму». 

 

Сергій Лозниця народився в Білоруській ССР, але в юності разом з родиною переїхав до Києва. З 2001 року живе в Німеччині та з того часу працює над повнометражними фільмами, серед яких як ігрові («Щастя моє», «Лагідна», «Донбас), так і документальні («Майдан», «День перемоги», «Державні похорони»). 

У 2006 році він отримав російську кінопремію «Ніка» за найкращий неігровий фільм («Блокада»), а через чотири роки гран-прі на міжнародному фестивалі «Молодість» у Києві («Щастя моє»). В активі Сергія Лозниці є премія за найкращу режисуру у секції «Особливий погляд» Каннського кінофестивалю («Донбас»).

На замовлення приватного проєкту Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» режисер зняв документальну стрічку «Бабин яр. Контекст» та показав її у позаконкурсній програмі Каннського кінофестивалю у 2021 році. 

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis