Що покаже Україна на Венеційській бієнале

23 квітня відкриється одна з головних виставок сучасного мистецтва у світі — Венеційська бієнале. Український павільйон там представить робота харківського художника Павла Макова «Фонтан виснаження: Висока вода»

«Фонтан виснаження» — кінетична скульптура фонтану. Вода в ньому поступово спадає через каскад з розташованих у формі трикутника 78 мідних лійок, символізуючи виснаження ресурсів і людства.

Для Макова чаша — символ влади, а порожня чаша втілює безвладдя. Щоб символізувати владу, фонтан має бути з водою, але слово «виснаження» говорить, що води немає, тобто про відсутність довіри, знесилення, розчарування. Бідність і ницість у цьому випадку підкреслюють іржаві чаші, з яких побудовано інсталяцію. Так художник показує прогнилу основу влади, яка контролює багатства.

Ідея скульптури виникла у Макова у 1990-х роках після чергового зникнення води у Харкові внаслідок аварії.

«Сьогодні цей проєкт з Харковом не дуже пов’язаний. Тоді, у 1994-му, мене справді спровокувала, дала наснагу місцева ситуація втрати вітальності, втрати бажання захистити себе і щось зробити для себе. Це було за кілька років після проголошення незалежності, були такі часи… Актуальність “Фонтану виснаження” для мене почала поступово зникати десь після 2003-го. А у 2006-2008 роках я відчув, що те ж саме коїться у Європі. І вони на цей проєкт реагують, як на своє сьогодення. І не лише в Європі, а й у цілому світі», — розповів художник під час пресконференції до відкриття павільйону.

Робота Макова відсилає також до фонтанів типу сельсебіль — споруд, які ставили у святих місцях або на цвинтарях. Серед найвідоміших  збудований у 1764 році «Фонтан сліз». Він розташований на території ханського палацу в кримському Бахчисараї.

«Фонтан виснаження» представляє група кураторів — Марія Ланько, Єлизавета Герман та Борис Філоненко й київська галерея Naked Room.

Роботу Макова евакуювали з галереї вже під час повномасштабного вторгнення росії в Україну — Марія Ланько самостійно везла інсталяцію машиною до Закарпатської області, звідки скульптуру відвезли до Венеції.

Що ще покаже Україна в Венеції

PinchukArtCentre спільно з Офісом Президента Україні та Міністерством культури та інформаційної політики України організували виставку «Це Україна: Захищаючи свободу».

Серед іншого там покажуть нову роботу Демієна Герста — диптих Sky Over Corn Field («Небо над кукурудзяним полем»), розміром 6 х 2 метри.

«Це Україна: Захищаючи свободу» міститиме дві частини. У першій представлять «монументальні, емоційні» роботи сучасних українських художників — Євгенії БілорусецьНікіти Кадана і Лесі Хоменко, а також класиків Марії ПриймаченкоТетяни Яблонської та Стефана Медицького (XVII століття).

У другій частині покажуть проєкти міжнародних артистів. Окрім Герста там представлять роботи Марини АбрамовичТакаші МуракаміОлафура Еліассона, Бориса Михайлова та JR.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений don’t Take Fake | DTF Magazine (@donttakefake)

Також куратори Українського павільйону Марія Ланько, Єлизавета Герман та Борис Філоненко організовують ще одну виставку  Piazza Ucraina. Це інсталяція просто неба у садах Джардіні, створена за проєктом української художниці та архітекторки Дани Косміної. Експозицію, що постійно змінюватиметься, розташують навколо пам’ятника, щільно засипаного мішками з піском.

Частиною виставки стануть роботи українських митців, присвячені війні. Їх візьмуть з соціальних мереж та роздрукують.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Ukrainian Emergency Art Fund (@ukrainian_emergency_art_fund)

Бієнале триватиме з 23 квітня до 27 листопада 2022 року.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis