У кінотеатрі «Жовтень» покажуть ретроспективу фільмів Олександра Муратова

До дня народження Олександра Муратова кінотеатр «Жовтень» влаштовує ретроспективу пʼяти фільмів українського режисера. Покази відбудуться 21-23 квітня 

У межах ретроспективи покажуть «Чи вмієте ви жити?» (1970), «Танго смерті» (1991), «Дорога в нікуди» (1992), «Геть сором» (1994) та перша у світі стрічка мовою кримських татар «Татарський триптих» (2004).

Фільмом-відкриттям стане відреставрований у 2011 році Довженко-Центром «Чи вмієте ви жити?». Це історія любовного трикутника в Україні 1970-х: харківська піаністка Наталя планує одружитися з місцевим інженером Дмитром, але закохується в московського музиканта Олександра. Їй належить прийняти складне рішення й обрати чоловіка, місто та спосіб життя.

Довженко-Центр називає «Чи вмієте ви жити?» «нетиповою радянською мелодрамою», знятою Муратовим під впливом італійського неореалізму та французької «нової хвилі».

«Тут і велика увага до стосунків між чоловіком та жінкою, і дослідження міського побуту та простору, і теми самотності та екзистенційної кризи, і незвичні для тогочасного радянського кіно вишуканість та естетизація кадру і портретів людей на екрані. Водночас у фільмі є традиційна для муратівського кінематографа боротьба між романтизмом та прагматизмом», — йдеться в описі картини від Довженко-Центру.

Сценарій до фільму режисер написав разом з батьком Ігорем Муратовим.

Радянські критики засудили цей фільм Муратова за «абстрактний гуманізм», тому «Чи вмієте ви жити?» обмежився тиражем в три копії, що фактично означало заборону в прокаті.

21 квітня о 20:10 в «Жовтні» відбудеться спеціальний показ фільму з представленням від кінознавиці Лариси Брюховецької.

Олександр Муратов — кінорежисер, сценарист, поет, літератор, публіцист. Народився в родині харківського поета Ігоря Муратова, який свого часу мешкав у харківському будинку «Слово».

За даними публіцистів Ігоря Козловського та Романа Коваля, підлітком перебував у підпіллі УПА. За порадою батька, звільненого з німецьких концтаборів, виїхав з України до Москви на навчання, де також підтримував зв’язки з антисталіністським підпіллям.На початку режисерської кар’єри Олександр Муратов зняв декілька фільмів у співавторстві з іншими режисерами — «Наш чесний хліб» (1964) разом з дружиною Кірою Муратовою та «Маленький шкільний оркестр» (1968) з Миколою Рашеєвим.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis