Знімок Pseudomnesia: The Electrician німецького фотографа та митця Бориса Ельдагсена став найкращим у категорії «Креатив», яка відзначає експериментальні та оригінальні фотороботи, пише ВВС. На чорно-білій фотографії зображені дві жінки.
Після оголошення переможців автор зізнався організаторам Sony World Photography Award, що зробив свою фотографію за допомогою нейромережі DALL-E, і відмовився від нагороди у 5000 доларів. Ельдагсен стверджує, що подався на конкурс, щоб «перевірити готовність таких змагань до епохи ШІ та розпочати дискусію про майбутнє фотографії»
Що кажуть організатори конкурсу
У коментарі BBC представники SWPA заявили, що Ельдагсен «ввів їх в оману, коли подавав заявку в грудні 2022». Він приховав, що зображення створене за допомогою нейромережі. Натомість фотограф вказав, що використав її для «обробки фото» — правила категорії «Креатив» дозволяють це.
У SWPA уточнили, що говорили з Борисом безпосередньо перед оголошенням переможців у квітні 2023, і той «підтвердив, що знімок — результат співпраці з ШІ, а також розповів про свою зацікавленість у можливостях нейромереж і наголосив, що зображення — продукт його широких знань у фотографії».
За словами представників SWPA, на основі листування с Борисом вони впевнилися, що його фото відповідає критеріям конкурсу. А ще — підтримали бажання фотографа подискутувати про роль ШІ та підготувати інтервʼю для сайту конкурсу.
Наразі SWPA припинили співпрацю з Ельдагсеном та прибрали його зі списку конкурсантів, а роботу — з виставки, позаяк «так забажав сам митець».
SWPA також зазначили, що «визнають вважливість ШІ та його вплив на сучасну фотографію, але завжди будуть платформою для досконалості та майстерності фотографів і художників, які працюють саме с мистецтвом фотографії».

Як відреагував художник
«Дякую, що вибрали моє зображення та зробили цей момент історичним, оскільки це перше зображення, створене штучним інтелектом, яке перемогло у престижному міжнародному конкурсі фотографії. Скільки з вас знали або підозрювали, що воно було згенероване ШІ? Щось тут пішло не так, хіба ні? Зображення штучного інтелекту та фотографії не мають конкурувати між собою в подібних конкурсах. Це різні сутності. ШІ — це не фотографія», — написав Ельдагсен у відмові від призу, опублікованій на його сайті.
Також митець зазначив, що не давав у грудневій заявці додаткової інформації щодо фото, позаяк правила конкурсу SWPA дозволяють використання «будь-яких гаджетів». Він додав, що «фейковість фото була вказана вже у його назві — pseudomnesia (псевдопамʼять), але ніхто не звернув на це уваги».
На думку Ельдагсен світ фотографії потребує великої дискусії щодо використання ШІ, а він «як людина, що 30 років займалася фотографією, а потім захопилася нейромережами, готовий долучитися до неї».
Фотограф також спростував готовність SWPA до діалогу та дискусій, позаяк так і не дочекався офіційної заяви від них після його відмови від нагороди, а також «ніколи не отримував обіцяні питання для інтервʼю».