1 вересня під час матчу другого кола Відкритого чемпіонату США Марта Костюк відмовилася подякувати суперниці Вікторії Азаренко за гру традиційним потиском руки. Натомість тенісистки завершили матч дотиком ракеток
Костюк, яка програла білорусці з рахунком 2-6, 3-6, пояснила свою відмову тим, «що не вважає цей жест правильним за поточних обставин».
«Це особисте. Так, цей матч не став особистою справою виключно через те, що я грала з Вікою, але я не можу назвати цю гру пересічною, такою ж, як я граю на кожному турнірі», — розповіла Марта журналістам після гри.
The Associated Press уточнює, що Костюк хотіла повідомити Азаренко про те, що не тиснутиме їй руку особисто. Вона написала білорусці повідомлення з проханням поговорити, але та не змогла зустрітися, а українці не здавалося правильним говорити про таке не в особистій розмові.
Як відреагувала Азаренко
Азаренко у післяматчевій пресконференції зазначила, що Костюк не перша українка, яка відмовилася тиснути їй руку після гри. На турнірі у Вашингтоні, який тривав з 30 липня до 7 серпня, так само повелася українська тенісистка Даяна Ястремська.
«Я просто рухаюся далі. Я не можу змушувати інших тиснути мені руку. Це їхнє рішення», — прокоментувала Азаренко.
Також за словами Вікторії, вона ще у березні написала всім українським тенісистам, з якими знайома особисто. Костюк серед них не було, але Азаренко стверджує, що намагалася поговорити з нею через Жіночу тенісну асоціацію (WTA), де отримала відповідь, «що наразі не найкращий час для цього».
У серпні через претензії Костюк та ще ряду українських тенісистів Азаренко знялася з благодійного турніру Tennis Plays for Peace Exhibition, який відбувся 24 серпня за участі українських та світових гравців (польки Іги Швьонтек, американки Коко Гауф, іспанця Рафаеля Надаля та інших).
«Всі прагнуть супердемократичності щодо того, що відбувається в моїй країні, але мій народ вбивають щодня і я хочу розповісти про те, як я бачу цю ситуацію, щоб більше не повертатися до цього питання. Уявіть часи Другої світової війни й турнір, на якому збирають допомогу для євреїв, аж тут раптом у ньому хочуть взяти участь німці. Саме під час війни, а не 70 років потому. Не думаю, що євреї б це зрозуміли», — пояснила свою позицію Костюк.
На думку Азаренко, «головне, що благодійний турнір відбувся, а те, що їй не дозволили взяти в ньому участь — справа другорядна».
«Мені здається, я дуже чітко дала зрозуміти, що я хочу допомогти та вже багато чого зробила. Допомагала юніорам з формою, людям, що потребували грошей або допомоги з переїздом і тому подібне. Мені важливо підтримувати тих, кому це необхідно», — сказала білоруска.
Росіяни та білоруси можуть брати участь в US Open, але під нейтральним прапором. Попередній турнір «Великого шлему» Вімблдон відсторонив від участі білорусів та росіян, через що Міжнародна федерація тенісу позбавила змагання рейтингового статусу і гравці, що взяли в ньому участь не отримали балів і не змогли піднятися вище у світових рейтингах.