В Довженко-центрі відкриється виставка, присвячена Дніпру

5 жовтня в Довженко-Центрі відкриється виставка «Ріка кричала, вила, як поранений звір», присвячена темі забудови та підкорення річки Дніпро, зокрема, побудові Каховського водосховища. Експозицію організували в межах п’ятого міжнародного форуму мистецтва Київська бієнале, її основою стали фільми 12 режисерів — від класиків до сучасних митців 

Тема виставки пов’язана з червневим підривом Каховської ГЕС російськими військовими.

«Не так давно стався підрив Каховської ГЕС і саме ця трагедія дала імпульс до визначення теми — переосмислення стосунків людини та Дніпра через призму кіно, — розповіла команда Довженко-Центру в коментарі DTF Magazine. — Виставка для нас — це спроба через кіно повернутися до минулого, щоб пригадати процес побудови каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі та зробити ідеологічне переосмислення водних ресурсів України, здійснених радянською модернізацією».  

В Довженко-центрі уточнили, що, у порівнянні з іншими радянськими забудовами, створення Каховської ГЕС висвітлювалось більш активно.

«З українських радянських стрічок інколи поставали не лише позитивні образи масштабних будівництв, а й домодерні форми співжиття з річками, а ще — негативні наслідки індустріальної експлуатації водойм». 

Кураторами виступили кінознавці Довженко-центру Олександр Телюк, Альона Пензій та Станіслав Битюцький.

Що покажуть на виставці

Відкриється виставка кіноперформансом «Дніпро в бетоні» Арнольда Кордюма про будівництво Дніпрогесу та соціалістичний побут будівельників. В день відкриття 5 жовтня фільм супроводжуватиметься живим виступом музиканта ID [Ivanov Down].

В програму «Ріка кричала, вила, як поранений звір» увійшли фільми 12 українських режисерів, які виходили починаючи з 1920-х років. Серед представлених на виставці митців: Олександр Довженко, Михаїл Кауфман, Аксель Лундін, Дзиґа Вертов, Іван Кавалерідзе, Леонід Осика, Юлія Солнцева, Арнольд Кордюм та Євген Макаров.

Так, наприклад, побачити в Довженко-Центрі можна буде монтажні відео з класичних стрічок про Дніпро: «Одинадцятий» Дзиґи Вертова, «Іван» Олександра Довженка, «Пригоди Полтинника» Акселя Лундіна, «Навесні» Михаїла Кауфмана та «Вітер з порогів» Арнольда Кордюма. 

Кадр з фільму «Одинадцятий»
Кадр з фільму «Вітер з порогів»
Кадр з фільму «Вітер з порогів»

Окремий зал виділили фільму Олександра Довженка «Поема про море», що розповідає історію будівництва Каховської ГЕС та про «людські драми учасників і жертв її будівництва», спричинені бажанням радянської влади за будь-яку ціну побудувати гідроелектростанцію. В Довженко-центрі додали, що на прикладі фільму «можна побачити, як працювала тогочасна пропаганда і як легко вона розвінчується сьогодні». 

Частиною виставки також стали роботи сучасних художників Яреми Малащука та Романа Хімея, Еліаса Парвулеско, композитора Олексія Податя та кінематографіста Миколи Базаркіна. 

Разом з кіно показуватимуть актуальні хроніки, зняті вже після підриву греблі Каховського водосховища 6 червня 2023 року. Крім того, спеціально для виставки видання «ТЕКСТИ» розробило унікальну інфографіку зміни річища Дніпра.

«Ріка кричала, вила, як поранений звір» працюватиме з 5 жовтня до 29 грудня в Довженко-Центрі.

2023 року Київська бієнале сучасного мистецтва стане міжнародною і пройде у Києві, Івано-Франківську, Ужгороді, Відні, Варшаві та Берліні. Відкриття відбудеться у Києві в жовтні 2023 року, а закриття — в Берліні у 2024.

Серед організаторів цьогорічної події — Центр візуальної культури (Київ), Tranzit (Відень, Братислава, Будапешт, Бухарест, Клуж, Ясси, Прага та Відень), Музей сучасного мистецтва у Варшаві, Музейний кризовий центр (Львів), проєкт Other Edges, Довженко-Центр, галерея «Асортиментна кімната» (Івано-Франківськ) та резиденція Sorry, No Rooms Available (Ужгород).

Інші подробиці обіцяють повідомити згодом.

 

 



Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis