Vans і український бренд TTSWTRS випустили колаборацію, але з написами російською. Як це пояснює команда бренду?

Наприкінці вересня український бренд TTSWTRS представив спільну з Vans колекцію, випущену у межах преміумлінії Vault by Vans. Над дропом Vault by Vans x TTSWTRS, до якого увійшли чотири моделі кед, працювали з вересня 2019 року. Дві пари доповнені написами російською мовою, через що бренд розкритикували в Україні.

DTF Magazine розповідає докладніше про колекцію, а також попросив засновницю TTSWTRS Анну Осмєхіну прокоментувати ситуацію щодо російської мови на взутті 

This publication is also available in English


Що за колекція

Як зазначається в прес-релізі, колекція Vault by Vans x TTSWTRS присвячена ностальгії та «пов’язаним з певною моделлю кросівок спогадам, які виринають щоразу, коли ми відкриваємо коробку з цим взуттям». На двох моделях нанесені написи російською: «Голубых кровей», «Городская клиническая больница» та «Одобрено Vans».

Модель персикового відтінку OG SK8-Hi LX «розповідає історію фанату панк-металу, який заснув на лавці в парку після концерту, і нагадує нам про бунтарські періоди нашого життя». Її доповнили зображенням черепа.

Світло-рожева пара OG Style 24 NTC LX присвячена мистецтву татуювання та прикрашена зображенням дракона.

Біла OG Authentic LX має напис «Голубых кровей» на правому кеді, а лівий доповнений малюнком янгола, схожого на класичні розписи порцеляни.

OG Style 24 NTC LX відсилає до «естетики дизайну несмачних ліків» й прикрашена російськими написами «Одобрено» та «Городская клиническая больница».


Реакція в Україні

В Інстаграмі, зокрема під постом TTSWTRS про колаборацію, бренд розкритикували за використання російської мови. У відповідь TTSWTRS пояснили, що робота над колекцією почалася у вересні 2019 року, коли вони «ще вели комунікацію російською мовою» і пообіцяли передати весь прибуток з продажу кед фонду «Повернись живим».

В одному із коментарів бренд також зазначив, що не має можливості прибрати з продажу взуття, позаяк його виробили у січні 2022 року й «воно вже розійшлося по більш ніж 170 магазинах Vans по всьому світу». Викупити партію та знищити її, як пропонували деякі користувачі, TTSWTRS не має змоги «через брак грошей».

Також TTSWTRS звинуватили у спробах приховати факт використання російської мови, замість того щоб одразу відкрито пояснити ситуацію. Як аргумент наводиться пост бренду про співпрацю з Vans, на якому чотири моделі розміщені на одному слайді, через що важко побачити текстові елементи. Натомість в іноземних виданнях, зокрема на снікер-порталі Sneakernews, виходять матеріали з повноцінним лукбуком колаборації.


Як коментують ситуацію в TTSWTRS

Ми звернулись за коментарем до засновниці TTSWTRS Анни Осмєхіної.

— Як стала можливою ваша співпраця з Vans? Коли, а також хто до кого звернувся з пропозицією про спільну роботу?

— Наша команда запітчила ідею колаборації бренду в січні 2019. Команді Vans сподобалася ідея, і ми почали працювати над капсулою.

— Ви комунікували напряму з головним офісом Vans, чи офісом Vans в Європі або Росії?

— Ми спілкувалися з головним офісом.

— Розкажіть про ідею колаборації та її естетику. Звідки ідея зі штампами «Одобрено» та фразою «Голубых кровей»?

— Естетика колаборації схожа на дизайни TTSWTRS тих років — це звичні для нас білий та бежевий кольори із татуюваннями. Сам дизайн — інтерпретація спогадів різних людей у різний час.

Штамп «Одобрено» — це асоціація з дитячими спогадами про лікарню та відвідування лікаря. «Голубых кровей» — фраза-татуювання з нашої коллекціі, яка розроблялася у 2018 році. 

— Реліз колаборації з самого початку планувався на осінь 2022-го чи він переносився? Якщо переносився, то з чим це було пов’язано?

— Реліз переносився у зв’язку із пандемією та специфікою виробництва.

— Чи була у вас можливість відмовитися від цього релізу та не випускати колаборацію? Чому ухвалили рішення все ж таки релізити?

— На момент початку повномасштабного вторгнення капсулу вже було розроблено та вироблено, тому ми не могли не випустити колаборацію. Vans придбали ліцензію на використання наших ескізів, і відтоді ми не маємо на них права інтелектуальної власності.

Те, що ми могли зробити — це потурбуватися про те, щоб всі кошти було спрямовано на потреби України.

— Якщо такої можливості не було, то чому ви одразу не прокомунікували, що в колаборації використовується російська мова? Вас також звинувачують у тому, що в Інстаграмі бренд намагався приховати наявність російської мови (щоб її побачити — потрібно придивлятись і збільшувати зображення).

— Ми не приховували факт та природу колаборації і саме тому поділилися нею з аудиторією. Але ми свідомо відмовилися від показу моделей з використанням російської, бо розуміли, що це неетично — показувати, рекламувати дані моделі, а також будь-яким способом промотувати російську мову. Ми також відмовилися від лончу капсули в Україні.

— Які подальші кроки TTSWTRS у цій ситуації?

— Ми сподіваємося, що кошти від продажу надійдуть якнайшвидше, щоб ми змогли допомогти армії, це наш перший крок.

Також у розробці перебуває нова патріотична модель взуття.

Як і робили до цього, TTSWTRS і надалі перераховуватиме кошти ЗСУ та робитиме все, щоб підтримати Україну.


 У лютому 2022 року (до початку широкомасштабного вторгнення росії) українська блогерка Лєра Цимбал розповіла в Інстаграмі, що придбала у київському магазині TTSWTRS бомбер, на бірці якого зазначалося Made in Russia. Цимбал додала, що на її прохання прокоментувати ситуацію бренд не відреагував. Вже після розголосу та публічної критики, TTSWTRS відреагували у сторіз, назвавши ситуацію «помилкою у дистрибуції».

«TTSWTRS є міжнародним брендом, який дає можливість розповсюджувати власну філософію в рамках ліцензійних угод за межами України. Це призвело до помилки у дистрибуції. На цю мить єдиними локаціями виробництва продукції є Україна та КНР. TTSWTRS постійно просуває українську продукцію на міжнародному рівні і буде це робити надалі», — йшлося в заяві бренду.

До 24 лютого в офіційному профілі TTSWTRS в Інстаграм зазначалося, що компанія має магазини у Києві, Одесі, Харкові та Москві. Наразі там значаться лише два магазини — у Києві та Одесі.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis