Словенія легалізувала одностатеві шлюби

У вівторок 4 жовтня словенський парламент ухвалив поправку, що дозволяє одностатевим парам одружуватися та усиновлювати дітей, пише Euronews. «За» проголосували 48 депутатів, 29 виступили «проти» та один парламентар утримався від голосування 

У липні 2022 року Верховний суд Словенії ухвалив рішення, що заборона одностатевим парам одружуватися та усиновлювати дітей суперечить конституції країни. Згідно з рішенням суду, словенські закони, що дозволяють брати шлюб та усиновлювати дітей тільки різностатевим парам, порушують конституційну заборону дискримінації.

На думку суддів, «дискримінація одностатевих пар не може бути виправдана ані традиційним визначенням шлюбу як союзу між чоловіком і жінкою, ані особливим захистом сім’ї». Верховний суд також зобов’язав парламент країни переглянути й внести необхідні зміни до законів, що дискримінують одностатеві пари.

Euronews зазначає, що Словенія «стала першою посткомуністичною країною, що легалізувала одностатеві шлюби». Також видання пише, що «найближче до легалізації одностатевих шлюбів підійшов у 2016 році уряд Естонії, коли погодився визнати легальними одностатеві союзи естонців, створені в інших країнах».

У Хорватії, Чехії, Угорщині та Чорногорії наразі діють закони, які дозволяють та регулюють одностатеві цивільні партнерства.

9 липня 2022 року необхідні 25 тисяч голосів набрала петиція до українського президента про легалізацію одностатевих шлюбів. Володимир Зеленський відповів, що «в умовах воєнного або надзвичайного стану не можна змінювати Конституцію України», але зазначив що Уряд має альтернативне рішення.

Згідно з 51 статтею української Конституції, «шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка». Щоб одностатеві пари мали змогу одружуватися в Україні, цю статтю необхідно змінити, що наразі неможливо через воєнний стан у країні.

Водночас президент запевнив, що Уряд має альтернативу — легалізація в Україні зареєстрованого цивільного партнерства, яка в тому числі дозволятиме й реєстрацію одностатевих партнерств.

Також Зеленський пообіцяв звернутися до українського прем‘єр-міністра з проханням розглянути питання порушені у петиції.

Наприкінці вересня на Кубі відбувся референдум про внесення змін до 100-сторінкового «Сімейного кодексу. Серед питань на голосуванні були легалізація одностатевих шлюбів, можливість всиновлення дітей одностатевими парами, сурогатне материнство, а також рівний поділ домашніх прав та обовʼязків між чоловіками та жінками.

Влада Куби схвалила проєкт нового «Сімейного кодексу», що легалізує одностатеві шлюби, в травні 2022 року. Попередня редакція кодексу діяла там протягом 47 років. 3,9 мільйона кубинських виборців (66,9%) проголосували «за» новий «Сімейний кодекс», що дозволить ЛГБТК-парам одружуватись та усиновлювати дітей, проти висловилися 1,95 мільйона виборців (33%). Явка на референдум склала 74%.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis