Венеційська бієнале оголосила переможців

23 квітня, під час відкриття 59-ї Венеційської бієнале, відбулося вручення нагород за найкращий національний павільйон. «Золотого лева» отримала Великобританія, яка представляє художницю Соню Бойс з проєктом «Відчути її шлях» (Feeling Her Way). Розповідаємо про цю та інші нагороди однієї з головних виставок сучасного мистецтва

Інсталяція «Відчути її шлях» об’єднує відео, колаж, музику та скульптуру. Це відеороботи, присвячені п’яти темношкірим співачкам різних поколінь — Поппі Аджуда, Таніті Тікарам, Софії Йернберг, Ерроллін Воллен та Жакі Данкверс.

Бойс розмістила екрани на стінах з абстрактним мозаїчним принтом та доповнила їх геометричними золотими скульптурами. Інсталяція супроводжується різними звуками — від гармонійних до конфліктних. За задумом художниці, вони втілюють відчуття свободи, сили та вразливості. Цим проєктом Бойс також намагається відповісти на запитання, на що схожа свобода і як її можна уявити.

«Соня Бойс пропонує інше читання історії через звук. Працюючи спільно з іншими чорношкірими жінками, вона розкриває безліч історій про які мовчали. Бойс пропонує дуже сучасну мову стосовно фрагментованих форм, які глядачі павільйону можуть зібрати в єдине ціле», — йдеться у заяві журі бієнале.

Також спеціальну відзнаку отримала Франція (Зінеб Седіра з проєктом «У мрії немає назв») та Уганда, яка цього року вперше представила павільйон у Венеції (Акає Керунен і Коллін Секаджуго з проєктом «Вони мріють вчасно»).

Що в Венеції показує Україна


Український павільйон представляє робота харківського художника Павла Макова «Фонтан виснаження: Висока вода»

«Фонтан виснаження» — кінетична скульптура фонтану. Вода в ньому поступово спадає через каскад з розташованих у формі трикутника 78 мідних лійок, символізуючи виснаження ресурсів і людства.

Для Макова чаша — символ влади, а порожня чаша втілює безвладдя. Щоб символізувати владу, фонтан має бути з водою, але слово «виснаження» говорить, що води немає, тобто про відсутність довіри, знесилення, розчарування. Бідність і ницість у цьому випадку підкреслюють іржаві чаші, з яких побудовано інсталяцію. Так художник показує прогнилу основу влади, яка контролює багатства.

Ідея скульптури виникла у Макова виникла ще у 1990-х роках після чергового зникнення води у Харкові внаслідок аварії.

«Фонтан виснаження» представляє група кураторів — Марія Ланько, Єлизавета Герман та Борис Філоненко й київська галерея Naked Room.

Роботу Макова евакуювали з галереї вже під час повномасштабного вторгнення росії в Україну — Марія Ланько самостійно везла інсталяцію машиною до Закарпатської області, звідки скульптуру відвезли до Венеції.

PinchukArtCentre спільно з Офісом Президента Україні та Міністерством культури та інформаційної політики України організували виставку «Це Україна: Захищаючи свободу».

Серед іншого там показують нову роботу Демієна Герста — диптих Sky Over Corn Field («Небо над кукурудзяним полем»), розміром 6 х 2 метри.

«Це Україна: Захищаючи свободу» містить дві частини. У першій представлені «монументальні, емоційні» роботи сучасних українських художників — Євгенії Білорусець, Нікіти Кадана і Лесі Хоменко, а також класиків Марії Приймаченко, Тетяни Яблонської та Стефана Медицького (XVII століття).

У другій частині показують проєкти міжнародних артистів. Окрім Герста там представлять роботи Марини Абрамович, Такаші Муракамі, Олафура Еліассона, Бориса Михайлова та JR.

Також куратори Українського павільйону Марія Ланько, Єлизавета Герман та Борис Філоненко організували ще одну виставку — Piazza Ucraina. Це інсталяція просто неба у садах Джардіні, створена за проєктом української художниці та архітекторки Дани Косміної. Експозицію, що постійно змінюватиметься, розташували навколо пам’ятника, щільно засипаного мішками з піском.

Частиною виставки стали роботи українських митців, присвячені війні. Їх узяли з соціальних мереж та роздрукували.

Окрім цього у Венеції представлена робота «Паляниця» Жанни Кадирової та виставка фотографій Олександра Чекменьова.

Бієнале триватиме з 23 квітня до 27 листопада 2022 року.


Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis