Історичний центр Одеси внесли до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

UPD [25.01.2023] Історичному центру Одеси надали статус культурної спадщини ЮНЕСКО, повідомили в Твіттері організації. Центр міста номінували на внесення до списку ще у 2009 році

«Щойно внесли історичний центр українського портового міста Одеси до Списку світової спадщини, а також до списку Світової спадщини, що перебуває під загрозою», — говориться у пості ЮНЕСКО.

Оригінальна замітка [7.06.2022] У травні мер Одеси Геннадій Труханов звернувся до міжнародної спільноти з проханням екстрено надати історичному центру Одеси статусу культурної спадщини ЮНЕСКО. Раніше, 28 квітня, він разом з міською адміністрацією провів нараду з директором Центру всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Лазаром Елунду Ассомо, який запевнив одеську владу у підтримці цієї ініціативи

За словами координаторки проєктів ЮНЕСКО Люби Джанікової Каріс, в організації існує спеціальна процедура, що дозволяє ухвалювати рішення про надання статусу історичної спадщини у прискореному порядку. Для цього з одеською владою працюватимуть експерти ЮНЕСКО, щоб допомогти оформити відповідні документи.

За інформацією Труханова, міська адміністрація Одеси внесла до списку обʼєктів, що потребують охоронного статусу 196 будівель, 30 з них — памʼятки національного значення. Також одеський мер зазначає, що центр Одеси вже внесений до попереднього списку кандидатів ЮНЕСКО.

6 червня до Одеси прибула німецька міністерка з питань культури та медіа Клаудія Рот, яка заявила, що її країна підтримає заявку на включення міста до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

«Німеччина підтримує цю заявку. Одеса явно перебуває в екстреній ситуації, скрізь можна побачити, як захищають від обстрілу пам’ятки культури. Ми хочемо показати, що ми тут. Ми хочемо показати, що культура зазнає нападу», сказала німецька політикиня.

У квітні міністр культури Італії Даріо Франческіні також запропонував внести місто до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

«З одеським мером Геннадієм Трухановим. Чудове місто, глибоко пов’язане з Італією протягом всієї історії, тепер ризикує бути знищеним. Дійте зараз, щоб записати його до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО», — написав італійський міністр у Твіттері після розмови з Трухановим. 

Якщо історичний центр Одеси стане частиною списку Всесвітньої спадщини, організація зможе надавати охоронні гарантії пам’яткам культури й захищати історичний центр міста від бойових дій.

Про внесення історичного центру Одеси до списку історичної спадщини ЮНЕСКО вперше заговорили у 1999 році після наказу президента Леоніда Кучми «Про збереження історичної забудови у центральній частині міста Одеси».

У 2001 та 2004 роках в Одесі провели спеціальні конференції та семінари за участю представників Центру всесвітньої спадщини. За їх результатами експерти рекомендували номінувати до Списку всесвітньої спадщини історичний центр Одеси у межах вулиць Преображенської, Буніна, Польської, Приморської та Військового узвозу. Загальна площа номінованих територій склала понад 95 гектарів.

Згодом одеська влада та Міністерство культури України підготували заявку, яку Центр всесвітньої спадщини прийняв до розгляду. У 2009 році «Історичний центр міста-порту Одеси» офіційно внесли до Попереднього списку ЮНЕСКО.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis