26 квітня 1986 року вибухнув реактор четвертого енергоблока на Чорнобильській атомній електростанції. Тема аварії продовжує з’являтися в ігровому та документальному кіно. В Україні створили низку стрічок про трагедію («Чорнобиль. Хроніка важких тижнів», «Розпад», «Земля забуття» та інші), але останнім часом все більше іноземних режисерів цікавляться тим, що трапилося 36 років тому. Особливо після виходу серіалу «Чорнобиль» Крейга Мейзіна на HBO.
DTF Magazine зібрав п’ятірку сучасних фільмів з Польщі, Ізраїлю та Великобританії, які заново переосмислюють «Зону відчуження»
«Останні люди Чорнобиля 3» / Ostatni Ludzie Czarnobyla 3, 2020
Проєкт польського режисера Амадеуша Кочана розповідає про самоселів Чорнобильського району, які або залишилися після аварії вдома, або повернулися сюди після евакуації. Мешканці діляться свідченнями про вибух, життя після нього та труднощі ізоляції. Це третя частина трилогії Амадеуша, яку він розпочав ще у 2018 році.
Цьогоріч режисер підбив підсумки в короткометражці, що схожа на післямову. У ній можна довідатися все, що сталося з головними героями після зйомок трьох фільмів. Поки що стрічка доступна лише польською мовою, але до неї обіцяють додати субтитри.
«Назад до Чорнобиля» / Back to Chernobyl, 2021
Режисер Роман Шумунов переїхав із Грузії в Ізраїль у 2001 році та зайнявся виробництвом документального кіно. Спершу це були стрічки про емігрантів-брейкдансерів («Ніхто, крім нас», «Вавилонські мрійники»), але пізніше режисера зацікавила й тема переселенців в іншій країні — «чорнобильців».
Його стрічка «Назад до Чорнобиля» апелює як до хроніки, так і до сучасного зображення «Зони відчуження», але у фокусі — розповіді ліквідаторів аварії з різних перспектив. Роман розмовляє зі старшим інженером, лікарем, дівчиною, яку евакуювали з Прип’яті, пожежником АЄС, офіцером, який займається вивезенням ядерних відходів та іншими, щоб скласти повну картину вибуху та його наслідків.
Якщо стрічка про Чорнобиль не викликає розбіжностей з реальністю, далі фільмографія Шумунова повертає у несподіваний бік — він знімає суперечливу воєнну драму «Беренштайн» (2021) про єврея-партизана, який воює з нацистами у Києві, а у фільм запрошує грати російських акторів.
«Чорнобиль: Люди зі сталі» / Czarnobyl: Ludzie ze stali, 2022
Де-факто цей фільм — продовження трилогії «Останні люди Чорнобиля 3», але його можна розглядати й окремо від решти. Режисер Амадеуш Кочан продовжує збирати інформацію про те, що відбувалося у квітні 1986 року, але цього разу камера фіксує і його гуманітарну допомогу самоселам.
Це кіно є ще й цінним, тому що одним з небагатьох розповідає про евакуацію кількох сіл Поліського району, які теж постраждали внаслідок вибуху. Місцевих евакуювали значно пізніше — з травня 1986 року й аж до 19 серпня 1999 року, коли його виключили з облікових даних. Фільм поки що не вийшов, але творці зроблять онлайн-прем’єру на Youtube.
«Чорнобиль: новий доказ» / Chernobyl: The New Evidence, 2022
Британська теледокументальна стрічка робить акцент на тому, як радянське керівництво намагалося приховати аварію на ЧАЄС від світу. Творцям фільму розсекретили архіви КГБ, тому вони спілкуються зі свідками тієї доби, щоб у документальному вигляді повторити показане у серіалі «Чорнобиль» від HBO, а саме — у всьому винна радянська система.
У коментарях на Youtube фільм звинувачують у неточності деталей, зокрема графіт називають «лубрикантом» для металів. Насправді ж у стрічці намагаються вразити цільову аудиторію масштабом викриття, підкреслюючи інтонацією та метафорами конспірологічні теорії та загадковість аварії.
«Чорнобиль: загублені плівки» / Chernobyl: The Lost Tapes, 2022
На відміну від попередніх стрічок добірки «Чорнобиль: Загублені плівки» повністю побудований на архівних матеріалах, реставрованих за підтримки британської компанії Sky. У досі небачених відео показують евакуацію місцевих, гасіння пожежі піском, роботу шахтарів під реактором та наслідки опромінення, які проявляються у пожежників вже у лікарні у москві.
Фільм опирається на свідчення переселенців та ліквідаторів, а разом з тим показує, як західний світ відреагував на події у випусках тодішніх новин. Фінал фільму підводить до причин розвалу Радянського Союзу. За спостереженнями документалістів, саме аварія на ЧАЄС стала однією з причин його розпаду.
Читайте також: 10 знакових фільмів сучасної України