Американські актори та акторки готуються до страйку. Чому та як це вплине на кіно?

Протягом чотирьох тижнів Гільдія акторів США домовлялася з Альянсом продюсерів про нові умови оплати та застосування штучного інтелекту в роботі. За інформацією на сайті Гільдії, сьогодні, 13 липня о 22:00 за Київським часом вони проведуть в Лос-Анджелесі пресконференцію, на якій, найімовірніше, оголосять про початок страйку 

У чому конфлікт? 

2 травня 2023 року Гільдія сценаристів США оголосила страйк «Відкласти олівці» (Pencils Down), основною вимогою якого був перегляд заробітних плат через появу стримінгових сервісів на ринку праці. Гільдія також вимагала внести в контракт зміни через використання штучного інтелекту в роботі сценаристів. Поки страйк сценаристів тривав, за схожі умови з Альянсом продюсерів домовлялася Гільдія акторів США, до якої входить 160 000 акторів та акторок.

Серед їхніх вимог — підвищення мінімальної заробітної плати, збільшення виплат від стримінгів (і зарплата, і виплати не встигають за інфляцією) та покращення умов праці. Роялті, які залежать від кількості повторів шоу, вже не надійний заробіток для акторів. Трансляція серіалів, яка перейшла на коротші сезони протягом довших періодів часу, створила для акторів середовище з меншою кількістю роботи. 

Члени профспілок також хочуть отримати гарантії від студій і компаній щодо того, як саме використовуватимуть штучний інтелект — вони хочуть захистити свою подобу і переконатися, що отримують хорошу винагороду, коли будь-яка їхня робота використовується для ШІ.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Variety (@variety)

Альянс продюсерів продовжував контракт для Гільдії акторів 30 червня на 12 днів, тому він завершується опівночі 13 липня — саме тоді й можливий початок страку. «Ми розчаровані тим, що Гільдія акторів вирішила вийти з переговорів, — розповів Variety анонімний працівник Альянсу продюсерів. — Це вибір Гільдії, а не наш. Причому вони відхилили нашу пропозицію щодо підвищення зарплати та виплат стримінгів, значно вищих обмежень на пенсійні та медичні внески, захист на пробах, скорочений період для вибору серіалів, новаторської пропозиції штучного інтелекту, який захищає цифрову схожість акторів тощо. Замість того, щоб продовжувати переговори, Гільдія акторів направила нас на курс, який посилить фінансові труднощі для тисяч людей, чиї засоби до існування залежать від галузі».

Коли договір Гільдії акторів з Альянсом завершувався 30 червня, теж йшлося про можливий страйк, але продюсери змогли домовитися зі сценаристами на 12-денне продовження контракту. 13 липня Variety написали, що страйк акторів «неминучим». 

Востаннє Гільдія акторів США виходила на страйк у 1980 році, а одночасно з Гільдією сценаристів — у 1960 році. 

Як це вплине на майбутнє кіноіндустрії?

Наслідки страйку Гільдії акторів будуть такими ж, як і зі страйком Гільдії сценаристів, який досі триває. Репортерка Джулія Бурстін розповіла телеканалу CNBC, що кінець страйку сценаристів очікують у серпні, але вплив на виробництво контенту буде відчутний і на осінній сезон. 

Джулія також зазначила, що від страйку акторів найменше постраждає Netflix, адже з цим стримінгом працюють не лише американські актори та акторки. 

«Якщо цього разу вимоги Гільдії акторів США не виконають, вони долучаться до страйку Гільдії сценаристів, що приведе виробництво у Голлівуді майже до глухого кута», — пишуть Time. — Якщо члени Гільдії акторів таки оголосять страйк, будь-яке кіно- чи телевиробництво, яке ще не зупинилося через страйк сценаристів, фактично закриється. Зокрема, закордонні виробництва, на яких студії намагалися продовжити знімання деяких шоу без сценаристів, ймовірно, відчують вплив».

Прем’єру «Оппенгеймера» (Oppenheimer) Крістофера Нолана у Лондоні вже перенесли на годину назад, щоб актори стрічки встигли її відвідати. Інакше якщо прем’єра відбудеться з початком можливого страйку, то актори порушать його умови. Втім, страйк може розпочатися і під час червоної доріжки. 

Знімання сиквелів «Гладіатора» (Gladiator 2) Рідлі Скотта та «Мортал Комбат» (Mortal Combat 2) Саймона Макквойда поки що відклали на невизначений час. Акторський та сценаристський страйки вплинуть на виробництво третього сезону «Білого лотуса» (The White Lotus) у Таїланді та четвертого сезону «Емілі в Парижі» (Emily in Paris) — їх теж відклали на кілька місяців. 

Ймовірно, зупинять знімання і фільмів «Громовержці» (Thunderbolts), «Блейд» (Blade), «Дедпул 3» (Deadpool 3) та «Бітлджус 2» (Beetlejuice 2).

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis