У США розпочався страйк сценаристів. Як це вплине на кіно та серіали?

2 травня Гільдія сценаристів США оголосила страйк «Відкласти олівці» (Pencils Down), основною вимогою якого є перегляд заробітних плат через появу стримінгових сервісів на ринку праці. Гільдія також вимагає внести в контракт зміни через використання штучного інтелекту в роботі сценаристів. Розповідаємо, як це вплине на індустрію розваг 

У чому конфлікт?

Гільдія сценаристів США звернулася до Альянсу виробників кіно й телебачення з вимогою укласти нову угоду, адже на ринку з’явилися стримінгові сервіси компаній Netflix, Apple, Amazon, Disney, Discovery-Warner, NBC, Paramount. Сценаристи не отримують гідної заробітної плати за свою роботу, адже стримінги використовують їхні послуги за менші гроші, ніж кіно- та телевізійна індустрія. Зокрема, не доплачують за роботу в «мінікімнатах». 

«Мінікімнати» — це простір для команди сценаристів, які розбивають історію серіалу на епізоди в одному або кількох сезонах. На відміну від звичайної кімнати сценаристів (в якій працює 7-8 людей), «мінікімнату» збирають лише перед початком зйомок з мінімумом працівників, а потім розпускають, не надаючи сценаристам доступу над роботою у кожному епізоді. Змінюється й оплата праці. «Я роблю ту ж саму роботу, що й у звичайній кімнаті сценаристів, але отримую частину нормальної квоти», — ділиться досвідом анонімний сценарист для Indiewire

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Variety (@variety)

Ще одна умова, на яку не пристає Альянс виробників кіно й телебачення, — це використання штучного інтелекту. У Гільдії хочуть, щоб він не міг писати або переписувати матеріал, а також бути джерелом для створення історії. Натомість Альянс пропонує щорічні зустрічі, на яких обговорюватимуть нові досягнення в технології. 

Журналіст Джонатан Гендел, який досліджував попередній конфлікт Гільдії та Альянсу у 2007, розповів Vulture, у чому головна проблема наразі: «Ви бачите, як медіакомпанії звільняють працівників, як вони скорочують витрати, хоча водночас багато з них платять своїм топменеджерам і генеральним директорам величезні зарплати. Відповідь Гільдії сценаристів на це така: “Якщо ви збираєтеся витрачати мільярди доларів на створення стримінгових платформ на основі контенту, над яким ми працюємо, тоді ми маємо отримати справедливу частку і переконатися, що робота сценариста є стабільною”».

Загалом Гільдія хоче заробляти 429 мільйонів доларів на рік, коли Альянс пропонує лише 89 мільйонів. 

Як це вплине на створення контенту? 

«Голлівуд — це профспілкове місто, — розповідає Гендел Vulture. — Поза спілками залишається близько 6% всіх працівників. Голлівуд дуже різний, але якщо вам потрібен хороший сценарій, його має написати член Гільдії сценаристів».

Без роботи профспілкових сценаристів вже зупинилося виробництво телепередачі Saturday night live, ведучим якого у новому випуску мав би бути Піт Девідсон. Призупинили вихід і вечірніх шоу з Джиммі Кіммелом, Стівеном Кольбером, Джиммі Феллоном та інших. 

Страйк Гільдії може вплинути на деякі з найбільших серіалів. Другий сезон «Дому дракона» (House of the Dragon) підтвердили, тому виробництво відбудеться, попри страйк. Щоправда, сценаристи не будуть присутні на знімальному майданчику. Сценарії другого сезону «Останні з нас» (The Last of Us) ще не написані, тобто зупинка виробництва означатиме ще довше очікування виходу серіалу. Не підтверджено, чи всі сценарії 5 сезону «Дивніх див» (Stranger Things) завершено.

Amazon вирішив продовжувати знімання другого сезону «Володаря перснів» без сценаристів та шоураннерів, які входять до Гільдії. Виробництво серіалу відбувається у Великобританії й останні три тижні зйомок будуть без контролю його творців. 

Якщо телебачення може собі дозволити показувати повтори популярних шоу, то зі стримінговими сервісами ситуація поки невідома, адже немає точних даних про те, скільки контенту запланував той чи інший стримінг. Журналіст Джонатан Гендел розповів Vulture, що телебаченню пощастить, якщо протест буде недовгим: «Страйк 15 років тому почався у розпал сезону, але зараз кінець телевізійного сезону, тому ми не побачимо, як шоу скасують відразу. Але якщо страйк триватиме досить довго, це відкладе початок осіннього сезону. Зазвичай до кімнат для авторів серіалів набирають персонал у червні-липні, щоб почати сезон у вересні, адже це бізнес, який триває з вересня по травень. 

Як страйк сценаристів у 2007 році змінив індустрію

Страйки сценаристів відбувалися неодноразово: їх проводили у 1960, 1973, 1981, 1985, 1988 та 2007 році. Останній теж стосувався перегляду заробітних плат і коштував індустрії 210 мільярдів доларів збитків. 

Через страйк 2007 року продюсерам довелося скоротити сезони серіалів «Пуститися берега» (Breaking Bad), «Студія 30» (30 Rock), «Сім’янин» (Family Guy), «Спільнота» (Community), «Герої» (Heroes), «Сімпсонів» (The Simpsons) та інших. 

Американські фільми теж постраждали через недопрацьовані сценарії. Їх дописували режисери Майкл Бей на «Трансформерах: Помста полеглих» (Transformers: Revenge Of The Fallen) та МакДжі на «Термінаторі: спасіння прийде» (Terminator Salvation), а реліз «Ангелів та демонів» за романом Дена Брауна довелося посунути на півроку вперед, щоб дочекатися переробки сценарію.

В поодиноких випадках текст переписували без досвіду роботи. «Я написав сценарій сам, — розповідає Даніель Крейг журналу TimeOut про створення фільму про Джеймса Бонда «Квант милосердя» (Quantum of Solace). — Нам був пизд***. У нас був голий сценарій, а потім відбувся страйк сценаристів, і ми нічого не могли зробити. Я намагався переписати сцени, але я ж не сценарист».

Страйк тривав 100 днів та завершився 12 лютого 2008 року, коли сценаристи отримали гідну компенсацію. Втім, новий протест мало не трапився знову у 2020 році, коли винило питання з компенсацією за роботу у серіалах стримінгових сервісів. Через пандемію Covid-19 він так і не відбувся. 

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis