balbek bureau працює над RE: Ukraine. Monuments — системою захисту пам’ятників від руйнації в умовах війни. Архітектурне бюро розробило єдину схему укріплення, «яку можна застосовувати до скульптурних монументів різних габаритів»
За словами засновника бюро Слави Балбека, для проєкту команда вивчала світові приклади захисних конструкцій часів Другої світової війни та різні типи укриттів, створених українськими волонтерами з початку повномасштабної війни.
Він уточнив, що для вже існуючих укріплень активістам «доводилося моделювати кожен монумент з нуля, а кількість матеріалів визначати фактично “на око“», а єдина схема допоможе робити це швидше.
Київські укріплення: Як захищають ключові пам’ятники столиці
Переглянути цей допис в Instagram
Єдина конструкція, створена balbek bureau, має захищати історичні споруди від вибухової хвилі, уламків, куль та вогню. Головними вимогами для проєкту були:
— мінімальне втручання в конструктив пам’ятника;
— швидке моделювання й розрахунок матеріалів;
— можливість не обтяжувати пам’ятник під час реалізації та експлуатації;
— доступ до контролю й обслуговування пам’ятника;
— статична стійкість;
— довговічність;
— бюджетність;
— естетичність.
— вогнетривкість;
— підвищена стійкість до перепадів температур і впливу вологи;
— сумісність із фізичними й хімічними властивостями пам’ятника.
Захисні споруди створюватимуть за модульним принципом: каркас модуля стандартного розміру 2000 х 1500 мм створюватимуть з ригельного риштування, а всі ригелі та стійки, представлені в кількох фіксованих розмірах, легко знайти, доставити та зібрати на місці, по принципу конструктора.
Для створення естетичного зовнішнього вигляду конструкцій, їх фарбуватимуть в нейтральні кольори: сірий, бежевий чи оливковий. Для ідентифікації пам’ятки поверх фарби пропонують наносити оракал з обрисами монумента та головною інформацією: назвою, роком встановлення та ім’ям автора.
«Немає нічого більш постійного, ніж тимчасове, тож подбати варто не лише про конструктив, а й про вигляд укриття, навіть якщо це тимчасове рішення», — говорить Слава Балбек.
З пропозицією розробити систему до balbek bureau звернулися волонтери спільно із Альянсом Реставраторів Історичних будівель України та Департаментом Охорони Культурної спадщини КМДА.
Наразі проєкт вже затверджений КМДА, а укріплення за єдиною системою впровадять до трьох київських пам’яток.
Станом на 23 квітня, за даними Міністерства культури та інформаційної політики, понад 242 об’єкти культури було пошкоджено чи знищено після російського вторгнення до України.
У березні balbek bureau представило проєкт створення тимчасового модульного житла для українців, що втратили домівки внаслідок війни.
Команда пропонує створити містечко на основі модульних житлових будинків, кухонних, санітарних та громадських приміщень. Одне модульне містечко площею в 35 гектарів зможе вмістити близько 8000 жителів.
Переглянути цей допис в Instagram