Артпостір MOT відкрився у Львові. Це останнє місто українського туру

На площі Гасина у Львові розпочав роботу тимчасовий культурний простір «Модуль тимчасовості» (MOT). Двоповерхова будівля, створена з 27 контейнерів-модулів та наповнена роботами 28 світових та українських митців, завершує свій тур Україною, в межах якого зібрала понад 45 000 відвідувачів у трьох містах: Києві, Дніпрі та Луцьку. 

Мета «Модуля тимчасовості» лишається незмінною — привернути ще більше уваги до України та підтримати відновлення культурних установ, які постраждали внаслідок російської агресії.

DTF Magazine розповідає, що потрібно знати про артпростір

Що таке MOT? 

«Модуль тимчасовості» — виставковий простір, де представлена експозиція з полотнами, скульптурами, інсталяціями та аудіовізуальними творами 28 художників з 10 країн світу. Ключова тема виставки, як всього проєкту, — тимчасовість. У команді don’t Take Fake пояснюють: «МОТ — це спроба зафіксувати плинність життя та часу в мистецтві, а також показати його невизначеність і водночас підтримати бажання в усіх, хто залишається в Україні, продовжувати жити, створювати та виборювати».

Виставка відбувається у двоповерховій конструкції площею 417 квадратних метрів, створеній з 27 металевих контейнерів-модулів. Унікальність конструкції ще й в тому, що її можна розібрати, транспортувати та зібрати наново за менше ніж 10 днів. Таким чином МОТ переїхав з Контрактової площі у Києві на площу Героїв Майдану в Дніпрі, звідти в центр Луцька на Театральний майдан, а фінальною точкою в Україні стала площа Гасина у Львові. 

Module of Temporality video teaser from DTF Agency on Vimeo.

Артпростір містить кілька різних за розміром зал. Завдяки невисокій стелі (яка в окремих модулях не перевищує 2,3 метри) MOT зберігає певне відчуття тиску та дискомфорту — те, що відчувають люди, переховуючись в укриттях під час повітряної тривоги. Натомість основний виставковий простір — це оупен-спейс заввишки близько чотирьох метрів. Експозиція «Тимчасовість» створювалась з урахуванням особливостей простору, який доповнює роботи та взаємодіє як з ними, так і з відвідувачами. За архітектурний концепт та інтер’єр відповідало бюро balbek bureau.

«Ця архітектура — як тимчасова тривимірна площина. Ти щоразу бачиш різну архітектуру під різними кутами — це і є момент тимчасовості», — пояснює Слава Балбек. І звертає увагу, що зовні форма конструкції виглядає не так, як зсередини. «Заходячи в просторову конструкцію, ти бачиш зовсім інший вимір».

На львівській локації артпростору також розмістили зону відпочинку з шезлонгами. 

Що всередині?

В основі «Модуля тимчасовості» лежить виставковий простір — експозиція з полотнами, скульптурами, інсталяціями та аудіовізуальними творами 28 художників з 10 країн світу.

Куратором виставки виступив Фабріс Бусто — французький арткритик, куратор і головний редактор журналу Beaux Arts. Фабріс працював над багатьма проєктами сучасного мистецтва, зокрема над виставкою Paris-Delhi-Bombay у центрі Жоржа Помпіду. Він також є радником урбан-проєкту Le Grand Paris, який ставить на меті трансформувати регіон.

«Ця виставка створена у форматі розмови між 28 митцями-учасниками та відвідувачами на тему “тимчасовості”, крихкості цього часу, який є підвішеним, невизначеним і може призвести до будь-чого, адже ніщо не є застиглим чи остаточним», — пояснює Фабріс Бусто концепцію експозиції.

В експозиції представлені гучні імена світової артсцени. Серед українців — Жанна Кадирова, Марія Куліковська, Роман Мінін, Олексій Кондаков, Олексій Сай, Нікіта Кравцов, Володимир Манжос (WAONE). З іноземних митців — JR, Zevs, Vhils, Марк Дженкінс, KIMSOOJA, Субодх Гупта, Клеон Петерсон та інші. Повний список митців та ексклюзивні інтерв’ю з ними — в нашому спецпроєкті.

Що крім виставки?

На період своєї роботи у Львові МОТ також виступить майданчиком для кінопоказів, перформансів, лекцій та дискусій. 

Частиною простору став гіфтстор. Більшість речей у ньому — це лімітовані колекції у співпраці з українськими митцями та брендами, серед яких m0d44, O(FourFour), Broq, Pilsok, Woolkrafts, Sabi Candles та інші.

Організатори MOT говорять: «Речі, представлені на полицях, створювалися в Україні під час повномасштабної війни, в умовах постійних відключень світла та зупинки підприємств. Для нас це не так товари, як уособлення витривалості українського бізнесу і фіксація часу у фізичних об’єктах, що доповнюють проєкт». 

Після завершення проєкту команда MOT також планує організувати благодійний аукціон. На ньому виставлять частину робіт, представлених в експозиції простору, а також інші твори представлених художників. Докладну інформацію про аукціон опублікують згодом.

Для чого цей проєкт?

Мета MOT — не лише привернути увагу до культурних процесів в Україні, а й допомогти відновити культурні об’єкти, постраждалі або знищені внаслідок російської агресії.

Організатори акумулюють кошти з продажу квитків, а також весь прибуток з гіфтстору і вторговані гроші з майбутнього аукціону як окремий грошовий фонд. 100% цих коштів передадуть на відбудову українських артінституцій, пам’яток і музеїв, не витрачаючи ресурси на операційні витрати.

Кількість проєктів, які команда зможе підтримати, залежатиме від зібраної фінальної суми та нагальної потреби установ на момент завершення збору.

Перший мільйон гривень команда MOT зібрала за 10 днів роботи простору у Києві.

Як потрапити?

З 8 вересня протягом місяця MOT працюватиме у Львові без вихідних: з 13:00 до 20:00 — у будні та з 11:00 до 20:00 — у вихідні.

Вхід у порядку живої черги. Рекомендована ціна квитка — 200 гривень. Проте кожен відвідувач за бажання може обрати більшу чи меншу суму.

На спеціальні події, що стартуватимуть в окремі дні після закриття експозиції, вхід буде лише за платними квитками, доступними на сайті MOT. Програму анонсують на сайті та у соцмережах проєкту.

Наразі в MOT вже запланована серія екскурсій від команди don’t Take Fake, на яких команда докладніше знайомить з простором, розповідає про виставкові роботи та створення проєкту. Початок екскурсій — о 20:05, квитки — за посиланням

Під час повітряної тривоги простір зачинятиметься.

Завдяки кому проєкт став можливим?

MOT — це проєкт, організований київською командою don’t Take Fake. Львівський етап проєкту реалізується за підтримки луцької ГО «Алгоритм дій», а також сприяння Львівської міської ради.

Компанія DTF Agency (don’t Take Fake) інвестувала у придбання контейнерів і будівництво «Модулю тимчасовості» і реалізувала проєкт за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). MOT став можливим завдяки підтримці найбільшої європейської криптобіржі WhiteBIT, що одразу долучилася до проєкту, дізнавшись про його концепцію і цілі, які розділяє з ініціаторами створення простору.

Подорож простору до Луцька, а згодом і Львова підтримала ГО «Алгоритм дій», яка об’єднує бізнес, ІТ і креативну спільноту міста і втілює проєкти зі сталого та інноваційного розвитку Волині. Її заснували 23 лютого 2022 року луцькі підприємці, які за півтора роки роботи започаткували або реалізували проєкти, що спрямовані на розвиток креативних індустрій регіону — Дія.Бізнес Луцьк, Urban Vision Lutsk, RE:Ukraine Housing Lutsk.

«Львів наразі є концентрацією великого капіталу, культурних інституцій та офісів міжнародних організацій, — пояснює співзасновник «Алгоритму дій» Адам Харлампович вибір фінальної точки українського маршруту. — Ми вважаємо, що якомога більше людей повинні зрозуміти, чому мистецтво і культура зараз на часі. А МОТ вчить нас, як у новий спосіб можна привернути увагу світу до України та обʼєднати українців навколо творчості та спільної мети».

Докладніше про «Модуль тимчасовості» читайте в нашій спецтемі

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis