Де купувати вінтажний одяг у Києві. Гід DTF Magazine

Експерти прогнозують, що перепродаж має всі шанси обігнати ринок швидкої моди вже до 2025 року — дається взнаки і прагнення людей до ощадливості, і бажання екологічнішого шопінгу. Водночас частка вінтажного одягу в цьому потоці з кожним роком лише збільшуватиметься.

Цей процес добре помітний і на локальному рівні. Останні кілька років у Києві множаться вінтажні проєкти — від концептуальних до інстаграмних крамниць. А масштабні маркети на кшталт Kyivness і Old Friends Retro Market відбуваються щонайменше раз на сезон і збирають десятки різнокаліберних продавців вінтажу й тисячі відвідувачів.

DTF Magazine склав власний гід найбільшими цікавими проєктами, а також поговорив з їхніми засновниками. Розповідаємо, де в Києві шукати архівний Thierry Mugler, вінтажні кімоно, ідеальний бежевий тренч.

Але спочатку варто визначитися, що вінтажем заведено вважати речі, які переступили не менш як 20-річний рубіж і пройшли жорстку систему відбору. На цю мить верхньою межею вінтажу зазвичай вважають 1990-ті, а нижньою — 1940-ві. Утім, оскільки єдиних чітких правил немає, деякі професійні дилери називають вінтажем і речі періоду ранніх нульових.

9 вінтажних київських крамниць

Goodbuyfashion

Де: вул. Івана Франка,

буд. 15, кв. 1

Один з київських піонерів вінтажу за 15 років свого існування кілька разів міняв адресу прописки. Тепер Godbuyfashion знаходиться у квартирі на першому поверсі дореволюційного прибуткового будинку за адресою: Івана Франка, 15. Затишне приміщення, що об’єднує комісійну концептуальну й вінтажну крамниці, вечорами перетворюється на простір для лекцій і вечірок.

Наташа Ісупова

 засновниця Goodbuyfashion

«Вінтаж потрапив у Goodbuyfashion не відразу: ми починали працювати за принципом комісійної крамниці. Спершу знайомі й знайомі знайомих приносили нам речі, якими були забиті їхні шафи під час споживчого буму. Якоїсь миті потік речей виявився занадто великим, ми стали їх прискіпливіше відбирати.

Найунікальніші речі ми прагнули показати — узялися проводити покази вінтажу, влаштовували зйомки про історію речей і створили власну колекцію, яку виставляємо, але не продаємо.

Згодом сформувалася ідеологія goodbuyfashion — ми за те, щоб нескінченно та вдало комбінувати між собою речі з історією й деталі нових колекцій, а також речі українських дизайнерів (яких, до речі, ми завжди підтримували й підтримуємо).

Goodbuyfashion — нішевий формат, дуже камерний і локальний. Але це не заважає нам зростати й замислюватися про масштабування проєкту. Нині ми працюємо над створенням платформи експериментів для молодих стилістів і фотографів: до нас можна приходити, підбирати образи, міксувати стилі, знаходити своє — нове, фотографувати, надихатися».


kimonoUa

Де: Seasons of Simplicity/Simplysale, вул. Ярославів Вал, буд. 17-Б, кв. 2

Рідкісний для Києва проєкт, що представляє традиційні вінтажні кімоно, заснований більш як чотири роки тому. Його фундаторка підкреслює, що, попри багатовікову історію, кімоно легко вписується в сучасний гардероб. До того ж його використання не обмежується альтернативою пальту-халату.

Що стосується асортименту, то тут можна знайти і шовкові фурисоде — кімоно з довгими «хиткими» рукавами, і повсякденні короткі кімоно-хаорі. Купити вподобане кімоно можна через інстаграм або в корнері, розміщеному в концептуальній крамниці Seasons of Simplicity/Simplysale.

Таня Вовк,

засновниця kimonoUa

«Я люблю текстиль загалом: подивитися на цікаві тканини, поспостерігати за технікою фарбування, вивчити вишивки. А культура кімоно втілює багаторічну традицію ткацтва й майстерність, доведену до абсолюту. Перші кімоно я купувала для себе, потім друзі попросили і їм привезти подібне — так спонтанно виник цей проєкт»
Про цікаві знахідки:

«Для мене пошук вінтажних „скарбів“ не проблема, намагаюся не шукати нічого конкретного, просто помічаю цікаві речі, за які чіпляється око, — від старої перламутрової пудрениці до стола.

З пошуком кімоно трохи складніше — у цьому разі я шукаю щось конкретне, найчастіше рідкісне й нетипове. Найпам’ятніша знахідка — весільне кімоно періоду Тайсьо (1912—1926). Це дуже цікавий час для японського текстилю, який ознаменував початок активного прояву західного впливу на малюнки й кольори в традиційних кімоно».


Nika Chick Vintage Corner

Засновниця крамниці закохана в ретро-естетику 50-х і збирає акуратні кашемірові джемпери, вовняні штани-дудочки із завищеною талією, коктейльні сукні в стилі new look і твідові жакети по фігурі. Недарма крамниця вважається улюбленою в завсідників київського велопробігу «РетроКруїз» та українських учасників лондонського Tweed Run.

Ника Федоринчик,

засновниця Nika Chick Vintage Corner, співзасновниця «ВинтажЭкипаж»

«Мої взаємини з вінтажем почалися багато років тому — із захоплення рокабілі-музикою й свінговими танцями. І те, й інше має американське коріння та вагому стильову складову. Паралельно з пошуком вбрання для себе я знаходила те, що могло підійти й іншим. З цього народилася ідея крамниці, а 2014-го хобі переросло в повноцінну справу.

Першими моїми клієнтами стали друзі, які також приводили своїх друзів, знайомих по музичній і танцювальній тусовці. Тепер серед клієнтів стилісти, художники костюмів, знаменитості, офісні працівники, студенти. Люди з хорошим смаком».

Про цікаві знахідки:

«Я люблю подорожі й чималу частину життя проводжу в роз’їздах, тож географія пошуків вінтажу в мене широка — це вже як стиль життя. Але насправді зовсім не має значення, де знайдено річ, якщо вона унікальна.

Улюблена знахідка — хустка Hermès, куплена на бігу, на блошиному ринку в Мексиці. Придбала її не розгортаючи — лише через привабливий принт. Розкішна чорна сукня з 80-х з оголеною спиною — шкодую, що продала її. З особливим трепетом згадую по-справжньому старі речі — 30-х, 40-х. Мені подобається думати, що я продовжую їм життя, передаючи в дбайливі руки».


Manhattan’s Babe

Де: вул. Велика Васильківська, 43/16

Шоурум спеціалізується на вінтажі головних домів моди XX століття. Іти туди варто не тільки за вічною твідовою класикою Chanel, а й за концептуальними сукнями раннього Тьєррі Мюґлера, подіумними речами з перших колекцій Christian Dior. Ще одна спеціалізація шоуруму — рідкісна вінтажна біжутерія.

Лідія Пфайфер,

засновниця Manhattan’s Babe

«З вінтажем у мене давні стосунки: ще 10 років тому я стала купувати вінтажні прикраси Chanel для себе. Так згодом у мене зібралася невелика колекція рідкісних екземплярів. Я багато часу проводжу в США, тому ідея відкрити шоурум в Україні народилася саме там.

Manhattan’s Babe вирізняється вибіркою — ми працюємо в люксовому сегменті. Усі речі, представлені в шоурумі, я відбираю особисто. Так, у нас ви не побачите футболки за п’ять доларів, але знайдете сукні Saint Laurent часів самого Іва та Chanel 80-х і 90-x».

Про цікаві знахідки:

«Найцікавіше в нашій крамниці — подіумна сукня, на ярлику якої збереглося ім’я моделі, що виходила в ній на показі Yves Saint Laurent у 1987-му. Також ми приберегли кутюрну сукню Dior 1950 року. На жаль, на ній ярлик з ім’ям не зберігся — намагаюся з’ясувати, як нам його відновити. Ця сукня і є найдорожчою в нашій колекції. За оцінками експертів аукціонного дому Christie’s, вона може коштувати десятки тисяч доларів».


Outstanding Vintage

Інстаграм-проєкт фотографки Олександри Соловйової. Тут варто шукати речі на щодень — більшість предметів по-своєму прості та універсальні. Дібрані товари містять як дизайнерські (Moschino, Jil Sander), так і безіменні речі, а стрічка інстаграму підказує, як носити гіпероб’ємні костюмні штани й знову популярні вкорочені жакети.

Олександра Соловйова,

засновниця Outstanding Vintage:

«Під час навчання на курсах крою та шиття я думала про створення власного апсайклінг-бренду — це було цікаво і з погляду дизайнових процесів, і з погляду питання екології. Тож я була частим гостем різноманітних барахолок — пильно придивлялася до матеріалів і крою вінтажних речей, і паралельно знаходила щось цікаве для власного гардероба. Якоїсь миті, укотре відкладаючи круту річ, що не пасує до моєї фігури або просто не мого розміру, я зрозуміла, що вона може бути потрібною комусь ще.

Чому ж я маю відкладати дійсно круті речі, які з високою вірогідністю просто підуть в утиль, якщо я можу реалізувати це у цікавий проект і допомогти речам знайти друге життя?

Мені цікаво експериментувати з форматом — дивитись, як зайде аудиторії та чи інша тенденція, і виходячи з цього, корегувати подальший напрямок розвитку. Рік тому я вирішила розширити асортимент, додавши в магазин чоловічий вінтаж. Мій чоловік, також лютий поціновувач вінтажних речей, визвався допомогти мені сформувати чоловічий асортимент. На жаль, як показала практика, чоловічий вінтаж мало цікавий нашій аудиторії, тому ми вирішили зосередитись на жіночому одязі»

Про вдалі знахідки:

«Відверто: шукати справжній вінтаж — важко. Ти приходиш в місце, де лежать просто гори фактично не сортованих речей і витрачаєш дуже багато часу, щоб передивитись їх максимальну кількість. І це завжди лотерея. Ти витрачаєш 8 годин на пошуки, і в один день можеш піти з блошиного ринку з порожніми руками, а в іншій на всі знахідки може не вистачити двох рук.

Зі знахідок, що комбінують удалість і нетиповість, найбільше запам’ятався костюм Issey Miyake, створений у часи самого Іссея. Костюм мав вигляд справжнього витвору мистецтва й знайшов свою власницю майже відразу. З останніх цікавих знахідок — вінтажні туфлі родом з 80-х від YSL — акуратні човники із зеленої зміїної шкіри — вони нині максимально актуальні».


Vintage Basement

Ще один цікавий інстаграм-проєкт, який виник завдяки цікавості засновниці до теми стійкої моди. Асортимент крамниці оспівує моду на стику 80-х і 90-х: пейзанські блузи з розшитими комірами, широкі штани, лляні вільні сорочки й жакети з підкресленою лінією плечей мають максимально сучасний вигляд і вкотре засвідчують, що мода — поняття циклічне.

Вита Дзюбецкая,

співзасновниця Vintage Basement

«Я серйозно зацікавилася вінтажем три роки тому — приблизно відтоді стала носити тільки його. Новий одяг купую, тільки якщо не можу знайти альтернативи. Не бачу сенсу купувати речі, які будуть непридатними за кілька місяців, якщо в спадок з минулого нам дісталося так багато класних старих речей? А коли зрозуміла, що цікавих речей я знаходжу значно більше, ніж мені потрібно, виникла ідея створити власну крамницю.

Я розглядала це як різновид екоактивізму — пропаганду носити вінтаж замість нового одягу. До того ж мені хотілося однаково працювати як із жіночою, так і з чоловічою аудиторією, тому більшість одягу, який я відбираю для крамниці, — гендерно нейтральний».

Про цікаві знахідки:

«Вінтаж — це завжди селектив. Це означає, що речі, які потрапляють до крамниці, відібрані з безлічі інших і вони справді особливі. І здебільшого на їхні пошуки витрачено багато часу й зусиль.

Моя найвдаліша знахідка на блошиному ринку — вінтажна сумочка Céline. Друга неймовірна знахідка — дизайнерська сумочка з намистин. Найбільший ажіотаж серед покупців викликала блуза у вікторіанському стилі надзвичайно гарного крою та шкіряний білий костюм. Мабуть, це була найдорожча річ з усіх, які ми продали. А ще я завжди тішуся, коли знаходжу шкіряні косухи з 80-х і шовкові блузи».


«Вінтаж Екіпаж»

Де: вул. Костельна, буд. 6, кв. 48 інстаграм

Київська крамниця вінтажу, яку заснували дві однодумниці, Женя Таранова і Ніка Федоринчик. У шоурумі й інстаграмі проєкту, крім вінтажного одягу й аксесуарів, представлена біжутерія й предмети декору. У крамниці регулярно продають чайні сукні, крихітні театральні сумочки, костюмні брошки й великі сережки з люциту — речі, за якими можна вивчати прикладну історію костюма останніх 50 років.

Женя Таранова,

співвласниця ВинтажЭкипаж:

«Вінтажний одяг — моє давнє захоплення. Спочатку купувала його тільки для себе — колекціонувала аксесуари й сукні. Згодом колекція стала розростатися, нею захотілося ділитися, і якоїсь миті я зрозуміла, що процес пошуку незвичних речей мене захоплює більше, ніж сама покупка. Тоді з хобі вінтаж перетворився на професію й повноцінний бізнес.

Ще рік тому я сказала б, що наша головна аудиторія — дівчата, але тепер з-поміж відвідувачів з’явилося чимало й хлопців — вони цікавляться вінтажними аксесуарами, речами. У відповідь на таку цікавість ми розширили асортимент чоловічих речей у крамниці».

Про цікаві знахідки:

«З різноманіття знахідок складно вирізнити улюблену: це і чудова довоєнна замшева сумочка, яку я знайшла на паркані, мокру від дощу, і білосніжна сукня, яку надибала на одному з вуличних ринків, навіть з рідним ярликом».

Про кризу:

«На жаль, пандемія не найліпше позначилася на нашому бізнесі — крім того, що карантин надовго перекрив канал доставляння речей з-за кордону, у середині березня ми з відомих причин закрили крамницю. А вінтажний одяг з його нестандартною розмірною сіткою важливо приміряти. Тепер ми знову відкриті — поки що працюємо з п’ятниці по неділю, але сподіваємося відновити колишній графік роботи вже восени».


Vintage Culture

Естетично вивірена інстаграм-крамниця з подвійною пропискою — українською та ізраїльською. Крім базових речей, як-от бежеві тренчі, твідові жакети й вовняні светри з фінськими візерунками, у Vintage Culture можна знайти яскраві аксесуари: сумки з плетеної шкіри, масивні сережки й шовкові хустки.

Катя Кремер,

співзасновниця Vintage Culture

«Я придумала цей проєкт спонтанно. Раніше працювала над пошиттям невеликих партій одягу, і одного разу застилізувала образ із вінтажним вовняним светром. Дістала нереальний відгук на нього й вирішила спробувати знайти ще кілька подібних. Крім светрів, знайшлося кілька вінтажних жакетів, тренчів… Після цього розлучитися з ідеєю вінтажу я вже не могла й повністю занурилася в цю тему.

Я роблю акцент на жіночі речі, проте в асортименті завжди є великий відсоток і чоловічих — наприклад об’ємні тренчі й піджаки, які вдало сідають як на жіночі, так і на чоловічі фігури. Приблизно півтора року тому я переїхала — хоч-не-хоч довелося трохи відкоригувати механізм продажу. Це підштовхнуло мене до інших змін — у найближчому майбутньому на Vintage Culture чекає ребрендинг».

Про цікаві знахідки:

«Кожен похід на барахолку або до вінтажної крамниці — ціла пригода, адже ти ніколи не знаєш, що знайдеш. Найпам’ятніша для мене річ — чоловічий жакет YSL, який з першого погляду видався мені добре знайомим. Побачивши мене в ньому, батько всміхнувся й сказав, що точно такий був у нього багато років тому — у ньому він відзначав 35-річчя».


Kashtan

Крамниця — дочірній проєкт кав’ярні «Каштан», яка знаходиться у «дворі з воронами» на Рейтарській. Заснований як невеликий корнер з мерчем, Kashtan швидко розрісся: крім вінтажного одягу й взуття, тепер там можна вибрати щось із марок вуличного одягу у форматі thrift-shop, а також знайти полицю з книжками й вінілом. Асортимент вінтажної частини крамниці орієнтований на шанувальників стилю 90-х: колекція футболок з логотипами рок-гуртів і спортивних команд, об’ємні спортивні костюми, олдскульний денім і сорочки з вигадливими деталями. Шанувальників стритверу й снікерхедів-початківців такий розклад сил точно вразить.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis