Держкіно ліквідовує Довженко-Центр. Що робитиме команда кіноархіву

Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію кіноархіву Довженко-Центр. За словами команди кіноархіву, це фактично означає його ліквідацію. Ми попросили колектив Центру розповісти про свої подальші дії


UPD: Держкіно прокоментувало свій наказ та пояснило, що він означатиме для Довженко-Центру. Відомство зазначило, що питання реорганізації вперше постало, коли кіноархів перебував під управління Міністерства культури та інформаційної політики, «а війна в Україні лише актуалізувала цю потребу».

Держкіно наголосило, що не збирається ліквідовувати Центр, а хоче виокремити з його структури «Українську анімаційну студію». І передати повноваження щодо «архівування вихідних матеріалів фільмів, повністю або частково створених коштом держбюджету України, а також фільмокопій фільмів, створених в Україні коштом юридичних осіб приватної форми власності та фізичних осіб, до державної установи “Науковий центр кінематографії України”».

Згідно з заявою Держкіно, всі інші функції та завдання передбачені статутом Центру залишаться за ним. Це дозволить кіноархіву «приділити більшу увагу розвитку музейної справи та кінокультури, організації різноманітних івентів для її збагачення та поширення».

Також не йдеться про можливе звільнення працівників. У заяві Держкіно вказано, що за трудовим законодавством всім працівникам запропонують місця на аналогічних посадах у новій структурі, й вони самі вирішуватимуть працювати далі або перевестися до іншої організації.

Під час реорганізації Центру Олександра Довженка утворять три самостійних (окремих) юридичних особи й всі працівники отримають робоче місце за фахом в одній із цих організацій.


Що означає цей наказ

Тепер Довженко-Центр має передати всі фільми з колекції та майно «Науковому центру кінематографії України». Далі зі структури кіноархіву виокремлять «Українську анімаційну студію», яка отримає авторські права на українську анімацію, що зараз належать Центру. А співробітників інституції повідомлять про можливе звільнення.

Команда Довженко-Центру зазначає, що згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України основним видом діяльності «Наукового центру кінематографії України» є вища освіта. Також з моменту свого заснування у 2011 році організація не здійснювала діяльності, не має штату, відповідних компетенцій, сайту тощо.

Окрім цього наказ про реорганізацію не пояснює, що станеться з кіноархівною та музейною колекціями Довженко-Центру.

Колектив Центру зазначає, що «ані в преамбулі наказу, ані в публічній комунікації Держкіно не обґрунтувало своє рішення».

Як відреагувала команда кіноархіву

Довженко-Центр готує звернення до органів влади та консультується з іноземними партнерами. Також команда кіноархіву планує написати листа у Міжнародну федерацію кіноархівів (FIAF).

«Це грубе порушення статуту FIAF, посягання на руйнацію кіноспадщини України, яка є невіддільною частиною світового кінодоробку, — розповіла у коментарі DTF Magazine Марія Глазунова, керівниця відділу зв’язків із громадськістю. — У той час, коли Україна бореться за власну ідентичність, ми не можемо втратити важливу частину суспільної пам’яті, зображеної в мистецтві кіно. Тим паче руйнувати її власноруч. 24 лютого біля будівлі Центру впала російська ракета. Ми свідомі того, що у загарбницькі плани Росії входить нищення української культури. Але не чекали такого удару від своїх, українців».

На наказ про реорганізацію також відреагував колишній керівник Довженко-центру Іван Козленко, який покинув посаду 18 березня 2021 року.

«Держкіно видало наказ про ліквідацію Довженко-центру. До цього давно йшло — відколи кіногалузь очолила креатура одного з головних слугПавла Сушка — Марина Кудерчук, чиїм нав’язливим бажанням став демонтаж збудованої поколіннями попередніх фахівців кіносистеми. В цьому вона досягла неабияких успіхів: система, остаточно роздерибанена телевізійниками та наближеними до Андрія Єрмака продюсерами, колапсувала ще до війни», — написав Козленко.

Держкіно поки не прокоментувало ситуацію.

Водночас Міністерство культури та інформаційної політики залишило коментар під постом Довженко-Центру про реорганізацію.

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко також відреагував на рішення Держкіно. За його словами, мова про ліквідацію Центру не йде.

Наразі кіноархіві в Довженко-Центру зберігається понад 10 000 художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів, близько 24 000 архівних документів з історії українського кіно та понад 400 музейних експонатів. Інституція — єдиний український представник в Міжнародній федерації кіноархівів (FIAF).

Також в структуру Довженко-Центру входять фільмофонд, кіноархів, музей кіно, медіатека, видавництво, книгарня, кіносценічний простір «Сцена 6», кінолекторій та єдина в Україні кінокопіювальна лабораторія з цілісним плівково-цифровим циклом.

У підпорядкування Держкіно Довженко-Центр перейшов 26 січня 2022 року. Протягом трьох місяців з цього моменту Держкіно мало розробити нову стратегію розвитку кіноархіву.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis